Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 24.01.2010, 09:06:57
Margelatul Margelatul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Mesaje: 6
Implicit Ce sa spunem la Spovedanie

Doamne ajuta!

Cred ca la Spovedanie omul se spovedeste conform treptei duhovnicesti pe care se afla. Daca se lupta cu o patima sau ma multe (cum de altfel se intampla cu marea majoritate) atunci le marturisesti pe acelea. Daca nu te mai supara nici o patima (in mod fizic) urci la urmatoarea treapta si marturisesti gandurile. Atunci cand tu crezi ca ai ajuns la o stare ce inseamna mai mult plafonare (in ceea ce priveste marturisirea pacatelor) discuta cu duhovnicul ceea ce iti vine in inima (anumite frici sau temeri pentru o situatie din viata ta, despre alegerea sotului sau sotiei, etc...) Duhovnicul de asemenea te poate ajuta sa cresti din ce in ce mai mult pe treptele duhovnicesti, prin recomandarea unei carti, inmultirea citirii Sf.Scripturi, a milostenie, etc... Taina spovedaniei nu devine nula datorita lipsei anumitor pacate ci ea isi trage seva din harul lui Dumnezeu ce ne ajuta sa crestem in dragostea de Dumnezeu.

In Hristos Domnul,
Al tau frate.
  #222  
Vechi 24.01.2010, 12:42:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Nu, nu vad de ce ar fi atac la persoana.
Am mai explicat, este luare de atitudine fata de mitocanie si batjocura la adresa altor membri ai forumului.

Anca, eu una sunt dintr-o bucata si nu ma intereseaza daca respectivul pozeaza in induhovnicit sau mare invatat, citit, cum vrei sa-i zici. Cine calca prea mult in strachini, trebuie readus in simtiri. Si te rog nu mai veni cu exemple biblice de convenienta.

Apropo, vrei sa spui ca tu esti de acord cu toate mojiciile pe care acest user le adreseaza aici pe forum? Nu uita, Anca, ca esti la al treilea username aici pe forum, dupa ancah si anca-miha. Prietenii stiu de ce.

Pina sa imparti amenintari si sa proferezi aprecieri de genul ,,mojicie" si ,,mitocanie" fa bine sora si reda-mi textual unde am atacat eu frati sau surori folosind asemenea afirmatii sau altele asemenea si inceteaza sa mai faci pe seriful si sfinta dreptate unde nu te priverste pe tine . Cu ce drept ai tu atitudinea aceasta jenanta ? Explica-te , in masura posibilitatilor ! In cazul in care eviti, cuvintele spuse de tine ,,sa-ti fie rusine obrazului'' ti se potrivesc tie de minune !

Last edited by zaharia_2009; 24.01.2010 at 12:44:46.
  #223  
Vechi 24.01.2010, 12:49:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu nu cred ca unii useri de aici sunt invidiosi pe zelul tau crestin, ci pe modul in care li te exprimi...de altfel s-a specificat acest lucru.
In urma cu 2 luni afirmai ca nici nu sti daca mai doresti sa conversam ca urmare a folosirii mele a apelativului ,,mai fata" . Ulterior am revenit, m-am explicat si mi-am cerut scuze. Nu ai scos un cuvint . In cazul in care doresti sa mai discutam astept scuzele de rigoare pt. comportamentul in consecinta . Daca nu, poti conversa linistita si fara mine !
  #224  
Vechi 24.01.2010, 14:31:21
evdochia's Avatar
evdochia evdochia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Locație: sulina
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In urma cu 2 luni afirmai ca nici nu sti daca mai doresti sa conversam ca urmare a folosirii mele a apelativului ,,mai fata" . Ulterior am revenit, m-am explicat si mi-am cerut scuze. Nu ai scos un cuvint . In cazul in care doresti sa mai discutam astept scuzele de rigoare pt. comportamentul in consecinta . Daca nu, poti conversa linistita si fara mine !
eu am un pacat pe care nu-l pot spune duhovnicului meu ptr. ca mi-e rusine .Mi-e scarba de mine stiu ca trebuie sa spovedesc pacatul dar....nu pot.Ce fac?
  #225  
Vechi 24.01.2010, 15:29:16
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am tot citit pe aici discutii legat de pacate si tot nu m-am lamurit asupra a cea anume trebuie sa spunem la spovedanie.
Multi dintre noi (asa imi place sa cred) respectam acele 10 porunci si nu facem lucruri rele.
Mai facem pacate, nu spune nimeni, dar sunt cam aceleasi marunte care se tot repeta, mai ales ca traim printre oameni: manie, invidie, mandrie.
Si ce facem le spunem mereu pe astea? Sau ne scobim si inventam ceva ca sa spunem.
Ultima data chiar m-a durut, pentru ca spunand mereu aceleasi, preotul mi-a spus ca sunt mici dar daca se repeta e mai rau. Pai si de unde sa-i spun altele noi? Ma stradui sa nu le fac nici pe cele obisnuite.
Unele mici nici preotul nu le mai asculta, ca sunt prea mici.
Eu nu stiu efectiv ce sa spun. De fiecare data ma simt prost.
Am un indreptar acasa, dar nu ma ajuta, pentru ca sunt aceleasi 10 puncte, mai dezvoltate putin.
Daca eu nu am facut ceea ce scrie acolo?
Pe urma nu stiu, eu as avea altele de discutat cu preotul, dar la spovedanie nu se spun decat pacatele. Si atunci restul unde si cand le spun?
Ce anume este de spus la spovedanie?
Nici preotii nu te intreaba, ca atunci poate te-ar orienta.
Asta inseamna ca trebuie sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne lumineze sufletul, pentru a ne vedea asa cum suntem in realitate.In ceea ce priveste alte probleme, daca sunt de natura sufleteasca trebuie aduse in discutie la spovedanie, iar daca sunt probleme din viata cotidiana pot fi si acelea prezentate daca vrei un sfat.
  #226  
Vechi 24.01.2010, 15:35:35
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Unhappy

[quote=evdochia;204283]eu am un pacat pe care nu-l pot spune duhovnicului meu ptr. ca mi-e rusine .Mi-e scarba de mine stiu ca trebuie sa spovedesc pacatul dar....nu pot.Ce fac?

Chiar daca savarsim anumite pacate pe care ne vine greu sa le pomenim, trebuie sa incercam sa trecem peste rusine,deoarece in caz contrar ne apasa glasul constiintei, care poate conduce la un anumit dezechilibru, la tristete, sau daca suntem mai tare ispititi chiar la deznadejde.
  #227  
Vechi 24.01.2010, 15:41:29
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Nu stiu, chestia asta cu hai la gramada la spovedit ca e Postul X nu mi se pare normala si se face in viteza si oboseala, cu cozi mari etc.[/quote]

Cea mai buna solutie ar fi sa cauti un duhovnic care spovedeste si in afara posturilor, deoarece daca stam sa ne gandim un pic omul nu pacatuieste doar de 4 ori pe an, in cel mai bun caz, ci aproape in fiecare zi. In plus, fiecare persoana are o alta sensibilitate si un mod diferit de raportare la pacat, simtind nevoia unei mai dese spovedanii si impartasanii.
  #228  
Vechi 24.01.2010, 16:19:27
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de evdochia Vezi mesajul
eu am un pacat pe care nu-l pot spune duhovnicului meu ptr. ca mi-e rusine .Mi-e scarba de mine stiu ca trebuie sa spovedesc pacatul dar....nu pot.Ce fac?
Spune-i asta Duhovnicului tau. Nu uita ca Il respingi pe Hristos si il accepti pe vrajmasul cu rusinea asta. Eu cred ca e totusi mai mare dorul de Doamne care te duce la spovedanie decat rusinea si ai sa scapi si de povara asta, nu? Doamne ajuta!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce rugaciune spunem pt servici nou? Mirela0110 Generalitati 7 21.11.2011 15:35:25
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
De ce ne temem sa-I spunem numele ? Mihnea Dragomir Intrebari utilizatori 17 27.02.2011 12:56:05
Ce este pana urma adevarata credinta? annajanette Generalitati 21 17.06.2010 08:52:08