Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.10.2010, 02:11:07
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit Maicuta Noastra

Maicuta Noastra (cum imi place mie sa-i spun) mi-a ajutat si mie in nenumarate randuri, atunci cand eram in momnete de ispita, ratacire sau aveam alte probleme si m-a alinat sau luminat cum n-am sperat.
Pe mine mama mea naturala m-a parasit cand eram f mica, iar Maicuta Domnului a fost Mama mea de suflet, impreuna cu bunica mea care m-a crescut, Dumnezeu s-o odihneasca in pace!

P.S.
Va multumesc domnule Cristi pt ca ati deschis acest topic. Intr-adevar suntem niste privilegiati noi, cei care credem in Maicuta Sfanta, si-o avem ajutatoare si mijlocitoare si ar trebui sa-i multumim lui Dumnezeu pt ca ne-a dat-O.

Maicuta buna, lumineaza-ne pe noi ce scriem pe acest forum sa nu cadem in pacatul mandriei, deschide-ne ochii sa vedem barna cea mare care ne jeneaza, ci nu aschia din ochii celor de langa noi! Da-ne blandete si puterea de ierta!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.10.2010, 21:48:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Din minunile Maicii Domnului

O carte ce a aparut la Editura Buna Vestire , o recomand tuturor celor ce isi pun nadejdea in Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria , " Din minunile Maicii Domnului " scrisa de monah Agapie . Cartea are 272 de pagini si costa 9.00 lei ( 90.000 lei vechi ) . Putem citi aici despre minunile Maicii Domnului cu cei pacatosi , precum si minunile de la sfintele icoane . Pana una alta , va daruiesc un link de folos bun de citit la ceas de seara : http://www.biserica-mihai-viteazul.r...dex/minuni.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.10.2010, 08:34:39
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mama, eu am doua mame. Nu te superi, nu?

Imi amintesc cu bucurie perioada cand fetita mea avea 2 sau 3 anisori. Fiind in cresterea copilului aveam timp berechet...drept care mergeam zilnic la Episcopie la Sf Liturghie. Copii mei se simteau acolo ca acasa. Drept care..ii lasam liberi iar eu mergeam la strana.
Asa se face ca pe la 2 ani si ceva Maria mea a inceput sa mearga tot mai des la icoana Stapanei. Odata imi spune:
Mama, eu am doua mame. Una esti tu si a doua e Maica Domnului. Nu te superi nu?

De atunci am stiut ca Ea, Stapana este cu mine si familia mea. Si cu toti cei care ii cer ajutorul. Pentru ca Ea, Preasfanta este nespus de buna si milostiva si oricat de jos am cadea...Ea, Stapana noastra vine langa noi ne intinde mana si ne ridica. Ne scutura de pacate, ne reda zambetul apoi ne lasa din nou, liberi..

Last edited by eduardd; 05.10.2010 at 08:36:43.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.10.2010, 14:15:22
strugurel strugurel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.10.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sectarii vorbesc si folosesc mai tot timpul termenul de Pocainta , dar intorc spatele si nu cinstesc pe Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria . Putem vorbi de o pocainta adevarata fara a cinsti asa cum se cuvine pe Preasfanta Fecioara ? Exista oare crestin adevarat ce nu simte ajutorul dat de Fecioara Maria ?
Nu ati pus la socoteala faptul ca unii au o credinta crestina-apostolica. Asa cum Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos nu s-au inchinat, in nici un fel, la Maica Domnului tot asa fac si unii crestini care urmeaza invataturile si exemplul Sfintilor Apostoli. Inchinarea, lauda si slava se cuvin numai lui Dumnezeu, numai prin Domnul nostru Iisus Hristos (aceasta este invatatura Sfintilor Apostoli).

Ca sa va convingeti de modul de felul cum se inchinau Sfintii Apostoli la Maica Domnului, cititi epistolele lor (si nu sunt putine). Veti vedea ca nu au pomenit absolut nimic despre Maica Domnului.

Poate ca, fara sa va dati seama, i-ati facut "setari" chiar pe Sfintii Apostoli (ati incriminat niste practici caracteristice acestora). Ar fi binevenite niste scuze.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.10.2010, 15:16:33
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strugurel Vezi mesajul
Nu ati pus la socoteala faptul ca unii au o credinta crestina-apostolica. Asa cum Sfintii Apostoli ai Domnului Iisus Hristos nu s-au inchinat, in nici un fel, la Maica Domnului tot asa fac si unii crestini care urmeaza invataturile si exemplul Sfintilor Apostoli. Inchinarea, lauda si slava se cuvin numai lui Dumnezeu, numai prin Domnul nostru Iisus Hristos (aceasta este invatatura Sfintilor Apostoli).

Ca sa va convingeti de modul de felul cum se inchinau Sfintii Apostoli la Maica Domnului, cititi epistolele lor (si nu sunt putine). Veti vedea ca nu au pomenit absolut nimic despre Maica Domnului.

Poate ca, fara sa va dati seama, i-ati facut "setari" chiar pe Sfintii Apostoli (ati incriminat niste practici caracteristice acestora). Ar fi binevenite niste scuze.

Stii ce, crezi tu ce vrei, dar gresesti...si iti spun asta in cunostiinta de cauza. Eu am revenit pe Cale nu demult timp, dupa ce se produsese o ruptura in relatia mea cu Dumnezeu. Intamplarea a facut sa ajung intr-o manastire cu hramul Nasterea Maicii Domnului, acum catva timp. M-am rugat la Maicuta Domului si ea m-a ascultat, ba mai mult nu a intarziat deloc sa-mi ' puna o vorba buna ' la Fiul ei, Domunul nostru Iisus Hristos. Acum sunt pe Calea cea buna datorita rugaciunilor ei...grabnic ajutatoare a celor ce se pocaiesc.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.10.2010, 15:44:11
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit am primit ajutorul EI

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Stii ce, crezi tu ce vrei, dar gresesti...si iti spun asta in cunostiinta de cauza. Eu am revenit pe Cale nu demult timp, dupa ce se produsese o ruptura in relatia mea cu Dumnezeu. Intamplarea a facut sa ajung intr-o manastire cu hramul Nasterea Maicii Domnului, acum catva timp. M-am rugat la Maicuta Domului si ea m-a ascultat, ba mai mult nu a intarziat deloc sa-mi ' puna o vorba buna ' la Fiul ei, Domunul nostru Iisus Hristos. Acum sunt pe Calea cea buna datorita rugaciunilor ei...grabnic ajutatoare a celor ce se pocaiesc.
DA....Maica Domnului ne ajuta si pe noi si cu sufletul curat pot afirma ca face minuni ..deoarece mie mi-a demonstrat in clar asta , printr-o vindecare brusca in timp de 3 ore...a unei ...afectiuni cu care ma luptam de vreo 2 ani si care se intindea...Slava Ei si in veci MULTUMIRE !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.10.2010, 15:54:55
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Cum ar putea Domnul nostru Iisus Hristos, caruia ii este mila si de cel mai amarat pacatos, care iubeste pe cei drepti, care iubeste si mai tare pe cei ce se intorc prin pocainta , sa nu-i asculte rugaciunele insasi Maicii Sale ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.10.2010, 21:31:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicole_Alma Vezi mesajul
Maicuta Noastra (cum imi place mie sa-i spun) mi-a ajutat si mie in nenumarate randuri, atunci cand eram in momnete de ispita, ratacire sau aveam alte probleme si m-a alinat sau luminat cum n-am sperat.
Pe mine mama mea naturala m-a parasit cand eram f mica, iar Maicuta Domnului a fost Mama mea de suflet, impreuna cu bunica mea care m-a crescut...
Parca eu as fi scris aici si nu tu...
Si eu o iubesc mult, mult de tot pe Maicuta mea, care ma ajuta de fiecare data cand ii cer ajutorul!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.10.2010, 22:19:59
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parca eu as fi scris aici si nu tu...
Si eu o iubesc mult, mult de tot pe Maicuta mea, care ma ajuta de fiecare data cand ii cer ajutorul!
Se pare ca sunt multe similitudini in ceea ce priveste trecutul nostru:), am observat asta si din alte postari.
Sanatate si numai bine iti doresc!

p.s. - scuze pt off-topic
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.10.2010, 22:21:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Bucurie !

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Parca eu as fi scris aici si nu tu...
Si eu o iubesc mult, mult de tot pe Maicuta mea, care ma ajuta de fiecare data cand ii cer ajutorul!
Sincer iti spun draga Ana Maria , ca toti care sunteti prietenii mei si faceti parte din lista mea sunteti niste oameni minunati si niste suflete deosebite , si poate si de aceea ganditi cam toti la fel . De foarte putine ori m-am inselat in prieteniile mele , fie ele si virtuale ! Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria , sa va ocroteasca si sa va apere de tot raul ! Stapana sa va fie mereu povatuitoare si mangaiere sufletelor voastre ! Amin !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 01:53:16
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 21:22:04
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 01:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 21:54:54
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 12:36:32