Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2010, 23:00:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sincer iti spun draga Ana Maria , ca toti care sunteti prietenii mei si faceti parte din lista mea sunteti niste oameni minunati si niste suflete deosebite , si poate si de aceea ganditi cam toti la fel . De foarte putine ori m-am inselat in prieteniile mele , fie ele si virtuale ! Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria , sa va ocroteasca si sa va apere de tot raul ! Stapana sa va fie mereu povatuitoare si mangaiere sufletelor voastre ! Amin !+
Si pe voi toti!!! Va imbratisez cu drag! M-ati emotionat amandoi foarte tare!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2010, 22:44:02
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si pe voi toti!!! Va imbratisez cu drag! M-ati emotionat amandoi foarte tare!
Nu pot sa spun decat : multumesc ca existati! Multumesc lui Dumnezeu ca exista oameni minunati ca voi! :)


P.S. : Sa-i luam apararea Maicutei noastre ori de cate ori este nevoie. :)

Last edited by Ana-Maria N; 18.10.2010 at 22:52:23.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2010, 21:38:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Un cuvant de intelepciune despre Maica Domnului

" << Pe Preasfanta , curata , prea-binecuvantata , marita , stapana noastra , de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria , cu toti sfintii sa o pomenim>>. E un text liturgic in care Maica Domnului este prezentata cu sapte calitati ale ei : e preasfanta , curata , preabinecuvantata , e marita , e stapana noastra , e Nascatoare de Dumnezeu , e pururea-fecioara . Toate acestea sunt grupate la un loc in acest text liturgic , in aceasta zicere de la sfintele slujbe , din care noi intelegem ca nu e vorba numai de un ritual , ci e vorba de o incarcatura spirituala pe care o avem in constiinta noastra si pe care o avem in vedere ".( din cartea : " VIATA IN ORTODOXIE "- Arhimandritul Teofil Paraian )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.11.2010, 18:52:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Pe Nascatoarea de Dumnezeu si Maica Luminii, intru cantari cinstind-o sa o marim !

Sa o marim cum a marit-o Dumnezeu cand a ales-o ! Sa o marim cum a marit-o Fiul sau cand S-a salasuit in pantecele ei cel pururea fecioresc ! Sa o marim cum a marit-o ingerul binevestitor care i-a zis : " Binecuvantate esti tu intre femei " ( Luca 1, 28 ) ! . Sa o marim cum a marit-o Elisabeta , plina de Duhul sfant, care a zis :" Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este rodul pantecului tau " (Luca 1 , 42 ) !Sa o marim cum a marit-o femeia care a ridicat glas din popor si a zis catre Domnul Hristos : "Fericit este pantecele care Te-a purtat si fericiti sunt sanii pe care i-ai supt " ( Luca 11 , 27 ) ! Sa o marim precum a marit-o Biserica noastra din totdeauna si precum au marit-o Sfintii Parinti ! Suntem Ortodocsi , si avem acest mare privilegiu de a o cunoaste pe Maica Domnului nostru Iisus Hristos , de a ne ruga ei , si de a beneficia de ajutorul ei nemijlocit ! Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu , miluieste-ne pe noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.12.2010, 20:57:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cuvinte care conteaza . . . !

De ce plange Maica Domnului ?:http://danionvasile.ro/capitol.php?cap=37
Attached Images
File Type: jpg Icoana_M_D_Nicula.jpg (46,0 KB, 4 views)
File Type: jpg icoana_sporirea_mintii.jpg (35,5 KB, 3 views)
File Type: jpg icoana-facatoare-de-minuni-a-maicii-domnului.jpg (60,7 KB, 3 views)
File Type: jpg prodromita-prodromu-1.jpg (92,3 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.12.2010, 21:42:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sectarii vorbesc si folosesc mai tot timpul termenul de Pocainta , dar intorc spatele si nu cinstesc pe Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria . Putem vorbi de o pocainta adevarata fara a cinsti asa cum se cuvine pe Preasfanta Fecioara ? Exista oare crestin adevarat ce nu simte ajutorul dat de Fecioara Maria ? Ajutorul pe care , dintotdeauna , credinciosii l-au primit de la Maica Domnului i-a facut pe acestia sa vesteasca tuturor minunata si grabnica implinire a rugaciunilor de la Dumnezeu prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria . Pentru mine personal , Presfanta Fecioara mi-a ascultat din totdeauna necazurile , durerile si cererile mele . La Sfanta ei icoana am cazut in genunchi cand am intrat in Biserica in urma cu ceva ani in urma cand un mare necaz si suparare ma apasa . Am plans si m-am rugat mult timp la icoana ei ! Ea m-a indemnat sa fac o Sfanta Spovedanie cum n-am mai facut nici cand , si tot ea m-a scos din necazurile mele . De atunci am inmultit rugaciunile catre ea , si tot de atunci cand cad in pacat , ei ma rog si-i spun cele savarsite . Icoanele ei ma privesc in ochi , parca imi vorbesc , iar intalnirea cu sfantul chip al ei imi da putere , nadejde sa ma ridic si sa merg mai departe. Sa multumim Domnului ca suntem Ortodocsi si putem sa o cinstim asa cum trebuie ! Sunt convins ca si pe voi Preasfanta Fecioara va ajuta necontenit pe drumul greu si ingust al Pocaintei , si sincer va spun ca nu stiu ce am fi facut daca ea nu ne-ar fi mijlocitoare directa in fata lui Dumnezeu !
Si mie tot ea mi-a starnit interesul fata de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.12.2010, 21:50:47
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Multumesc de invitatie Cristian! Aici nu sunt eretici:) m-ai scos din chingi si bine ai facut..
am spus suficient si asa cum am putut.. Si eu o iubesc pe Maicuta Domnului si as avea multe de povestit despre ea dar sunt foarte obosit acum.. Imi place cuvantul parintelui Arsenie Boca "chemare la Hristosul unde spre final spune "lasa sa treca totul pin inima ei, Eu ti-am dat-o pe prea curata Mea Maica".. cand cadem ne ducem la ea si-i zicem Uite Maica mea ce buba urata am facut si nu mai pot de durere! fa ceva ca nu mai pot! Si face de fiecare data atunci imediat peloc! In primul and iti ridica supararea, sau o transforma, picurand miere din dragostea si din inima ei curata si buna!
Maicuta Domnului, ajuta-ma ca sunt obosit si infrant! ridica-ma iarasi din groapa faradelegilor si nu lasa sa se bucure vrajmasii mei de mine!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.12.2010, 22:21:20
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Maica Domnului m-a intors si pe mine spre Dumnezeu.. Cred ca e o mare Mijlocitoare in Cer si un ghid in drumul mantuirii noastre.. Ca la nunta din Cana si ca in iconografie sta cu mana intinsa si arata spre Fiu ei Preasfant.Cred ca o putem numi si Maica a pocaintei..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.12.2010, 22:44:44
rasofor rasofor is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Maica Domnului m-a intors si pe mine spre Dumnezeu.. Cred ca e o mare Mijlocitoare in Cer si un ghid in drumul mantuirii noastre.. Ca la nunta din Cana si ca in iconografie sta cu mana intinsa si arata spre Fiu ei Preasfant.Cred ca o putem numi si Maica a pocaintei..
In urma cu multi ani m-am rugat si mi-a salvat copilul in timpul unei operatii grele , dupa ce in rugaciune , pe holul spitalului , mi-am recunoscut pacatele si am inteles pedeapsa lui Dumnezeu . In decurs de cateva ore mi-am revazut toata viata. Nu poti sa intelegi asta decat daca treci prin asa ceva. Mult poate Maica Domnului si mare trecere are in fata Fiului . Preasfanta Fecioara , miluieste-ne pe noi !
__________________
Arsenie Papacioc ( 1914 – 2011)

„ Pai sunt impotriva ecumenismului! ...Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism? Ce parere aveti despre secte si biserica catolica? Sunt anatematizati, asta este! Nu le garantam mantuirea, nu putem! Si Sfintii Parinti, Sinoade intregi, considera ca acestea sunt erezii! Si o erezie anatematizata nu putem sa consideram ca este o mantuire! „
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.12.2010, 23:05:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Asa e.

"Nașterea ta, de Dumnezeu Născătoare Fecioară,
bucurie a vestit la toată lumea;
că din tine a răsărit Soarele dreptății,
Hristos Dumnezeul nostru!
Și dezlegând blestemul,
a dat binecuvântare,
și stricând moartea, ne-a dăruit nouă viața veșnică."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 01:53:16
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 21:22:04
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 01:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 21:54:54
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 12:36:32