Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 01.04.2013, 00:00:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cred ca intrebarea asta si-o pune insusi Dumnezeu , caci de mai bine de doua mii de ani omul alege robia pacatului , in libertatea data !
Ori libertatea nu este buna , ori noi suntem mult prea slabi , ori pacatul are "dulceata" lui aparte , sau toate la un loc , nu stiu . . . !
Daca pe Hristos , Dumnezeul nostru , Il asculta din ce in ce mai putini , ce sa mai vorbim de "altii " , draga frate Culai !
Uneori imi trec prin minte idei foarte ciudate, tot gandindu-ma la o modalitate mai simpla de a convinge pe cel drag. Imi imaginez ca port in buzunar un cui zdravan, iar cand vreau sa amintesc despre Mantuitorul Hristos, sa-i iau mana celui drag, dar indaradnic, si sa-l intep cu cuiul in palma, apoi sa-l intreb cum s-ar simti daca s-ar vedea inconjurat de o lume ostila, injurat, scuipat, batut si judecat pe nedrept apoi sa i se strapunga bratele si picioarele? Ar putea sa spuna: "Iarta-i, Doamne, ca nu stiu ce fac!"? Pentru ce S-a rastignit Mantuitorul Hristos, daca noua chiar nu ne pasa de jertfa Lui, din moment ce nu ne invrednicim sa facem asa cum ne-a spus: "Cine nu va manca din Trupul Meu si nu va bea Sangele Meu, nu va putea intra in Imparatia Cerurilor!" Ce inseamna a fi "crestin ortodox" daca refuzam Jertfa?
Mi-e mila si de "altii", dar de cei dragi, mi se rupe inima, Cristi!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 01.04.2013, 00:13:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dacă ai fi tăcut, cuvintele grele nu s-ar fi spus, dar s-ar fi trăit cu seninătate ca fiind de Dumnezeu lăsate.
Dacă Iisus Hristos n-ar fi venit, Iuda nu L-ar fi vândut și nu s-ar fi spânzurat.
Deci păcatul e strigător la cer doar în fața Adevărului; Acesta trebuie spus și ajunge.
Hm!... Acesta trebuie spus și ajunge. Daca ar fi atat de simplu, bisericile ar fi neincapatoare, nimeni n-ar mai minti, n-ar mai fura, n-ar mai insela, n-ar mai exista bogati si saraci, prosti si destepti... N-ar mai exista pacat si deci nici incepatori in cautarea lui Hristos... Si ce e mai trist, probabil ar lipsi smerenia... In lipsa unei constiinte incarcate de pacat, ma tem ca am fi tentati sa ne credem dumnezei...
Adevarat, acesta ar fi un ideal, intr-o civilizatie total lipsita de ipocrizie! Din pacate ceea ce vedem, este un miraj, ceea ce cautam, nu defineste tocmai "fericirea" si ceea ce primim, refuzam sa percepem ca o rasplata a propriilor noaste actiuni.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 09.04.2013, 14:37:44
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Lantul ispasirilor

Am citit o povestioara ce m-a ajutat sa inteleg in ce fel omul isi atrage asupra lui pedeapsa si in acelasi timp si cum poate scapa de ea.

Un tânăr voia să se căsătorească, dar viitoarea soție i-a spus: "Nu vin după tine dacă nu scapi de tatăl tău. Fă-l să plece. Nu pot locui în aceeași casă cu tatăl tău". Tânărul o iubea. S-a dus la tatăl său și i-a spus: "Tată, trebuie să-mi trăiesc și eu viața pe pământ și iată, viitoare mea soție nu vrea să trăiască în aceeași casă cu tine. Îmi cere să te scot din casă, să te fac să pleci. Ce să fac? Sfătuiește-mă. Trebuie să pleci. Dar cum s-o fac? Te iubesc și pe tine".

Tatăl l-a înțeles pe loc și i-a zis: "Voi pleca eu singur, dar am o singură rugăminte către tine". "Care?" a întrebat fiul. "Nu cine știe ce, i-a spus tatăl. Să mă conduci, după ce vom ieși din sat, până în vârful dealului, la un anume copac, pe care ți-l voi arăta eu." Tânărului i s-a părut prea ușoară rugămintea tatălui.

Și-a luat bătrânul cele de trebuință și au plecat. Ajunși la copacul cu pricina, tânărul a vrut să știe: "De ce ai vrut să te aduc până aici, tată?"
Bătrânul i-a răspuns: "Pentru că tot până la copacul acesta l-am condus și eu pe tatăl meu, într-o împrejurare asemănătoare. Ceea ce faci tu acum nu e decât fapta mea întoarsă către mine. De aceea am și acceptat să plec. Primesc ceea ce merit!"

Auzind acestea, tânărul și-a venit întru ale sale și s-a întors cu tatăl său înapoi la casa lor. Așa s-a sfârșit lanțul ispășirilor. (Sursa: Ziarul Lumina)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 09.04.2013, 17:24:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cateva cuvinte de folos in lupta cu pacatul:


2 din 2 Pacat si Virtute parintele Calistrat Barnova 1996

Last edited by antoniap; 09.04.2013 at 18:06:06.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 09.04.2013, 18:17:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si un material ziditor mai scurt:


Parintele Calistrat Chifan - Repetatele caderi in pacat - YouTube
Reply With Quote
  #146  
Vechi 02.11.2013, 02:21:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De ce vin urgiile peste noi




,,Într-o zi, în Catedrala Sfântul Dumitru, a venit o doamnă care plângea în hohote, ba chiar voia să-și smulgă părul din cap, și mi-a spus: „Părinte, părinte, vai de mine ce-am făcut!” I-am spus să se liniștească și să-mi spună ce a făcut! „Părinte, când era mică fetița mea, de câte ori mă supăra, nu aveam în gură decât două vorbe: «Fir-ai a dracului !» și «Arză-te-ar focul !» Iată, ieri, exact când a împlinit 20 de ani, a murit arsă de foc, din cauza gurii mele spurcate! Iată ce-am făcut, mi-am dat fata diavolului, și n-am să mi-o pot ierta toată viața!”


Cum de a ajuns poporul nostru așa de buimac? Și ce mai poți aștepta de la omul care, de dimineața până seara, nu mai contenește cu blestemele ori cu sudălmile, și căruia nimic nu i-a rămas neînjurat de la „Dumnezeirea, Dumnezeului Dumnezeilor… până la cruce, arhanghel, anaforă, icoană, botez, parastas, grijanie”…. și tot ce poate avea ființă, între cele văzute și nevăzute? Nu cumva năravurile astea atât de grețoase sunt și ele de vină pentru urgia care a căzut asupra noastră?"


Sursa:



https://luminapentrucandeladinsuflet...ile-peste-noi/
Reply With Quote
  #147  
Vechi 02.11.2013, 03:39:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit Off-topic

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Draga Cristi,

Imi pare rau, dar raspunsul tau nu a fost la intrebarea mea.

Daca tot mi-a disparut de pe forum topicul "Lectia de gramatica" mi-am propus ca de azi incolo sa folosesc mesajele noi pentru a invata impreuna sa scriem corect romaneste.

Fara suparare, tu vei fi primul corectat: :)

nu ai cum sa sti => nu ai cum sa stii
Sti vorba cu => Stii vorba cu

Tot respectul.
39. Și le-a spus și pildă: Poate orb pe orb să călăuzească? Nu vor cădea amândoi în groapă?(Lc6,39)

Culmea ipocriziei: să dai ”lecții” de scriere corectă în limba română fără diacritice românești.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 02.11.2013 at 04:10:46.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 02.11.2013, 15:06:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
39. Și le-a spus și pildă: Poate orb pe orb să călăuzească? Nu vor cădea amândoi în groapă?(Lc6,39)

Culmea ipocriziei: să dai ”lecții” de scriere corectă în limba română fără diacritice românești.
Așa e, dar am rezolvat între timp problema asta. N-a fost prea greu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 08.10.2011 23:10:57
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 16:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 00:45:29
Pedeapsa capitala Dia20_diana Eutanasia 82 21.01.2011 23:14:24
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01