Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.12.2010, 00:32:13
Nicole_Alma's Avatar
Nicole_Alma Nicole_Alma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Locație: Norvegia, dar romanca in suflet
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Si pe voi toti!!! Va imbratisez cu drag! M-ati emotionat amandoi foarte tare!
Am intrat acum pe topicul acesta si mi-au dat lacrimile de bucurie cand am vazut cata dragoste emana unii oameni!
Dumnezeu si Maicuta Sfanta sa ne dea tuturor mai multa iubire!

Va multumesc si eu ca existati, dragii mei prieteni si co-forumisti!
__________________
"Iubirea este înrudirea omului cu Dumnezeu. Ea unește la maxim persoanele umane fără să le confunde. În iubire se arată plenitudinea existenței." (Parintele D. Staniloae)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.12.2010, 19:05:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rasofor Vezi mesajul
In urma cu multi ani m-am rugat si mi-a salvat copilul in timpul unei operatii grele , dupa ce in rugaciune , pe holul spitalului , mi-am recunoscut pacatele si am inteles pedeapsa lui Dumnezeu . In decurs de cateva ore mi-am revazut toata viata. Nu poti sa intelegi asta decat daca treci prin asa ceva. Mult poate Maica Domnului si mare trecere are in fata Fiului . Preasfanta Fecioara , miluieste-ne pe noi !
Preasfanta Fecioara , mi-a fost , nu o data , ci de N ori de mare ajutor , inclusiv intr un accident de masina petrecut cu ceva timp in urma , iar prima mea icoana a fost cu Preasfanta Fecioara la care m-am rugat seara de seara langa candela aprinsa ! De atunci si pana in clipa de fata , icoanele in jurul ei s-au inmultit , iar coltul creat de mine l-am denumit : " Coltul de Rai " , ce poate fi vizualizat de cei din lista in albumele din pagina personala . Fara ajutorul ei , eram de mult pierdut ! Preasfanta fecioara Nascatoare de Dumnezeu , miluieste-ne pe noi !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.12.2010, 21:30:21
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Eu, preaspurcatul EXIST datorita rugaciunilor Maicii Domnului..
Slava tie - Imparateasa cerului si a pamantului!
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 13.12.2010, 19:31:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Poezii despre Maica Domnului

Ganduri , multumiri si laude , Presfintei Nascatore de Dumnezu , scrise in versuri de oameni simplii , dar care cu adevarat o iubesc si o cinstesc pe izbavitoarea si aparatoarea noastra :http://poeziiortodoxe.com/category/p...mnului/page/5/
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.12.2010, 21:12:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ne scutura de pacate, ne reda zambetul apoi ne lasa din nou, liberi..
Aparent , ne lasa liberi ! Sa ne fereasca Dumnezeu de mustrarea ei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.12.2010, 22:44:20
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Preasfinta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi

tuturor scirbitilor bucurie si asupritilor folositoare si flaminzilor datatoare de hrana,strainilor mingiiere,celor invaluiti adapostire,bolnavilor cercetare,celor neputinciosi acoperamint si sprijinire,toiag batrinetilor, tu esti,Preacurata Maica Dumnezeului celui de sus;pentru aceia tie ne rugam:Grabeste si miluieste pe robii tai.Amin

Last edited by mihaila_alin; 16.12.2010 at 22:47:57.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.12.2010, 12:44:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Pe mine pe lângă multe altele m-a ajutat să ajung la locurile sfinte și la mormântul ei. Un preot român, Pr. Anatolie, care era la Biserica Mormântului Maicii Domnului, mi-a zis să-i mulțumesc Măicuței că sunt așa tânără și am reușit să ajung. :D
Attached Images
File Type: jpg DSC00473.jpg (30,8 KB, 3 views)
File Type: jpg DSC00430.jpg (59,1 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.12.2010, 19:48:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Asa cum , Rugaciunea lui Iisus , ne este de un real folos , si poate fi retinuta si rostita de oricine , oriunde si oricand , avem si Rugaciunea Maicii Domnului , ce poate fi usor retinuta si rostita de cate ori putem , fie in gand , fie cu glas tare : "Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu , miluieste-ne pe noi !". Putem spune alternativ , odata Rugaciunea lui Iisus , si odata Rugaciunea Maicii Domnului , mai ales in momentele cand ispitele ne cuprind , si gandurile trufase ne invaluie mintea ! Sa nu uitam fragmentul din Evanghelia de la Luca , in care Elisabeta s-a umput de Duh Sfant , in momentul cand Maria a intrat in casa lui Zaharia si a salutat pe Elisabeta , iar aceasta a grait atat de frumos :" Binecuvantata esti tu intre femei si binecuvantat este Rodul pantecului tau ! ". Ea , este cu adevarat binecuvantarea noastra , si a caselor noastre !
Attached Images
File Type: jpg 40.jpg (45,0 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.12.2010, 15:38:27
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Smile

http://www.trilulilu.ro/a1ynsudyty/6a2bf0a731b488
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.12.2010, 21:13:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Maica Domnului este rug duhovnicesc - Pr. Cleopa Ilie

Maica Domnului ceresc / este rug duhovnicesc , / in rug Dumnezeu a stat / Si in foc s-a aratat . / Focul cu para ardea / Si rugul il lumina / Dar nu se mistuia . / Asa Preasfanta Fecioara / A Duhului Sfant camara / Plina de dar s-a facut , / Pe Dumnezeu a nascut , / A luat zamislire / Tot focul din dumnezeire , / S-a facut lacas sfintit . / Rugul chiar era un spin / Ca un fel de maracin , / El prin cedri desi apare / Lemn smerit la aratare . / Domnul n-a voit asa , / In copaci falnici a sta / Ci , in spinul cel smerit , / A sedea bine-a voit . / Ca sa ne-nvete pe noi / Ca in vremea de apoi / Va alege-a fi mai mare / Smerenia Sfintei Fecioare / De Dumnezeu Nascatoare . / Caci ea roaba s-a facut / Si asa s-a si numit / Cand vestirea a primit / Ca va naste pe Iisus / Pe Fiul Celui de sus , / Pe Fiul Celui Preainalt , / Dumnezeu adevarat . / De aceasta veste mare / Ea a fost intre mirare / Dar a facut ascultare .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 00:53:16
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 00:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 20:54:54
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 11:36:32