Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2011, 17:31:35
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit magia huna

este extraordinar de puternica,daca este executata corect.vrajitorii cahuna au creat un sistem simplu,practic si logoc de a trai in armonie cu pamintul.conceptul fundamental al practicilor huna consta in faptul ca in alcatuirea fiintei noastre exista trei constinte in una singura.vrajitorii kahuna le numesc:unihipili[sineleinferior]uhane[sinele mediu]aumakua[sinele superior]corespunzator notiunilor de subconstinta,constinta si supraconstinta din psihologiea moderna.aka cele trei constinte sunt inconjurate de o substanta sau o aura invizibila.mana este ultimul element al practicilor magice huna si este forta vitala insasi esenta vietii.este respiratia vietii se mai numeste in alte colturi ale lumii:ki,qi, sau prana.deci iata ca uneori acestor practici de provenienta paghina si magica li se spun tehnici de catre cei ce le-au descoperit mai tirziu si vor sa le spuna chear stinta.Dumnezeu nu acepta magia sub nici o forma chear banala de ar fi,duce omul in ratacire si il indeparteaza de Hristos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2011, 18:21:01
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. Fany & comp.

Urmariti cu atentie tot firul si vedeti unde vor duce discutiile despre aceasta informatie sau practica ce pare , la prima vedere, ca ar fi asemenea medicii ingaduita de D.zeu si ca pe deasupra ar duce la induhovnicirea omului , adica la stadiul de a-si iubi cu adevarat aproapele .
Urmariti...

NB : cuvintele nemuritoare ale gheronului Cleopa , care spunea despre multi potentati ai timpului, ca au doctorate date in draci cred ca sunt nebanuit de adevarate !

Despre asemenea oameni spuneam intr-o postare anterioara ca insusi Hristos ne-a atras atentia asupra lor, ca in vremea din urma vor veni draci care vor face mari (si nu orice !) minuni tocmai pt. a-i insela si pe cei mai staruitori in credinta !
Multa, multa cercetare, indoiala si discernamint viu in a primi acestea ne trebuieste !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 11.02.2011 at 18:30:55.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2011, 18:59:37
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink Zaharia_2009

....imi explici si mie te rog aceasta expresie "incocostarcibila"..."concluzii psihopupulitice "?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2011, 19:10:21
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Este o aberatia. Inca din momentul cand am citit:"... un cercetator hawaian...". Daca citeam despre un cercetator german, englez, evreu sau american mai credeam. Faptul ca nici nu a vorbit cu pacientii si nici nu i-a vazut mi-a dat confirmarea ca este vorba despre un pseudo-cercetatori cu metode pseudo-stiintifice. In timpul nostru cam abunda de-astia. In mod sigur nu e un cercetator stiintific. Si am ajuns la concluzia asta fara sa caut informatii aditionale despre el, ci doar citind articolele.

Luat din punct de vedere religios, adica considerandu-l un saman, vraci etc. ce as putea zice? Da, mitologia e interesanta si frumoasa, si sunt sigur ca gasesti multe lucruri bune in sistemul lui de idei, mai ales cele care sunt in concordanta cu ortodoxismul. Dar cu celalalte cum ramane? Cu credintele si practicile vrajitoresti si oculte care le face?

Uite un exemplu: "lumea exterioara este creatia ta, daca te schimbi tu in interiorul tau schimbi si lumea". Nu vreau sa sochez pe nimeni, dar aceeasi idee se regaseste si in satanismul neo modern (am experienta in asa ceva).
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 11.02.2011 at 19:13:04.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2011, 19:20:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am primit și eu acest text cu ceva timp în urma. Nu mi-a trecut nicodată prin minte că ar fi potrivită punerea lui în dicuție pe acest site. Este o teorie sectară care nu are nimic comun cu problematica iertării din perspectiva ortodoxiei.
Ce simplu este totul pentru domnul doctor...Că magia poate influența în bine sau în rau psihicul unor persoane nu neg, dar aceasta în situația cand habar nu avem despre puterea vindecatoare a Sfintelor Taine.

Nu te supăra Fani dar nu mă așteptam să "te prindă " astfel de idei.
De fapt de ce mă mai mir?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2011, 20:05:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu nu am postat aici acest text cu pretentia de a potsa un text ortodox.
Ci pur si simplu ca pe ceva interesant - un lucru care se pertrece in lumea noastra, si care aminteste, macar, de unele practici si trairi crestinie. Sa aruncam la gunoi, sau sa ignoram, tot ce nu este suta la suta ortodox? Asta propuneti?
Nici macar nu am zis ca un crestin oprtodox ar trebui sa se apuce sa practice aceasta metoda.

Citesc acum cartea p. Serafim Rose 'Sufletul dupa moarte', in care el se apleaca, critic bineinteles, asupra experientelor de moarte clinica. Anumite lucruri din ele le considera ispite, influenta convingerilor persoanei etc. Dar altele considera ca sunt conforme cu experientele traite de crestini si chiar sfinti in alte veacuri, si ca arata ceva, intr-adevar, despre viata e dupa moarte (si trecerea la ea). Deci, chiar un parinte pe care cred ca Zaharia il considera suta la suta ortodox se apleaca nu numai critic asupra unor fenomene venite nu de la ortodocsi, si descrise nu de ortodocsi, si gaseste si ceva bun in ele, ceva care merita cercetat de catre un crestin ortodox.
In acest duh am vrut si eu sa va propun acest text spre comentare.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2011, 20:07:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ceva in genul acesta ofera Maica Siluana prin Seminarul iertarii: http://www.sfintiiarhangheli.ro/sa-ne-vindecam-iertand
Multumesc. M-am uitat la cateva pagini si mi se pare foarte frumus si folositor.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2011, 21:10:17
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Multa vreme, tinar fiind ma impaunam cu sofisme dracesti prin care puneam mare pret si multa ingimfare in stiinta acestei lumi din care ma invatasem. Astfel socoteam ca un spirit deschis,cult, instruit , progresist, ancorat bine in contemporaneitate si in realitatile lumii prezente trebuie sa nu aibe prejudecati de nici un fel , sa fie deschis si dispus la orice , sa stea cu cugetul si discernamintul la orice i se ofera , sa nu refuze apriori nimic , sa depuna efort in cercetarea si acceptarea cel putin initiala o oricarui lucru sau eveniment sau intimplare . Deci si pe mine ma credeam si ma vedeam spirit deschis si iluminat !
Fiind atit de fraierica(ca defapt acest comportament inseamna asta) si avind la baza moftul incarcarii mele stiintifice se lupta cu mine duhovnicul ca sa deprind invatatura si trairea duhovniceasca cit mai bine pt. a ma feri de caderi, de socuri si de inselari bine ticluite de ispititor, deoarece lumea nu este nici pe departe asa cum ar parea la prima vedere. Eu f. greu ma lasam pt. ca mi se parea ca as gresi si ca m-as comporta rau, retrograd, anacronic , stupid, precum un prost si nu un scolit .
Nu a lipsit mult si din cauza ,,deschiderii" mele am si inceput sa cad in tot felul de inselari si instrainari, sa simt gustul amar al pacatului si coltii ispititorului , sa gust din batjocura pe care mi-o arunca in fata scuipindu-ma ca pe un prost cu carte si aratindu-mi ca se sterge undeva cu toata stiinta mea lumeasca . Astfel am inteles ca stiinta este buna pt. un crestin dar mult mai buna este trairea in duh si adevar a toate poruncile si invataturile hristice. De atunci in colo incet-incet m-am schimbat dorind sa deosebesc cit mai bine dar mai ales cit mai usor ceea ce este neghina de griul curat . Asa am ajuns sa cred cu toata fiinta ca oricit de mult ar spune oricine sau oricit de tare ar dovedi stinta acestei lumi ca la mintuire se poate ajunge si pe alta cale decit pe cea a lui Hristos , este o mare minciuna. Singura cale este doar Hristos ! Oricit de mult ar sustine ateii si altii asemenea lor ca poti sa te cizelezi si sa ajungi un om model de bunatate si fratietate, de o etica ireprosabila infara credintei , este o mare minciuna deoarece martor il avem pe sf. Iacov ruda domnului care ne spune ca faptele fara credinta sunt moarte , ca si invers !
A crede ca omul poate ceva, orice, fara Hristos este o mare minciuna sau un sofism diabolic . Si Adam ca si Iuda si ca si papa romanul au crezut la fel, adica tot din dorinta de a fi ceva dar fara Hristos, si au cazut de nu s-au vazut !
Dara-mi-te sa credem ca fara Hristos , fara nimic, nimic de la Hristos putem ajunge la desavirsirea morala crestina : a iubi aproapele ca pe noi insine ?

Daca cunoastem asa bine invatatura crestina cum de mai putem spune ca nu putem respinge asa usor orice doar pt. ca nu este ortodox ? Cum ? Pt ca avem doar gindirea la Hristos dar trairea nu mai este acolo, este in alta parte .
Asta arata fara putinta de tagada , cum aratam si la threadul ,,Teolog cu diploma" , ca doar a gindi la Hristos nu este suficient pt. mintuire . Este esentialmente necesar sa traim in Hristos pt. a spera la viata vesnica !

Este o propunere de a vedea lumea inconjuratoare si de a gindi mereu la Hristos !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.02.2011, 21:20:15
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu nu voiesc sa ma bag in ,,flirtul" acesta despre maica Siluana mai ales ca afirmati ; ,,cam in genul acesta ofera si maica Siluana", dar va spun clar , cred ca glumiti ! In care gen ,,cam la fel" crede si actioneaza maica Siluana Vlad ?
Ce gluma acra faceti !
Ori nu ati inteles nimic din postarea initiala a threadului ori cu maica Siluana nu aveti nici o legatura chiar daca ati postat un linc !

Sau da, mai este o varianta : ce habar nu am eu de nimic !

Care varianta sa fie ? Cred ca cea despre mine !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.02.2011, 21:28:04
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu nu voiesc sa ma bag in ,,flirtul" acesta despre maica Siluana mai ales ca afirmati ; ,,cam in genul acesta ofera si maica Siluana", dar va spun clar , cred ca glumiti ! In care gen ,,cam la fel" crede si actioneaza maica Siluana Vlad ?
Ce gluma acra faceti !
Ori nu ati inteles nimic din postarea initiala a threadului ori cu maica Siluana nu aveti nici o legatura chiar daca ati postat un linc !

Sau da, mai este o varianta : ce habar nu am eu de nimic !

Care varianta sa fie ? Cred ca cea despre mine !
Probabil ca varianta mea: nu am citit postarea initiala. Sincer, nu am rabdare pentru asa ceva, si nici subiectul nu ma intereseaza. Dar am citit ca e ceva despre iertare, si am dat link-ul de mai sus.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42