Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.11.2008, 11:32:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Vasile cel Mare spune ca "degeaba nu voi manca in veac carne, daca zilnim musc din fratele meu"
shi mai e un degeaba, de dupa, adica degeba judec pe cel ce judeca, ca pe dos adica, degeaba mushc pe cel ce mushca! ca ochiul pe care l-ai mancat n-a murit shi nu te mai lasa pana nu te vezi cat eshti de frumos la goglinda. cat eshti de dulce, amarui, adiCaldicel.........
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.11.2008, 13:56:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
shi mai e un degeaba, de dupa, adica degeba judec pe cel ce judeca, ca pe dos adica, degeaba mushc pe cel ce mushca! ca ochiul pe care l-ai mancat n-a murit shi nu te mai lasa pana nu te vezi cat eshti de frumos la goglinda. cat eshti de dulce, amarui, adiCaldicel.........
Exact Ovidiu ! Tinem post si ne "falim", dar in schimb , judecam insasi Biserica unde mergem sa ne inchinam si din care facem parte ( vezi povestea candelabrului de la Patriarhie).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.11.2008, 14:09:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Exact Ovidiu ! Tinem post si ne "falim", dar in schimb , judecam insasi Biserica unde mergem sa ne inchinam si din care facem parte ( vezi povestea candelabrului de la Patriarhie).
ma cristi shi daca nu tzi-ash fi zis... poi din nemultzumire ai judecat pe cel ce a judecat...

shi eu m-am nemultzumit de tine...

telefonul asta fara fir nu se mai termina... ....
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.11.2008, 14:39:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
ma cristi shi daca nu tzi-ash fi zis... poi din nemultzumire ai judecat pe cel ce a judecat...

shi eu m-am nemultzumit de tine...

telefonul asta fara fir nu se mai termina... ....
ma ovidiu si eu m-am nemultumit de nemultumirea ta , nemultumire ce a nemultumit pe altul ce nemultumit era de nemultumire noastra, nascuta din nemultumirea lui si a vecinului si a altor nemultumiti , dar vine fi sigur de asta si ne va indemna la rugaciune, smerenie si post, el insusi nemultumit de nemultumirea tuturor. Si va scri fi sigur, cu litere ingrosate, sublinieturi si alte cele, aratand credinta curata si pura ce zace in el, intru mandrie si fala, caci iar am judecat pe cel ce judeca la randu-i !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.11.2008, 15:29:44
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
frate, acum si piinea simpla are E-uri, ca sa nu mai zic de margarina ori ale conserve (din ce-or fi ele). Asa incit, orice ai minca azi, chimicalele sint prezente. Cit despre soia, cind maninc asa ceva, nici nu ma amagesc ca ar fi un inlocuitor al carnii. Nici macar nu are gust de carne.
Cine nu este in stare sa posteasca de mincare sa nu se amageasca ca va putea sa ajunga si la alte tipuri de post.
Cu painea am rezolvat-o. De trei ani facem paine neagra cu tarate in casa. Cand e proaspata se indulceste in gura de zici ca-i cozonac si e mult mai sanatoasa.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.11.2008, 15:33:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iustin a rezolvat-o cu pinea.Eu va propun o reteta de ceai.
Intr-o cana plin cu ura puneti o lingurita de dragoste! Este sanatos si ieftin si nu are E-uri)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.11.2008, 15:47:13
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Iustin a rezolvat-o cu pinea.Eu va propun o reteta de ceai.
Intr-o cana plin cu ura puneti o lingurita de dragoste! Este sanatos si ieftin si nu are E-uri)
...frumos...! ironic, dar adevarat! ceva de genul yng si yang...

ma Bucur ca fiecare scrieti cate ceva care sa ajute pe cei (poate) nestiutori, sau poate care stiau, dar s-au intarit!
Asta este o fapta de milostenie sufleteasca, potrivita acestui minunat post, tocmai de aceea am desschis acest topic, ca sunt multi cei care vor incepe sa "viziteze" forumul si sa "invete" cate ceva, sau sa descopere cate ceva!

Veniti cu cat mai multe experiente duhovnicesti din posturi, si intariti-i pe ceilalti, ca sa ne folosim toti! Veniti cu istorioare, cu cuvinte de la Sf.Parinti sa ne bucuram si intari toti!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.11.2008, 17:28:27
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Lacomia pintecului este patima premergatoare altora mai grele. Cine nu se poate infrina de la mincare, care, paradoxal, este cea mai usoare dintre patimi, nici nu va putea vreodata sa inainteze duhovniceste. Asa incit, nu va amagiti ca veti putea vreodata sa sporiti fara a taia din placerea gustului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.11.2008, 17:38:19
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar Vezi mesajul
Lacomia pintecului este patima premergatoare altora mai grele. Cine nu se poate infrina de la mincare, care, paradoxal, este cea mai usoare dintre patimi, nici nu va putea vreodata sa inainteze duhovniceste. Asa incit, nu va amagiti ca veti putea vreodata sa sporiti fara a taia din placerea gustului.
Iubite frate, CINE SPUNE ACESTE CUVINTE??? Minunate, dar de la CINE sunt???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.11.2008, 22:21:44
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evraghie Ponticul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucate de Post sadiye Generalitati 291 27.11.2016 00:34:56
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
* post * Jamaica Postul 63 15.02.2011 20:56:37
post sau nu ? andrei91 Generalitati 13 17.02.2009 19:07:46