Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2009, 13:31:45
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru

Am gasit articolul in Formula -As si m-a impresionat. Sunt convinsa ca si pe voi va va misca marturia sincera a unui copil trist..

"M-am nascut fara noroc"

Stimata doamna Sanziana Pop,
Draga redactie,
Ma numesc Calinciuc Ionut, sunt din satul Nartesti, comuna Gohor, jud. Galati, am 7 ani si 8 luni, si locuiesc impreuna cu mamaia, Ignat Vasilica. De cand m-am nascut, sunt fara noroc, asa cred eu, deoarece nu-mi cunosc tatal, nerecunoscandu-ma la nastere, iar mama a plecat sa caute de lucru si nu a mai venit pe acasa. De mine se ocupa mamaia. Ea m-a invatat sa scriu, sa citesc, ma ajuta sa invat poeziile pentru serbari, ba mai mult, m-a invatat sa si cant. In urma cu 2 ani, inundatiile le-au daramat casa bunicilor mei si absolut tot ce aveau, iar de atunci se chinuie
sa construiasca alta, dar nu au ajuns decat pana la acoperis. Mai departe nu mai au putere si posibilitati financiare, deoarece au facut deja un imprumut la banca. Noi traim din alocatia de 100 lei. Mamaia este bolnava, are tumora la ficat si mereu plange ca nu are cu ce sa-mi cumpere si mie dulciuri sau inghetata, deoarece cumpara mancare pe datorie, de la magazin, si nu ne mai ajung banii. Si plange intruna, si plang si eu aici, caci imi este mila de ea, pentru ca daca ea nu mai este in viata, eu raman singur si nu vreau asta. Ma rog la Dumnezeu in fiecare seara, poate s-o gasi cineva sa ne ajute sa termine casa. As fi asa fericit sa am si eu o camera a mea, sa invit si eu alti copii la mine, sa nu mai fiu trist. Invat la scoala bine, am luat locul II, imi place sa cant, dar mamaia nu are posibilitati materiale sa se ocupe mai mult de mine. Poate prin intermediul acestei scrisori, Dumnezeu o avea mila si s-o gasi cineva pentru a ne ajuta cat de putin, sa nu mai vars atatea lacrimi, sa fiu vesel si fericit, alaturi de mamaia.
Va multumesc din sufletul meu de copil lovit de soarta, dorindu-va multa sanatate, putere de munca si Dumnezeu sa aiba grija de dvs. si de colectivul pe care il conduceti.
Cu toata dragostea, un copil care asteapta ca Dumnezeu sa faca o minune.
CALINCIUC IONUT - loc. Nartesti, com. Gohor, jud. Galati, cod 807155
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2009, 13:37:10
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Ma gandesc ca vine iarna si cu atat mai mult au nevoie de lemne pentru incalzire, rezerve de cartofi, ceapa, etc, dar si de un acoperis deasupra capului.

Imi doresc sa ajut, dar as vrea sa fiu sigura ca situatia este una reala, stiu ca imi intelegeti suspiciunea..cu siguranta acest curajos copil si bunica lui bolnava sufera din cauza frigului, a foamei, a nesigurantei zilei de maine.In Formula -As sunt publicate doar situatii verificate din cate am aflat..

Poate reusim impreuna sa ii ajutam


Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2009, 07:15:28
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Ma numesc Calinciuc Ionut, sunt din satul Nartesti, comuna Gohor, jud. Galati, am 7 ani si 8 luni, si locuiesc impreuna cu mamaia, Ignat Vasilica....
cumpara mancare pe datorie, de la magazin, si nu ne mai ajung banii. [...]

Cu toata dragostea, un copil care asteapta ca Dumnezeu sa faca o minune.
CALINCIUC IONUT - loc. Nartesti, com. Gohor, jud. Galati, cod 807155

foarte trist, sa cumperi mancare pe datorie.

poate se gasesc niste romani sa-i ajute si pe ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2009, 09:28:22
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Da, este foarte trist..

La fel de trist este faptul ca sarmanii nu au acoperis si cu siguranta nu au nici lemne sa se incalzeasca iarna asta..nu mai vorbim de niste ghetute calduroase in care sa nu se ude la picioruse, sau o hainuta in care sa nu ii fie frig..Din pacate, mai cunosc cazuri in care copii au renuntat la scoala pentru ca nu aveau cu ce sa se incalte..

Iti multumesc, Mirela, ca mi-ai amintit de sarmanul baietel..am trecut prin multe schimbari in ultima vreme si in centrul atentiei mele am fost doar eu..am uitat de cei in nevoi..

As vrea sa ii trimit una, alta..dar nu stiu sigur daca un copil (fara CI) poate ridica pachete de la posta. Bunica este ca vai de ea, bolnava..Care ar fi solutia?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.10.2009, 06:55:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca ar trebui trimise pe numele bunicii... daca nu ma insel, in mediul rural (localitati mici) postasul vine acasa cu banii si coletele.

Sau poate cei care sunt pe aproape pot da o fuga pana acolo. M-am uitat pe harta si am vazut ca aceasta comuna Gohor este destul de aproape de Adjud si Barlad.

Doamne ajuta!

Last edited by mirelat; 09.10.2009 at 06:58:23.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.10.2009, 11:56:19
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Am trimis un email Parintelui Paroh din localitatea Nartesti, sper ca voi primi raspuns, am gasit adresa de email cu google..

Poate ne ajuta dumnealui cu cateva informatii suplimentare si eventual ne poate transmite mai usor care sunt nevoile acestei multincercate familii..

Pentru cei interesati, adresa Preotului Paroh este :

arghireciprian@yahoo.com

Scoala din Nartesti are nr de telefon: 0236 031708
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.10.2009, 22:39:54
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Offf, dragii mei..am primit raspuns de la Parintele Ciprian, Parohul din Nartesti..

Dumnealui m-a rugat sa nu ii public raspunsul: "P.S: Am o rugaminte la d-voastra;sa nu publicati si raspunsul meu la apelul facut.Cred ca este suficienta confirmarea necazului si ajutorul pe care puteti sa il oferiti. E mai bine sa nu stie stanga ce face dreapta."

Situatia este mai dificila decat ne-am imaginat, sarmanii au ajuns cu constructia casei la scheletele acoperisului, si aici s-au oprit din cauza datoriilor foarte mari pentru ei la banci..

Despre Ionut: "Intr-adrevar este un baietel necajit, provenind dintr-o familie dezorganizata.Este crescut de bunica lui si este un copil cuminte si cu bun simt"
Bunica "traieste cu un barbat dinainte de revolutie.Acesta este angajat ca jandarm comunitar." si "bunica are tumora la ficat si nu lucreaza"

Nu ma pot abtine sa nu il citez pe parintele: "Din parohie am incercat si noi sa-i ajutam,acordandu-le o suma de bani in valoare de 700 ron anul acesta;dar necesarul este mult mai mare.Casa nu este tencuita.In momentul de fata au probleme financiare si cred ca este binevenit orice fel de ajutor financiar sau material. Deci ,in concluzie confirm situatia lor si cred ca daca puteti sa-i ajutati cumva este o binecuvantare pentru ei."


Fratii mei, vine iarna, deja noptile sunt foarte reci, haideti sa il ajutam ca pe copilul nostru. El este cu adevarat aproapele nostru despre care vorbeste Iisus, nu trebuie sa trecem pe langa el indiferenti, acum ca ii stim tristetea si necazurile. Un copil nevinovat sufera, iar noi avem toate cele, care pentru el sunt un lux..ei nu au nici macar un acoperis desupra capului..Putinul nostru este mult pentru el, un capriciu de-al nostru pentru el este hrana pe o saptamana sau chiar pe o luna..


Repet adresa de contact:

CALINCIUC IONUT - loc. Nartesti, com. Gohor, jud. Galati, cod 807155



Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.10.2009, 06:30:33
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne ajuta, Emy! a confirmat cumva cineva de-acolo ca se pot trimite bani si pachete pe numele copilului ? asta ca sa n-aiba surprize cei care trimit si sa nu fie probleme la ridicare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2009, 16:50:18
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

I-am scris Părintelui Ciprian si l-am intrebat depre acest aspect, inca astept raspuns..Eu am presupus ca fiind un sat mic, nu sunt probleme pentru ca lumea se stie,si chiar daca nu au acelasi nume, cu siguranta bunica poate ridica pachetele..Va anunt de indata ce primesc raspuns. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2009, 21:16:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Putinul nostru este mult pentru el, un capriciu de-al nostru pentru el este hrana pe o saptamana sau chiar pe o luna..
ai dreptate... chiar ma gandeam ca zilele astea am primit un plic de la o organizatie umanitara de aici din New York (Bowery Mission), care organizeaza o masa traditionala pentru cei fara posibilitati cu ocazia Thanksgiving Day (a 4-a joi din noiembrie) si ziceau ca o masa din aceasta costa numai $1.59/ pers (probabil ca sunt costurile locatiei, iar toate "ingredientele" sunt donate). Probabil ca si in Romania s-ar putea organiza ceva asemanator, cu costuri modice.

Sa speram, Emy, ca vei primi curand confirmarea pe numele cui ar trebui trimise ajutoarele in cazul acestui baiat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 01:53:16
Manastirea ortodoxa romana de langa Bruxelles are nevoie de ajutorul nostru! Ion Pop Generalitati 0 22.03.2012 20:27:47
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 01:30:10
Televiziunea Trinitas are nevoie de ajutorul nostru pentru a rezista in continuare! Florin-Ionut Stiri, actualitati, anunturi 21 12.12.2009 00:22:21
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 12:36:32