Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 09.03.2009, 23:25:38
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Antonia, Antonia, nu judeca și mai ales preoții ! Esti mai nevrednică decât bănuiam . Antonia, Antonia, lasă țațismele in post. Unde ți-e frica de Dumnezeu ? Antonia, de nu mai ți la tine, măcar nu-ți nesocoti părinții, copiii, nepoții și ce - oi mai avea ! ! !
Nu se pune problema a judeca preotii, ci numai a constata faptele si a discuta despre ele; antonia nu a nominalizat pe nimeni si nici nu a emis nici o judecata; dar hotararea Sinodului, discursul purtatorului de cuvant al BOR, acuzele la adresa parintilor care au luat atitudine si altele, ar trebui sa ne ridice suspiciuni...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 09.03.2009, 23:48:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
Nu se pune problema a judeca preotii, ci numai a constata faptele si a discuta despre ele; antonia nu a nominalizat pe nimeni si nici nu a emis nici o judecata; dar hotararea Sinodului, discursul purtatorului de cuvant al BOR, acuzele la adresa parintilor care au luat atitudine si altele, ar trebui sa ne ridice suspiciuni...
Ne risipm mult prea mult mintea și nu-i de folos, apoi când spui popi , e semn de rătăcire, apoi Antoni săraca, sun sigur că habar nare de cipuri , masoni și alte cele, apoi să tot bați apa in piuă e semn de dereglare, de goliciune tâmpă. Am ințeles, a spus o dată, de două ori , dar văd că e o plăcere de a zgândări, a intărâta, a pune gaz pe foc și asta, iar nu-i bine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 09.03.2009, 23:52:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Atenție , expresie și gândire de Ortodox : "nu știu săracii, că se duc toți cu popa lor in iad " ( am citat aprox. din Invățăturile Antoniei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 10.03.2009, 00:07:50
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ne risipm mult prea mult mintea și nu-i de folos, apoi când spui popi , e semn de rătăcire, apoi Antoni săraca, sun sigur că habar nare de cipuri , masoni și alte cele, apoi să tot bați apa in piuă e semn de dereglare, de goliciune tâmpă. Am ințeles, a spus o dată, de două ori , dar văd că e o plăcere de a zgândări, a intărâta, a pune gaz pe foc și asta, iar nu-i bine !
Sa stii Cristi ca e adevarat ca ne risipim prea mult cu lucrurile astea, cel putin asa-i in cazul meu, imi place sa citesc mult despre ce se intampla azi tocmai ca sa fiu informata; si apoi regret ca nu am citit mai bine un acatist sau predica vreunui parinte...
sa ma ierte antonia ca vorbesc cu ea cand nu e de fata, dar am apreciat intotdeauna remarcile antoniei, tocmai pentru ca le-am considerat echilibrate; si ea a zis ca trebuie sa fim informati, si in rest sa ne vedem de pacatele noastre, si am fost de acord cu ea; trebuie sa fim informati ca sa stim ce sa alegem si sa nu ne inselam, atat.
Fiecare are momente de iutime, ca sa zic asa, si eu scriu aiurea si cu patima, sa fim mai intelegatori unii cu altii si sa apreciem faptul ca oamenii sunt sinceri si , pana la urma, se inteleg si se iarta; asta imi place la forum.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 10.03.2009, 15:37:15
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu intotdeauna este judecare a spune un adevar ; judecare este atunci cand te razvratesti ; caci antonia a spus adevarul 100% ... nimic exagerat ... a spus exact ca la carte , exact ce au spus si sfintii parinti ... dar nu intotdeauna este judecare si razvratire a spune ceva de preoti : de multe ori este rugaciune ; caci cum ai sa te rogi pentru lumea asta si pentru tine insuti daca nu vezi si partile rele ; a nu vedea partile rele inseamna a fi utopist si asta e exagerat , si e lipsa de smerenie ; ce a spus sf siluan ? sa ne rugam pentru lume cu lacrimi zilnic ; sa ne tinem mintea in iad si nu sa nazuim in desert in oameni sau lucruri lumesti ... suntem cu adevarat in iad , inconjurati de demoni , ce vin din toate partile sa ne ia sufletele cu ei , si pe multi ii vedem ca cad in plasa demonilor ; deci , din mila fata de ceilalti , trebuie sa ne rugam pentru ei ... sa ne aducem aminte de rugaciunea lui Iisus din gradina ghetsimani ; avem noi acea rugaciune ? ne rugam noi cu sudoare de sange pentru lume ? inca nu ... deci avem de invatat si aceasta rugaciune , caci altfel stam in mandrie ... deci , una este razvratirea si alta este rugaciunea care vede adevarul despre oameni ... iar a repeta mereu aceleasi lucruri nu este un lucru rau , caci noi mereu trebuie sa repetam acelasi fel de rugaciune , atat pentru noi insine cat si pentru ceilalti ...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 10.03.2009, 18:51:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
nu intotdeauna este judecare a spune un adevar ; judecare este atunci cand te razvratesti ; caci antonia a spus adevarul 100% ... nimic exagerat ... a spus exact ca la carte , exact ce au spus si sfintii parinti ... dar nu intotdeauna este judecare si razvratire a spune ceva de preoti : de multe ori este rugaciune ; caci cum ai sa te rogi pentru lumea asta si pentru tine insuti daca nu vezi si partile rele ; a nu vedea partile rele inseamna a fi utopist si asta e exagerat , si e lipsa de smerenie ; ce a spus sf siluan ? sa ne rugam pentru lume cu lacrimi zilnic ; sa ne tinem mintea in iad si nu sa nazuim in desert in oameni sau lucruri lumesti ... suntem cu adevarat in iad , inconjurati de demoni , ce vin din toate partile sa ne ia sufletele cu ei , si pe multi ii vedem ca cad in plasa demonilor ; deci , din mila fata de ceilalti , trebuie sa ne rugam pentru ei ... sa ne aducem aminte de rugaciunea lui Iisus din gradina ghetsimani ; avem noi acea rugaciune ? ne rugam noi cu sudoare de sange pentru lume ? inca nu ... deci avem de invatat si aceasta rugaciune , caci altfel stam in mandrie ... deci , una este razvratirea si alta este rugaciunea care vede adevarul despre oameni ... iar a repeta mereu aceleasi lucruri nu este un lucru rau , caci noi mereu trebuie sa repetam acelasi fel de rugaciune , atat pentru noi insine cat si pentru ceilalti ...
Dragă Manuel , nu trebuie judecați preoții , indiferent de situație . Neascultarea, ucide credința ! Expresia popi și vocabularul tendențios denotă neascultare și multă mândrie . Până la cipuri sau mai știu eu ce, in acest fel, singuri ne vom ruina și submina Biserica , iar daca asta este vrednicie , continuați , continuați, continuați !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 10.03.2009, 18:56:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragă Manuel , nu trebuie judecați preoții , indiferent de situație . Neascultarea, ucide credința ! Expresia popi și vocabularul tendențios denotă neascultare și multă mândrie . Până la cipuri sau mai știu eu ce, in acest fel, singuri ne vom ruina și submina Biserica , iar daca asta este vrednicie , continuați , continuați, continuați !
Scump frate Cristian,

Ascultarea merge mana in mana cu credinta pana la erezie. Cand duhovnicul tau sau alt parinte apartinand jurisdictiei Bisericii Ortodoxe din care faci parte incepe sa propovaduiasca erezia, atunci, obligatoriu, trebuie spus stop ascultarii, caci ascultarea de erezie este mama inselarii diavolesti.

Razvan
Reply With Quote
  #108  
Vechi 10.03.2009, 19:20:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Scump frate Cristian,

Ascultarea merge mana in mana cu credinta pana la erezie. Cand duhovnicul tau sau alt parinte apartinand jurisdictiei Bisericii Ortodoxe din care faci parte incepe sa propovaduiasca erezia, atunci, obligatoriu, trebuie spus stop ascultarii, caci ascultarea de erezie este mama inselarii diavolesti.

Razvan
Bun frate ! Dar noi mirenii decidem asta ? Cum ți se pare corect si normal ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 10.03.2009, 19:37:39
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

frate , nu numai noi mirenii am decis asta ... de cate ori trebuie sa repetam ca sfintii parinti , si nu putini , au spus toate aceste lucruri care le spunem noi acuma ...
iar parerea mea este ca , precum am spus , astea care le-au spus sfintii si noi le repetam nu este nicidecum judecare , ci rugaciune ... a spune ca sfintii judeca este blasfemie ... si nu cred ca mai trebuie acuma sa dau aici citate cu zecile de sfinti parinti care au spus toate acestea ; este de prisos , caci de acuma nu mai suntem incepatori si le stim toti ...
deci sa facem totusi deosebirea intre a judeca si a te ruga pentru altii ... si noi trebuie sa ne rugam mai ales pentru preoti caci ei propovaduiesc cuvantul lui Dumnezeu si daca ei spun minciuni , atunci se duc sufletele la iad ; iar vina tot pe noi cade ca nu ne-am rugat pentru preoti ... de aceea este primordial ca mai intai sa ne rugam pentru preoti si mai apoi pentru alte persoane ; iata , in slujbele bisericii , mai intai vin rugaciunile pentru preoti de fiecare data , ai apoi vin alte rugaciuni ; chiar si la sfanta liturghie , cum zice preotul ? mai intai se roaga pentru el si mai apoi pentru popor si pentru a se sfinti darurile ...

acuma a ajuns sinodul ca sa ia hotarari fara sa mai semneze nimic ierarhii ... pai ce sedinta de sinod mai e si asta , si ce hotarare mai e si asta ? sa spuna de acuma biroul de presa al patriarhiei " hotararile " sinodului , iar sinodul sa nu semneze nimic ??? apoi , se ascunde sinodul sub o fusta , aceea a biroului de presa ? si daca se ascunde , atunci de ce ? nu cumva experimenteaza pe popor efectul unor hotarari masonice , sa vada cum reactionam ? caci asa pare ... pare mai mult ca sinodul face experimente si nu ca ia realmente niste hotarari ! apoi asta e de stiut : biroul de presa nu e totuna cu sinodul roman , si deci cum de isi ia atunci biroul de presa puteri care nu apartin decat sinodului ? cum de a ajuns biroul de presa sa hotarasca in locul sinodului ; asta este necanonic , deci singura hotarare canonica de pana acuma a unor ierarhi romani este aceea de la cluj, unde MACAR AU SEMNAT PENTRU HOTARAREA AIA NISTE IERARHI ... pe cand la bucuresti nu a semnat nimeni , deci nu s-a luat nici o hotarare , ci doar biroul de presa ne ia de prosti si face afirmatii de subminare a sinodului si a credintei ortodoxe ...
Reply With Quote
  #110  
Vechi 10.03.2009, 19:46:20
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dau un copi paste de pe un alt site , ce a spus un vrednic preot ortodox :


[COLOR=#0066cc]Comentarii personale la următoarele întrebări[/COLOR]:
1. Ce părere aveți despre folosirea, de către puterea politică, a biometriei și a tehnologiilor de tip RFID în identificarea persoanei?
Introducerea cip-urilor este, fără îndoială, un scandal. Neacceptarea cip-urilor biometrice nu trebuie privită ca o reacție pe fondul unui fanatism religios, așa cum încearcă unii din mass-media să sugereze, ci, mai întâi de toate, ca o reacție de apărare firească împotriva unei înregimentări forțate într-un sistem de supraveghere suspect.
După părerea mea introducerea cip-urilor este neconstituțională și antidemocratică, întrucât nu s-a realizat prin dezbatere publică națională și încalcă flagrant “drepturile omului” prevăzut în Constituția României și în alte legi internaționale. Privându-ne de libertatea noastră de opinie și opțiune, executând orbește și slugarnic toate recomandările UE și prin faptul că statul român nu încearcă o negocieze și o nuanțare cu UE sau cu USA, care să țină cont de drepturile noastre cetățenești, religioase sau de siguranță personală sau națională, atunci acesta devine doar un simplu angajat și funcționar al Uniunii Europene sau a unor interese străine, iar noi suntem doar figuranți și tratați ca o simplă marfă, pe care se poate pune o etichetă, cip-uri și livra oricui.
De aceea, cred că expunerea informațiilor digitale ale românilor fără discernământ și discreționar, reprezintă o acțiune inconștientă și iresponsabilă și poate fi considerată chiar ca o trădare a propriilor cetățeni.
Prevenirea terorismului invocat și provocat tocmai de cei ce ne vor indentificați și controlați mai bine, nu se va realiza nici după introducerea cipurilor, ci soluția este încetarea războiului provocat de statele agresoare în țările de interes economic și nu cip-uirea oamenilor.
1.a. Credeți că există implicații teologice ale acestei probleme și, daca da, care ar fi, pe scurt, acestea?
A nu discuta despre acest subiect din punct de vedere teologic este ca și când nu te-ar interesa semnele vremii (Matei 16, 3) sau a disprețui profețiile (1 Tesal. 5, 20), care ne previn despre vremurilor de pe urmă. A nu ține cont de acest aspect vital mântuirii omului, înseamană a trăi doar după bunăstarea și foloasele timpului, oferite de tehnologia fără granițe, deci făra raportare la Sf. Scriptură. Prima consecință ar fi desacralizarea omului și a istoriei, deci secularizare totală.
Omul ca “slavă a lui Dumnezeu” cum spune Sf. Irineu este privit de Sf. Părinți, ca având o vocație personalistă. Or, tehnologia biometrică poate transforma omul doar într-un număr. Deci Biserica și în general Teologia are menirea de a apăra “firea omului” în toată normalitatea ei personală și nu pe bucățele, ci unitar și holistic. Omul este redus de la imago Dei la un simplu număr sau cip electronic, întrucât din punct de vedere al evidenței biometrice, cel care nu va figura într-o bază de date, nu va exista din punct de vedere fizic, deci social și astfel va fi lipsit de toate drepturile. Or, ontologia omului este iconică și are o identitate taborică, deci față către față în demnitate, cinste și slavă dumnezeiască și nu o identitate numerică impersonală, în sensul apocaliptic ca ”număr al omului” (Apoc. 13, 18).
Biserica trebuie să lupte împotriva acestei tendințe de a pierde identitatea taborică a persoanei umane și să ia atitudine morală împotriva ”științei” imorale, a mondialismului despotic și a tehnologiei totalitare și înrobitoare, care transformă pe om într-un număr sau instrument și să atenționeze profetic atunci când știința sau tehnologia nu mai slujește omului, ci unui grup de interese, fie științific, economic, financiar, politic, mondialist, etc., și care urmărește să organizeze creația ca o totalitate închisă, în care omul este micul ei dumnezeu. Această atitudine și chemare responsabilă a Bisericii ar putea influența știința, să recunoască faptul că ea este în mod dinamic neterminată, deci nu este definitivă și că nu are absolut nimic de spus în mod direct despre transcendență și destinul hristic al omului. Știința trebuie să se oprească acolo unde încalcă conștiința religioasă și transcendența firească a omului spre veșnicie. În acest context se impune o bioetică a științei și a tehnologiei biometrice din punct de vedere ortodox.
2. Ce părere aveți despre comunicatul biroului de presă al patriarhiei pe tema pașapoartelor biometrice?
Întrucât nu conține semnătura membrilor sinodali, așa cum este procedura canonică (vezi de ex. Pastorala din Duminica Ortodoxiei), consider că nu este vorba de o hotărâre sinodală oficială, discutată și analizată din punct de vedere teologic, ci un simplu comunicat dat în grabă de biroul de presă al Patriahiei. Refuz să cred că un Sinod de o asemenea valoare, nu ar fi luat în discuție implicațiile teologice, cetățenești, psihologice etc. ale cip-urilor biometrice, ci s-ar fi oprit doar la cele de natură legislativă europeană sau națională. Te întrebi la asemenea provocări, ce spune Sf. Scriptură nu ce părere are Ministerul de Interne…!
Referitor la comunicatul de presă îl consider superficial, pueril, pe alocuri dictatorial și total secular, întrucât se raportează nu la revelația divină ci la reglementările UE. Ar fi fost hilar pentru Sf. Sinod să fi luat în considerație asigurările date de Direcția Generală de Pașapoarte (vezi anexa 2), directivele UE și să treci cu vederea atenționarea profetică din Apocalipsa 13-14, întrucât este vizibil chiar și pentru laicii mai puțin instruți teologic, că acțiunea documentelor biometrice este o acțiune premergătoare epocii antihristice, întrucât presupune un control total asupra omului.
Scopul fundamental al Bisericii este acela al îndumnezeirii omului, deci al ipostasului uman și nu urmărirea confortului credinciosului cu orice preț și transformarea credinței creștine într-o simplă noțiune utilitaristă. Cred că nu era nevoie de a face o demostratio, în sensul argumentelor raționale teologice, legislative sau tehnologice referitoare la cip-uri, ci în cazul de față este vorba de o afirmatio – adică a mărturisirii revelației divine și raportarea la aceasta și nu la directivele UE sau a altor organisme. Într-o istorie în care Dumnezeu s-a întrupat, ca dovadă a iubirii sale pentru oameni, angajarea noastră în rezolvarea crizelor, sau cel puțin atenționarea credincioșilor despre problemele pe care timpul ni le pune în cale este cea dintâi formă de manifestare a filantropiei, a responsabilităților noastre personale sau eclesiale și a urmării (imitării) lui Hristos. A nu ține cont de acest lucru însemnă că există o gravă criză creștină de indentitate personală, eclesială sau comunitară. Canonic, singura hotărâre sinodală validă este cea de la Cluj, întrucât semneaza fiecare episcop în parte și nu un birou de presă.
3. Reprezentanții mai vizibili ai laicatului ortodox au o viziune diferită de cea care răzbate din comunicatul biroului de presă patriarhal, asumându-și o atitudine conservatoare critică și deschizând acțiuni juridice de contestare a introducerii pașapoartelor biometrice.
Cum vă explicați această diferență de viziune între laici și comunicatul biroului de presă al patriarhiei? Ce consecințe poate avea?
Consider acțiunea laicilor și a unor monahi și preoți responsabilă și îndreptățită, întrucât forma de rezistență împotriva înregimentării electronice abuzive este propovăduirea Sf. Evanghelii, atenționarea profetică în Duhul lui Hrisots și răbdarea creștinilor până la prigoană, însă nu ca formă de răzvrătire sau revoltă împotriva Statului sau a Bisericii, ci ca motivație hristică și formă de păzire a poruncilor lui Dumnezeu: “Aici este răbdarea sfinților, care păzesc poruncile lui Dumnezeu și credința lui Iisus. (Apoc. 14, 12). Deci soluția este răbdarea până la prigoană, în ultimă instanță. Acesta este un indiciu, că cei ce se vor opune pecetluirii sunt ”aleși de Dumnezeu și că sunt înscriși în cartea vieții Mielului de la întemeierea lumii” (Apoc. 13, 8). Deci nu este vorba de predestinație, întrucât răbdarea și martirajul presupune voința și participarea oamenilor în mod direct și activ, ci este vorba de o preștiință a lui Dumnezeu. Vor cădea și vor fi nepăsători doar nevrednicii: ”Și i se vor închina fiarei toți cei ce locuiesc pe pământ, ale căror nume nu sunt scrise, de la întemeierea lumii, în cartea vieții Mielului celui înjunghiat. (Apoc. 13, 8).
Creștinul este chemat, să arate firescul credinței creștine într-o lume, pentru care creștinismul a devenit atât de nefiresc sau chiar o piedică, pentru cei ce vor să stăpânească lumea și pe om în mod samavolnic. A renunța la această chemare, înseamnă a renunța la chipul și asemănarea noastră cu Dumnezeu și marchează sfârșitul libetății noastre și începutul sclaviei pre-antihristice (vezi cip-ul RFID).
Cred că fiecare creștin responsabil are obligația morală să arate lumii, că virtutea este mai atractivă decât păcatul și să trăiască adecvat, tocmai ceea ce crede și se roagă. Acest mod firesc de trăire a credinței creștine, va arăta lumii, că normalitatea vieții umane este mai utilă decât tehnologia înrobitoare, care ușor se poate transforma în terorism tehnologic, atunci când omul este privit doar ca o marfă sau o piață a muncii și nu ține cont de valoarea și destinația lui hristică.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 19:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 03:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 12:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 06.02.2009 00:45:44