Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2009, 13:02:20
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta

M-am hotarat sa deschid acest fir pentru ca pur si simplu m-am saturat de zecile de discutii legate numai de felul in care femeia este vinovata, de la facerea lumii, de smintirea barbatului.
Barbatul este slab, barbatul are ispite, calugarii au probleme si le trebuie izolare in varf de munte, fara picior de fiinta de sex feminin (nici la animale), etc.
Se discuta despre modul in care trebuie sa se imbrace femeia, sa se poarte, sa nu se machieze, sa nu poarte podoabe, cum sa fie in biserica, sa stea in dreapta sau in stanga, sau in spate, sau Doamne iarta-ma cate mai are ea de facut.
S-a pus si problema cu isiptele preotului, cu gelozia preoteselor pe femeile care il plac pe preot in biserica. Asta nu este tot firesc?
Mi-a ajuns subiectul asta pana deasupra capului. Femeia este vesnic problema si ispita pentru barbat.
Si atunci vreau eu sa va intreb si fata cealalta a monezii?
Ce facem cu barbatii si cu ispitele femeii?
Si femeia este om, cu suflet si hormoni.
Ce ar trebui sa faca ea ca sa se apare de ele? Cum ar trebui sa umble barbatul: imbracaminte, comportament, aspect, etc.
Se discuta pe un alt fir ca pentru maici nu este posibil un Athos, pentru ca trebuie sa vina preotul. Si daca acesta le tulbura cu ochii lui albastri, sau cu infatisarea lui?
Cineva (chiar mai multe persoane cred) spunea ca a fost tulburata de duhovnic (calugar, preot, nu conteaza).
Femeile vin la biserica, se duc la spovedit la...un barbat pana la urma. Si daca au si ele ispite?
Si daca tocmai vesmintele preotului si aspectul lui le pot tulbura pe femei?
Cine este atunci vinovat?
Sa-i punem si barbatului val pe fata?
Cum sa-l imbracam si unde sa-l asezam?
Sa facem spovedania ca la catolici, fara a vedea fata preotului/duhovnicului?
Si credeti-ma ca ma refer aici numai la fetele/femeile cuminti, credincioase, cuviincioase, nu la altele.
V-as intreba si altceva:
Barbatii picteaza f.frumos icoane, mai ales pe Sf. Fecioara o vad in chip foarte frumos.
Oare cum vad femeile icoana Lui, ochii lui? Si cum o vad barbatii?

Last edited by sophia; 20.08.2009 at 13:05:08.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul, capul femeii? Traditie Nunta 426 07.11.2011 19:45:03
Ispitele postului heaven Postul 17 11.03.2011 10:46:50
De asta ce ziceti? Vor sa schimbe si data Pastelui :( BogdanF2 Generalitati 41 10.10.2010 22:43:21
Ispitele dupa spovedanie Elena78 Pocainta 8 29.10.2009 17:40:59