Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2011, 13:35:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Blog-urile... raspunsuri fara intrebari !

Blog-ul este un jurnal pe Internet... o publicație web ce conține articole periodice sau și cu actualizare neîntreruptă, ce au de obicei un caracter personal. Ca regulă, actualizarea blogurilor constă nu în modificarea directă a textului existent, ci în adăugiri de texte noi, asemenea unui jurnal de bord (zilnic), toate contribuțiile fiind afișate în ordine cronologică inversă.

"Numarul blogurilor romanesti s-a dublat in ultimul an, iar oamenii obisnuiti devin tot mai populari. Daca in vara lui 2006 se estima ca exista aproximativ 12-14.000 de bloguri romanesti, acum se vorbeste de circa 30.000. Altele noi apar aproape in fiecare ora."

Cat timp "se investeste" in intretinerea acestora... si daca merita ?

Toata lumea se plange de lipsa de timp... cu toate acestea, blog-urile rasar "ca ciupercile, dupa ploaie".
Oare chiar nu mai are omul zilelor noastre "timp", sau il "inghesuie" inconstient cu cine stie ce procupari ?

De ce se simte nevoia de a vorbi despre sine, fara a fi intrebat ?

Majoritatea autorilor de "blog" posteaza de cateva ori pe saptamana insemnari cu tenta profund personala.
Ce ii motiveaza sa faca public (internet) sentimente sau trairi dintre cele mai intime, intamplari din viata sau opinii diverse ?

Mai inainte, "securistii" ii urmareau si ii hartuiau pe toti, spre a le afla gandurile si "sfaturile inimii" in legatura... cu toate.
Astazi insa, fiecare isi aduce "pe tava" gandurile, parerile si intimitatile.

__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 14.03.2011 at 14:00:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.03.2011, 14:04:03
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Doamne ajuta!

Da ,poate ai dreptare,bloguri fara raspuns.un titlu intersent prin aspect culoare ,scriere,.Sunt oameni ,care scriu ,din suflet isi astern pe hartie,ganduri,idei ,concepte ce sunt sincere curate pure,.temele sunt diverse,nu conteaza daca cineva raspunde la ceea ce a scris. ceea ce conteaza este ca prin scris iti dai seama de valoare acelei persoane,de sufletul minunat si omenia sa,si oricand te poti bizui pe el
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.03.2011, 14:37:40
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca omul este prea insingurat si prea departe de Dumnezeu desi Il cauta mereu!
Nestiind calea, experimenteaza mereu si cade victima diverselor patimi care apar sub diferite forme.
Asa cum evolueaza lumea asa evolueaza si ambalajul.
Nevinovat si atragator, dar ce stapan nemilostiv!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.03.2011, 14:45:57
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Eu cred ca omul este prea insingurat si prea departe de Dumnezeu desi Il cauta mereu!
Nestiind calea, experimenteaza mereu si cade victima diverselor patimi care apar sub diferite forme.
Asa cum evolueaza lumea asa evolueaza si ambalajul.
Nevinovat si atragator, dar ce stapan nemilostiv!


Foarte adevarat.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2011, 15:15:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

In aceasta caricatura se doreste ridicularizarea persoanei care merge la spovedit.Cand de fapt, ridicol este aici preotul care navigheaza pe internet.

Eu povestea cu blogurile o vad pozitiva.Din trairile/experientele/actiunile expuse ale cuiva, poti invata multe lucruri.De ce sa fie asta ceva negativ?Plus ca mai poti salva suflete si vieti, pentru ca sunt convinsa ca scriu si cei care se plimba pe marginea prapastiilor spirituale.

Comparatia cu securistii imi pare jalnica...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2011, 15:19:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In aceasta caricatura se doreste ridicularizarea persoanei care merge la spovedit.Cand de fapt, ridicol este aici preotul care navigheaza pe internet.

Eu povestea cu blogurile o vad pozitiva.Din trairile/experientele/actiunile expuse ale cuiva, poti invata multe lucruri.De ce sa fie asta ceva negativ?Plus ca mai poti salva suflete si vieti, pentru ca sunt convinsa ca scriu si cei care se plimba pe marginea prapastiilor spirituale.

Comparatia cu securistii imi pare jalnica...
Cand vrei ca toate sa le vezi rele , apai rele vor fi ! Nu mai stim ce sa iscodim , pana si acest net este atat de criticat , dar atat de folosit inclusiv de cei ce-l critica . Ai dreptate , draga Melissa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2011, 15:27:43
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cand vrei ca toate sa le vezi rele , apai rele vor fi ! Nu mai stim ce sa iscodim , pana si acest net este atat de criticat , dar atat de folosit inclusiv de cei ce-l critica . Ai dreptate , draga Melissa !
Multumesc Cristi! Si tu ai mare dreptate in ce ai spus!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.03.2011, 15:52:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cand vrei ca toate sa le vezi rele, apai rele vor fi ! Nu mai stim ce sa iscodim , pana si acest net este atat de criticat , dar atat de folosit inclusiv de cei ce-l critica. Ai dreptate, draga Melissa !
Tocmai faptul ca ne folosim de internet ne da dreptul de a-l critica. Cu alte cuvinte, nu vorbim in necunostinta de cauza. In opinia mea, este foarte bine ca sunt persoane care trag semnale de alarma legate de lucruri care fac parte din viata noastra de zi cu zi, si pe care le consideram banale. Faptul ca au ajuns sa se inscrie atat de firesc in peisaj, poarta intru sine pericolul de a scapa din vedere potentialele aspecte negative, pericolele.

Eu unul, nu sunt de parere ca daca blogurile au ajuns atat de raspandite in prezent, trebuie sa vorbim despre ele numai la superlativ. Blogul detine toate ingredientele pentru a-i oferi celui care il foloseste iluzia comunicarii. Paradoxal, multi se adreseaza pe blog publicului larg, dar sunt deficitari in viata personala sa aiba o comunicare reala, ziditoare, cu cei din jurul lor.

Last edited by Marius22; 14.03.2011 at 15:59:51.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.03.2011, 21:57:54
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Tocmai faptul ca ne folosim de internet ne da dreptul de a-l critica. Cu alte cuvinte, nu vorbim in necunostinta de cauza.
Ideea e alta : daca il criticati, de ce-l mai folositi?
Exact ca un fumator inrait care toata ziua bombane despre cat de nociv e tutunul..

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Blogul detine toate ingredientele pentru a-i oferi celui care il foloseste iluzia comunicarii.
Mai degraba un forum face asta decat un blog..Pentru ca blogul e mai degraba un monolog decat un dialog..

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Paradoxal, multi se adreseaza pe blog publicului larg, dar sunt deficitari in viata personala sa aiba o comunicare reala, ziditoare, cu cei din jurul lor.

De unde stii tu asta? Ai blog?
Ceea ce spui tu caracterizeaza site-urile de socializare, nicidecum blogurile, care sunt jurnale deschise..din care cu totii, putem invata cate ceva..

Si pana la urma ce ma interseaza pe mine la Eminescu? Viata sociala pe care o avea sau poeziile lui?
Deci hai sa incercam sa luam ce-i bun si sa vedem in primul rand binele din jurul nostru..

Last edited by Melissa; 14.03.2011 at 22:13:16.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.03.2011, 10:48:03
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In aceasta caricatura se doreste ridicularizarea persoanei care merge la spovedit.
Cand de fapt, ridicol este aici preotul care navigheaza pe internet.

Eu povestea cu blogurile o vad pozitiva. Din trairile/experientele/actiunile expuse ale cuiva, poti invata multe lucruri.
De ce sa fie asta ceva negativ? Plus ca mai poti salva suflete si vieti, pentru ca sunt convinsa ca scriu si cei care se plimba pe marginea prapastiilor spirituale.
Caricatura gasita pe internet nu intentioneaza ridicularizarea vreunui personaj. Cel putin nu asta am vrut eu sa arat prin ea.
Eu vad in ea o atentionare asupra faptului ca "blogul" a ajuns sa contina toate detaliile intime ale persoanei in cauza.

Spui ca e rau ca preotul intra pe internet, apoi spui ca sunt bune blog'urile, pentru ca "se pot salva suflete si vieti".
Hmmm... cine le salveaza ? Cei ca tine si ca mine ?!
Faptul ca preotul ajunge sa intre pe internet este o alternativa pe care nu o poate ocoli... din dragoste pentru oameni.
Realitatea virtuala castiga zilnic teren... este nevoie si de pareri avizate, in randul celor "virtuali".

Mie mi se par riscante blog'urile, motiv pentru care am dorit sa imi spun parerea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 15.03.2011 at 10:52:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari fara raspuns... leonte Sfinti Parinti (Patrologie) 29 05.06.2013 13:15:05
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 12:01:53
OZN-urile-pareri TunsDiana Generalitati 145 31.07.2012 22:48:29
BARBAT SI FEMEIE-INTREBARI SI RASPUNSURI SCURTE mdosat Reguli in Biserica 127 01.02.2010 01:30:28