Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 18.02.2015, 17:42:40
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate, nu stiu ce varsta ai, eu am 42, dar daca sa zicem ca mai stam "imbracati in haine de piele" pina la 70 de ani, pariezi cu mine ca pacatele astea oribile vor deveni pbligatorii in noua societate dospita de Occident si masonerie?
Intreaba-i pe realistii forumului, oaie si Alin.
Vezi postarile lor, deschide presa straina, citeste legislatia europaena, etc.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.02.2015, 18:00:52
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

44. Nu știu, dar m-ar obosi prea tare să mă lupt cu „sistemul”. Am prea multă treabă cu viața mea personală. Și dacă n-o rezolv pe asta știu că nu pot aduce nimic bun în mica lume ce mă înconjoară.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.02.2015, 18:11:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Umor de doi lei. De asteptat de la un tucalar al rusilor. Ce-ar fi sa reactivezi lozinca "URSS / bastionul pacii e!" pa care o strigau parintii tai in Piata Scanteii, acum 50 de ani, la ordinul Partidului Iubit ?
Argumente domnu', argumente.

Eu am prezentat facts, matalutza esti lozincardul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.02.2015, 18:17:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Vrei să spui că nu e în război declarat cu Ucraina. Dar omuleții verzi pe care i-a văzut toată lumea or fi venit de pe Marte? Crimeea s-a desprins singură de Ucraina? Faptul că o face pe ascuns îl găsesc și perfid pe de-asupra. Dar cei care s-au apucat să sancționeze au înțeles destul de bine ce se întâmplă. Impresia mea este că nici ei nu și-ar fi dorit să aplice aceste sancțiuni care sunt costisitoare inclusiv pentru ei.
Care "toata lumea"? Tu i-ai vazut?

Acum cand toata lumea are un telefon mobil capabil de filmare, exista sateliti care iti citesc in palma, nu exista nici o dovada concreta in sensul asta decat la modul "a vazut cutare".

In Irak au fost in stare sa fabrice ceva cu aparente decente, dar aici, nici macar atat.

Nici macar avionul "doborat de rusi" n-au reusit sa arate ca a fost doborat de rusi ba mai rau, in loc de racheta se pare mai degraba ca a fost mitraliat si ca sa-ti dau un pont, asta nu se putea face de la sol.

Citat:
Ce te face să afirmi că acela a fost un regim democratic? Alegerile care l-au adus la putere pe Ianukovici ți se pare că au fost corecte? Oare nu a câștigat alegerile cu susținerea rușilor, motiv care a declanșat revoltele de stradă?
Faptul ca pana atunci nu s-a gasit nimeni sa puna asta sub semnul intrebarii.

Citat:
Dar dacă ar fi să alegem între a fi colonie occidentală și colonie rusească, cred că mult mai preferabilă este prima.
Nu am observat nici o intentie a rusilor de a coloniza europa.
In ceea ce priveste directia cealalta o traim pe pielea noastra si stim foarte bine despre ce este vorba.

Citat:
Dacă nu ne place ceea ce trăim sau cum trăim acum și aici, motivele ar trebui căutate nu în Occidentul corupt în primul rând, ci în propria noastră corupție, de sorginte feudală, care n-a încetat niciodată să existe, iar în anii de libertate a înflorit.
Serios. Spune-i asta unuia care a muncit 30 ani si brusc nu mai are unde sa-si faca meseria pentru ca altcineva a decis ca fabrica in care lucra nu se cuvenea sa faca concurenta produselor europene sau americane made in China.

Si ca banii se duc mai bine pe autostrazi exorbitante si (re)asfaltari anuale si alte povesti asemenea decat intr-o fabrica.

Citat:
Din nefericire suntem un popor foarte conservator atunci când e vorba de felul în care ne desfășurăm activitățile economice. Mă refer la modul în care facem afaceri sau obținem o „dregătorie”, dând foarte adesea mită pentru ca ulterior să profităm înzecit. Nu există conștiință socială, n-avem programe de dezvoltare pe termen lung, doar interese personale sau de clan. Iar asta înseamnă sărăcie pentru cei mulți.
Vorbeste pentru tine dragule, nu in numele poporului.

Citat:
Și cum am putea să ne desprindem de mentalitatea asta intrând în sfera de influență a Rusiei, care este și mai feudală decât noi, căci acolo nimeni nu îndrăznește să inoportuneze stăpânirea nici măcar cu vreo critică?
Eu cred ca ar trebui sa te gandesti mai bine in a carei sfera de influenta ai fost in ultimii 25 ani si poate iti dai seama ca lucrul asta nu sta sa se schimbe in nici un fel.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2015 at 18:38:59.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.02.2015, 18:20:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu pun, însă, pe seama Occidentului în întregul lui imoralitatea pe care o trăim noi, după cum nu este creștinește să-l acuz pe altul pentru păcatele mele. Cred că, decât o atitudine împotriva UE, mai creștinească ar fi o atitudine împotriva păcatului. Dar în privința asta noi dormităm, identificând în mod paranoic răul mereu în afara noastră.
Si eu consider ca o atitudine de tip politic anti-UE nu isi are rostul.
Nu are nimeni resursele necesare pentru a duce chestia asta de la idee la fapte.
Chiar mi se par stupizi cei care o au la modul vehement si cred ca rezolva ceva cu asta, visand la cai verzi pe pereti, legionari si alte povesti asemenea.

Dar nu cred ca nici slugarnicia care in situatia de fata merge pana la crima (a te inrola sa ucizi oameni intr-un razboi care nu este al tau) este atitudinea corecta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 18.02.2015, 18:23:47
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De acord cu cele scrise de Cristian.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 18.02.2015, 18:31:43
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit nu-i bagati in seama !

Nu cred ca trebuie sa bagam in seama niste copii cu muci in creier,precum cativa de pe aici,si care prin idiotenia lor crasa ,nu au nimic de spus nimanui !
Ei se manifeata prin atitudini defetiste si conciliatorii fata de tarul de la Rasarit,ai carui fani fanatici,nedeclarati pe fata, sunt !!!
Acesti tradatori de tara filo-comunisti ,ar merita exilati la Putin in ograda,pentru ca sa traiasca acolo...si sa manance painea lui Putin !
Atituninea lor pro-moscovita este o sfidare a neamului din care fac parte si,aceste fete de bastus ar trebui mangaiate intr-un mod mai suav !
Reply With Quote
  #88  
Vechi 18.02.2015, 18:35:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Iarasi si celalalt lozincard slugarnic care spera ca va obtine un post de fruntas in Marea Armata de Eliberare de Jugul Rusesc Inexistent.

Omulet minuscul, nici o decoratie sau hartie nu e antiglont, daca nu stiai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 18.02.2015, 18:52:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Care "toata lumea"? Tu i-ai vazut?
Am văzut și eu ce a văzut lumea: poze, filmări, relatări. Nu pretind că sunt foarte bine informat, nu știu cât este informare și cât propagandă; nu vreau să speculez prea mult.

Citat:
Nu am observat nici o intentie a rusilor de a coloniza europa.
Nu e vorba să colonizeze Europa. Dar dorința de a reface vechiul URSS cu tot cu sferele de influență este foarte credibilă, având în vedere avântul militar pe care l-a luat Rusia de când a venit Putin la putere.


Citat:
Serios. Spune-i asta unuia care a muncit 30 ani si brusc nu mai are unde sa-si faca meseria pentru ca altcineva a decis ca fabrica in care lucra nu se cuvenea sa faca concurenta produselor europene sau americane made in China.
Repet, vina pentru asta o poartă ai noștri, respectiv acei securiști care au făcut „afaceri” după 90, contracte privilegiate cu statul, punând toată industria la pământ și făcând, pe bani publici, achiziții la prețuri chiar și de 1000 de ori mai mari decât piața.

Citat:
Vorbeste pentru tine dragule, nu in numele poporului.
Dacă în jurul tău oamenii au o altă mentalitate, fac afaceri cinstite, își plătesc taxele, oricine poate ocupa un post bugetar sau bine plătit doar pe seama competenței, în urma unui concurs cinstit și transparent, licitațiile nu sunt cu dedicație ș.a.m.d., înseamnă că nu trăim în aceeași țară.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.02.2015, 19:15:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Am văzut și eu ce a văzut lumea: poze, filmări, relatări. Nu pretind că sunt foarte bine informat, nu știu cât este informare și cât propagandă; nu vreau să speculez prea mult.
Link -uri te rog cu poze si filmari din care sa rezulte lucrul asta mai presus de orice indoiala.
In ceea ce priveste relatarile, si eu iti pot spune povesti cate vrei.

Citat:
Nu e vorba să colonizeze Europa. Dar dorința de a reface vechiul URSS cu tot cu sferele de influență este foarte credibilă, având în vedere avântul militar pe care l-a luat Rusia de când a venit Putin la putere.
O idee promovata de mass media occidentala pentru a pregati terenul declansarii unui razboi pretins legitim cu Rusia.

Cum au facut si in Irak, Libia, etc. Si pe urma stim ce s-a intamplat.

Daca e sa judecam dupa "avantul militar" cred ca mai bine te-ai uitat la bugetul SUA si la ce au facut cu el prin lume.

Citat:
Repet, vina pentru asta o poartă ai noștri, respectiv acei securiști care au făcut „afaceri” după 90, contracte privilegiate cu statul, punând toată industria la pământ și făcând, pe bani publici, achiziții la prețuri chiar și de 1000 de ori mai mari decât piața.
Si asta nu sub ochii obladuitori ai UE din care chipurile facem si care ne soma anemic si formal sa eliminam coruptia si o parte sau chiar la cererea expresa a FMI?

Citat:
Dacă în jurul tău oamenii au o altă mentalitate, fac afaceri cinstite, își plătesc taxele, oricine poate ocupa un post bugetar sau bine plătit doar pe seama competenței, în urma unui concurs cinstit și transparent, licitațiile nu sunt cu dedicație ș.a.m.d., înseamnă că nu trăim în aceeași țară.
Sau poate trebuie sa-ti schimbi mediul social.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde