Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.10.2010, 19:14:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Nimic fara Dumnezeu!

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
atunci respecta-le si tu pe ale mele chiar daca iti par nu stiu cum,corect:)
Sa fie pace!

L-am cunoscut pe Dumnezeu in copilarie, dar adevarata apropiere s-a produs dupa revolutie- a fost nevoia de Dumnezeu- un prieten, un sprijin, nevoia de lumina, de bine, nevoia de a umple un gol - o schimbare atat de puternica, o convingere totala si de neinlocuit- un dor, iubirea care nu are termen de comparatie.Si L-am regasit pe Hristos studiind - nimic nu mi-a adus atata implinire ca tot ce am invatat in Ortodoxie.Fara Dumnezeu omul este pustiu, sarac, neimplinit,, bucuriile sunt fade.Omul are nevoie de Dumnezeu. Binecuvantat fii, Doamne!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.10.2010, 20:21:15
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Acum nu mai sunt vremurile primilor crestini, fiecare intr-un mod sau altul am auzit de Dumnezeu din primii ani ai vietii , pe Hristos cred ca trebuie sa il regasim in fiecare zi, sa ne inoim zilnic in Hristos, sa ne imbracam in El si sa dezbracam pacatul., convertirile spontane sunt cazuri particulare si difera de la om la om,
eu cred intr-o convertire continua o urcare pe scara induhovnicirii , o conlucrare cu harul ceresc, asta este aflarea si traitea cu Hristos
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.10.2010, 20:38:05
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Tot manastirea Lainici m-a adus si pe mine mai aproape de Dumnezeu! Cu adevarat este un loc minunat,un colt de Rai! Mereu merg acolo la Sfanta Liturghie,in fiecare duminica. Altundeva nu pot merge,nimic nu ma atrage ca acel loc. Poate ca asa m-am obisnuit eu,ca ii cunosc pe preoti si pe calugari,ca sunt familiarizat cu toata incinta manastirii,nu stiu... dar in mod cert nicaieri nu-i ca acolo! In rest,ma aseman oarecum cu al doilea mesaj al lui Ortodoxia. Si anume cand eram mic eram mai credincios,fusesem invatat sa ma rog puin,ma si spovedisem si impartasisem de 2-3 ori,dar apoi pauza. Bine,credinta mi-a ramas,adica acel graute n-a pierit. Aparent credeam in Dumnezeu,ma rugam seara,ma inchinam cand treceam pe langa biserici,dar atat. Sa merg la slujbe,sa ma spovedesc,sa postesc... nici pomeneala! Doar acum vreo 5 ani cand am ajuns la Lainici si ma mustra constiinta sa ma spovedesc de toate pacatele cumplite ce ma ardeau mi-am gasit linistea. Si de atunci am ramas fidel acelei manastiri,acelor duhovnici etc.

Carti care sa ma fi impresionat... nu-mi vin in minte. Toate au bogatii duhovnicesti in ele,in fiecare te regasesti in vreun fel. Sfintele Evanghelii insa sunt foarte hranitoare si linistitoare dar foarte mult mi-a placut si Cartea lui Tobit din Vechiul Testament.
eu ajung la Lainici lunar.
Chiar in aceasta duminica o sa ajung.
Intr-adevar e ceva deosebit, in special icoana Maicii Domnului.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.10.2010, 20:41:13
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
eu ajung la Lainici lunar.
Chiar in aceasta duminica o sa ajung.
Intr-adevar e ceva deosebit, in special icoana Maicii Domnului.
unde e manastirea Lainici ? sunt duhovnici buni acolo si daca da ,cum se poate ajunge? multumesc
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.10.2010, 21:11:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si eu L-am cunoscut in copilarie... imi aduc aminte ca bunica mereu ma lua la biserica, spunandu-mi: "Mergem la Doamne-Doamne". Si eu intrebam nedumerita: "Unde e Doamne-Doamne?" Nu pricepeam nimic din slujba, dar imi placea tare mult sa ma uit pe pereti, la toti sfintii, si mai ales, la Hristos Pantokrator, Acela din turla. Si bunica se bucura si imi spunea: "Uite, acolo e Doamne-Doamne!" Si eu ma bucuram si mai tare si ma gandeam ca nu avea cine sa fie altul decat Doamne-Doamne. Stateam si ma uitam in sus, la El, apoi, cand ma plictiseam, masuram cu provirea de la un capat la altul toti sfintii pictati in biserica, imi placea mult Sfanta Filofteea, asa blonda, in costum national, cu un cosulet cu bunatati...

Acum trag eu de bunica sa mearga la biserica, e batrana. Acum cateva ore era ragusita, incotosmanata si acum o vad voioasa si cu vocea recapatata. Ajuneaza vinerea de zeci de ani, deci nu a luat pastile. Si ma mir ca si-a revenit asa de repede si imi zice: "Vezi tu, Doamne-Doamne..."

De cand am duhovnic, am inceput si eu sa citesc...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2010, 21:27:45
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

rugaciune disperata si post ... mult

si asa am vazut doar o frantura ... dar macar stiu ca exista
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2010, 21:37:05
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
unde e manastirea Lainici ? sunt duhovnici buni acolo si daca da ,cum se poate ajunge? multumesc
intre Tg. Jiu si Petrosani.
In fiecare zi la 10:30 pleaca un autocar din autogara Tg. Jiu si te poate lasa la poarta manastirii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2010, 22:35:14
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
eu ajung la Lainici lunar.
Chiar in aceasta duminica o sa ajung.
Intr-adevar e ceva deosebit, in special icoana Maicii Domnului.
Si eu voi ajunge duminica,la fel ca in toate celelalte. Poate ne vedem pe acolo :)

Din Tg-Jiu sunt multe mijloace de transport catre Lainici,precum si din Petrosani. Sunt destule trenuri,autocare,microbuze...

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2010, 22:36:03
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

intr-o situatie disperata, din care nu vedeam iesirea decat prin sinucidere acum 2 ani aproape, am inceput sa tin post (pt prima oara-nu stiu de unde mi-a venit ideea) si dupa o saptamana de post ... SURPRISE : viata mi-a fost schimbata brusc
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.10.2010, 22:41:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Intr-adevar e ceva deosebit, in special icoana Maicii Domnului.
As mai adauga si moastele Sfantului Irodion,primul staret al manastirii,ucenicul si apoi duhovnicul Sfantului Calinic de la Cernica. Chiar el este cel din avatarul meu: "Luceafarul de la Lainici"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
"Acum stiu, am aflat si eu... " de Nicolae Steinhardt Andrei B. Generalitati 4 27.07.2011 21:36:49
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24