Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.10.2010, 19:25:57
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit Infricosatele Vami ale Vazduhului!

deci vreau sa va zic ca am pus-o! pana aici mi-a fost.. deci am citit vamile vazduhului dar astazi chiar LE-AM CITIT asa adancit.. of, of of.. deci imediat atunci in pragul mortii mai intai vin dracii si abia apoi ingerii.. dracii vin inainte.. apoi iesi din trup si incepi sa urci.. da cine trece de prima vama macar? a convorbirilor si a rasurilor pacatoase? daca nu biruiesti balanta cobori direct in iad, cica cei care nu cred in Dumnezeu nu apuca nici aici sa ajunga ci coboara din prima direct in fundul iadului in muncile nesfarsite! GROAZNIC! vai, vai vai si eu dorm ca un porc incaltat, de parca n-as muri.. toti ,zice ca toti sunt surprinsi atunci.. chiar si sfinti care au avut darul lacrimilor au avut de suferit la vami si sunt 20 de vami!! abia apoi ajungi in fata Sfintei Tremi, daca ajungi! apoi cobori in iad 30 de zile si apoi iar vii in fata Sfintei Treimi dar ijn iad doar privesti ce-ai fi patit si ce vor suferi pacatosii.. apoi 10 zile prin Rai ,apoi se hotaraste unde vei sta pana la marea judecata ca sa mostenesti Ierusalimul cel Ceresc.. oh Doamne.. tre sa ma pocaiesc tare de tot.. sa nu ma judec mai ales.. iertare! iertare si indurare tturor celor ce le-am provocat intristari ii rog sa aiba indurare si sa ma ierte ca suntem in aceiasi oala cu toti..( ce ne vom face la vami fratilor, ce ne vom face???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.10.2010, 19:34:26
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Uite motivul pentru care nu-mi bat eu capul.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.10.2010, 19:47:03
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
( ce ne vom face la vami fratilor, ce ne vom face???
Vezi ca inseamna sa crezi in basme sau in bau-bau? Mai bine crezi in ceea ce spune Sfanta Scriptura. Acolo nu gasesti nici o vama sau grozaviile acestora. Se vorbeste doar despre moarte, inviere si apoi rasplata (viata vesnica sau nimicirea pentru totdeauna - care nu exclude si suferinta, mai multa sau mai putina, in functie de faradelegile savarsite si neiertate).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.10.2010, 19:48:52
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
deci vreau sa va zic ca am pus-o! pana aici mi-a fost.. deci am citit vamile vazduhului dar astazi chiar LE-AM CITIT asa adancit.. of, of of.. deci imediat atunci in pragul mortii mai intai vin dracii si abia apoi ingerii.. dracii vin inainte.. apoi iesi din trup si incepi sa urci.. da cine trece de prima vama macar? a convorbirilor si a rasurilor pacatoase? daca nu biruiesti balanta cobori direct in iad, cica cei care nu cred in Dumnezeu nu apuca nici aici sa ajunga ci coboara din prima direct in fundul iadului in muncile nesfarsite! GROAZNIC! vai, vai vai si eu dorm ca un porc incaltat, de parca n-as muri.. toti ,zice ca toti sunt surprinsi atunci.. chiar si sfinti care au avut darul lacrimilor au avut de suferit la vami si sunt 20 de vami!! abia apoi ajungi in fata Sfintei Tremi, daca ajungi! apoi cobori in iad 30 de zile si apoi iar vii in fata Sfintei Treimi dar ijn iad doar privesti ce-ai fi patit si ce vor suferi pacatosii.. apoi 10 zile prin Rai ,apoi se hotaraste unde vei sta pana la marea judecata ca sa mostenesti Ierusalimul cel Ceresc.. oh Doamne.. tre sa ma pocaiesc tare de tot.. sa nu ma judec mai ales.. iertare! iertare si indurare tturor celor ce le-am provocat intristari ii rog sa aiba indurare si sa ma ierte ca suntem in aceiasi oala cu toti..( ce ne vom face la vami fratilor, ce ne vom face???
Spovedania curata !
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.10.2010, 19:49:11
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Uite motivul pentru care nu-mi bat eu capul.
nu crezi ca sunt adevarate, nu? crede-ma ca sunt cuvant cu cuvant! mai, aberante nu sunt astea ci aberanta este gandirea noastra care credem ca avem "stiinta" si tehnologie, batjocura de la draci asta avem.. astea sunt arvunele iadului, raiul este pacea gandurilor, abandonul in iubire.. tre sa te lasi invinsa ,sa te recunosti mica si neputincioasa si vei intelege apoi putin cate putin ca sunt adevarate toate cele spuse de biserica ortodoxa.. uite, roaga-te "Doamne daca e adevarat lumineaza-ma Tu, ca uite eu nu pot sa cred, ratiunea mea nu ma lasa! "
spune asta din inima si vei vedea.. eu te simt pe tine ca esti foarte aproape de Hristos, il iubesti enorm dar ai nevoie sa te luminezi ca sa pui inceput.. asta daca esti sincera cu tine insati si intradevar cauti ,nu faci numai "poze", cum facem multi dintre noi crestinii ..din pacate si eu citeste de ex ceva usor cum ar fi marturii din viata monahala a Cuviosului Gheron Iosif Isihastul si vei vedea acolo intalnire cu Dumnezeu, rapire a mintii explicate toate peintelesul fiecaruia si multe altele..iata linkul daca vrei:
http://www.scribd.com/doc/1083223/Gh...viata-monahala
intre timp, nu te teme, ca nu esti singura, eu iti aud strigatul ,iti cunosc deznadejdea si durerea inimii, daca vrei sa stam de vorba iti stau la dispozitie, ma rog sa iti afli linistea si sa nu ajungi sa gusti din iad asa cum am gustat eu ca sa faci pasul asta..Doamne ajuta suflet drag!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.10.2010, 19:52:16
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Spovedania curata !
da, asa este, asta ma gandeam si eu.. eu am facut o spovedanie dupa indreptar anul trecut, zic afara de cele curente, lunare, dar senzatia ca trebuie sa mai insist, sa mai curat , cu pocainta impreunate ,ambele ,imi da de gandit.. e de ajuns un pacat mai, si ai cazut!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.10.2010, 19:55:59
0rtodoxia 0rtodoxia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.09.2010
Mesaje: 97
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lastunul Vezi mesajul
Vezi ca inseamna sa crezi in basme sau in bau-bau? Mai bine crezi in ceea ce spune Sfanta Scriptura. Acolo nu gasesti nici o vama sau grozaviile acestora. Se vorbeste doar despre moarte, inviere si apoi rasplata (viata vesnica sau nimicirea pentru totdeauna - care nu exclude si suferinta, mai multa sau mai putina, in functie de faradelegile savarsite si neiertate).
sa te fereasca bunul Dumnezeu sa intri in vami nespovedit si neampartasit ,om drag mai bine intreaba-ti constiinta, sunt sau nu sunt? te condamna ,sau nu? sa nu iesi asa din trup, om drag,sa nu dea Domnul una ca asta niciunuia macar!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2010, 19:58:03
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
chiar si sfinti care au avut darul lacrimilor au avut de suferit la vami si sunt 20 de vami!!
Aici nu prea înțeleg. Cum poate un Sfânt să nu treacă de vămi? Atunci nu mai e Sfânt.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2010, 20:02:15
lastunul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
sa te fereasca bunul Dumnezeu sa intri in vami nespovedit si neampartasit ,om drag mai bine intreaba-ti constiinta, sunt sau nu sunt? te condamna ,sau nu? sa nu iesi asa din trup, om drag,sa nu dea Domnul una ca asta niciunuia macar!

Nu cred in aceste vami si tot ce este legat de ele (sunt de sorginte pagana). Eu cred in invataturile Dommnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli.

Am citit acest articol al parintelui Cleopa, referitor la "drumul sufletului dupa moarte".
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm
Citeste-l, te rog, si dumneata, si arata-mi, unde ne-au invatat Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli, asemenea grozavii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2010, 20:02:24
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 0rtodoxia Vezi mesajul
nu crezi ca sunt adevarate, nu? crede-ma ca sunt cuvant cu cuvant! mai, aberante nu sunt astea ci aberanta este gandirea noastra care credem ca avem "stiinta" si tehnologie, batjocura de la draci asta avem.. astea sunt arvunele iadului, raiul este pacea gandurilor, abandonul in iubire.. tre sa te lasi invinsa ,sa te recunosti mica si neputincioasa si vei intelege apoi putin cate putin ca sunt adevarate toate cele spuse de biserica ortodoxa.. uite, roaga-te "Doamne daca e adevarat lumineaza-ma Tu, ca uite eu nu pot sa cred, ratiunea mea nu ma lasa! "
spune asta din inima si vei vedea.. eu te simt pe tine ca esti foarte aproape de Hristos, il iubesti enorm dar ai nevoie sa te luminezi ca sa pui inceput.. asta daca esti sincera cu tine insati si intradevar cauti ,nu faci numai "poze", cum facem multi dintre noi crestinii ..din pacate si eu citeste de ex ceva usor cum ar fi marturii din viata monahala a Cuviosului Gheron Iosif Isihastul si vei vedea acolo intalnire cu Dumnezeu, rapire a mintii explicate toate peintelesul fiecaruia si multe altele..iata linkul daca vrei:
http://www.scribd.com/doc/1083223/Gh...viata-monahala
intre timp, nu te teme, ca nu esti singura, eu iti aud strigatul ,iti cunosc deznadejdea si durerea inimii, daca vrei sa stam de vorba iti stau la dispozitie, ma rog sa iti afli linistea si sa nu ajungi sa gusti din iad asa cum am gustat eu ca sa faci pasul asta..Doamne ajuta suflet drag!
Apreciez aceste sfaturi, dar problema este ca nimeni nu a murit ca sa experimenteze 30 de zile in rai, 30 in iad, si numai stiu cate zile inainte de judecata, ca apoi sa se reintoarca in viata si sa scrie o carte unde sa te avertizeze pe tine ce te asteapta dupa moarte.
Astfel imi pare un pic eretice aceste scrise, cum a zis utilizatorul de mai sus, deoarece nu merg pe aceasi linie cu Biblia.
Numai bine si tie.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din 24 de Vami idealist Pocainta 5 14.03.2010 21:44:22
Sunt vamile vazduhului o invatatura gnostica? scrabble Slujba inmormantarii 47 18.08.2009 17:33:20
Vamile vazduhului NiCcoleta Generalitati 35 21.02.2008 17:52:26
Vamile vazduhului BogdanF Generalitati 17 25.07.2007 17:57:58