Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.09.2011, 13:21:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Da,cu siguranta si doamna are nevoie de ajutor!Nu este usor sa fii singur incercand sa ajuti fiinte napastuite depunand eforturi supraomenesti fiind inconjurat de "buni crestini" care iti predica din varful buzelor pe un ton acuzator sau in cel mai fericit caz..compatimitor, despre subiectul "omul,buricul universului" si cum ar fi mai bine sa iti ajuti semenii (dupa rationamentul lor nu se pot face ambele,probabil),in timp ce tu mai ai un pic si mori de foame,dand cam toti banii pe salvarea vreunei fiinte aflate in agonie sau pe sterilizarea unor animale,din dorinta de a scadea numarul lor pe strazi ori incercand sa faci educatie indivizilor care nu pricep ca e o chestiune de bun simt si civilizatie sa isi sterilizeze animalul in loc de a-l lasa sa se inmulteasca aiurea,ca apoi sa arunce puii pe drumuri.
Tanti, sa fim intelesi, ajutorul care il are nevoie respectiva este un psiholog, preot si mai bine daca este credincioasa, si animalele alea puse in libertate spre fericirea lor si a vecinilor.

Nu este se pare un lucru deloc rar ca astia cu suflet bun pentru animale (isi inchipuie ei) sa fie adevarata fiare fatza de semenii lor oamenii (ca deh, is asa si pe dincolo, ei insisi stralucind de bunatate si caritate).

Pai ce bunatate fata de animale sa tii atatea zeci de animale inchise gramada intr-un apartament si flamande?

Ca doar nu-ti inchipui ca iesea cu toate la plimbare sau reusea sa curete dupa ei?

Ca sa nu mai vorbim de vecini care cred ca s-au saturat de latrate si miaunate zi si noapte, ca sa nu mai vorbim de miros.

Asa ca mai lasati-o balta ca de atata purtare de grija din care si oameniii si animalele ies chinuiti ca vai de ei.

Vrei sa faci un bine? Ia matale la rand azile si camine de batrani si vezi care sunt problemele pe acolo, ca de animale de pe strada nu o sa te intrebe Dumnezeu la Judecata daca le-ai hranit sau nu sau le-ai luat in apartament cu tine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.09.2011, 08:48:35
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dragul meu coleg de forum,cei 7 ani de acasa sunt foarte importanti in comunicarea interumana...
Daca pana la varsta pe care o ai nu ai invatat ca nu i te adresezi unei doamne/domnisoare cu apelativul "tanti", (cu atat mai mult cu cat nu iti este ruda,cunostinta apropiata,ci o persoana total straina) iti aduc eu aminte: tine de bun simt si educatie elementara,care nu are legatura cu faptul ca purtam discutia in mediul virtual sau in viata de zi cu zi!
In alta ordine de idei,eu am abordat problema pe ansamblu,a celor care se ocupa de protectia animalelor...ai avut rabdare sa citesti,draga prietene sau te-ai repezit ca mandra la maritat sa tragi concluzii?Pentru ca daca citeai chiar am scris de la bun inceput ca femeia are nevoie de ajutor (care da,poate include inclusiv psiholog si psihiatru).Daca la tine asta este egal cu a fi de acord ca ea a devenit o colectionara de animale...inseamna ca ar mai fi de lucrat putin la logica!
In rest,multumesc de sfaturi,insa dialogul meu cu Dumnezeu este unul personal si din experientele pe care le am pana acum salvand animale...El nu doreste sa fie chinuita si batjocorita Creatia Sa si nu o singura data am simtit ajutorul Sau cand ma implicam in astfel de actiuni.
Deci,iti multumesc inca o data,dupa cum spuneam,pentru sfaturi,insa ultima data cand am discutat cu El nu mi-a adus la cunostinta ca ar avea nevoie de un avocat care sa Il reprezinte in sala Marii Judecati de Apoi!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 23.09.2011 at 08:55:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchis am fost si nu M-ati cercetat Mihnea Dragomir Umanitare 33 13.12.2011 10:06:20
Am fost la o adunare a NP elenavioletacocos Secte si culte 91 22.11.2010 14:53:02
De ce a fost omorat Cain? Iustin Din Vechiul Testament 14 12.01.2009 20:41:20
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 13:03:42