Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.11.2012, 19:58:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Simpozion comemorativ la Mănăstirea Antim


Mănăstirea Antim din Capitală organizează mâine, 17 noiembrie, și duminică, 18 noiembrie, Simpozionul "Rugul Aprins - mărturisire și rugăciune în temnițele comuniste", cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la nașterea arhimandritului Sofian Boghiu și a 50 de ani de la trecerea la cele veșnice a ieroschimonahului Daniil Sandu Tudor.
După slujba de pomenire a celor care au făcut parte din grupul "Rugul Aprins", vor avea loc o sesiune de comunicări dedicată Rugului Aprins și ieroschimonahului Daniil Sandu Tudor și vernisajul expoziției foto-documentare dedicată membrilor grupului "Rugul Aprins". Simpozionul va continua duminică, după Sfânta Liturghie, cu o nouă sesiune de comunicări, mai degrabă mărturii ale celor care l-au cunoscut pe arhimandritul Sofian Boghiu. Întru pomenirea arhimandritului Sofian Boghiu se vor proiecta și înregistrări video. Evenimentele au loc la Biblioteca Sfântului Sinod, în Sala "Conon Mitropolitul".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.11.2012, 20:16:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Maine, 13 noiembrie, il sarbatorim pe Sf. Ioan Gura de Aur. Anul trecut, moastele sale au fost duse de la biserica Sf. Ecaterina, cea de la Teologie, la paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului, vis-a-vis de hotelul Marriot. Intrebarea mea este: moastele au ramas tot acolo?
Am vazut tarziu postarea ta. Moastele sunt tot la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului, am fost noi cu cei mici pe 12 noiembrie, dupa vecernie. Ne-am inchinat la moastele Sfantului si ne-am bucurat de atmosfera de sarbatoare. Am observat ca nu erau foarte multi oameni la Sfantul( doar cei ce participasera la vecernie), asa cum au fost la Sfantul Dimitrie, Sfantul Nectarie , Sfantul Mina. Sfantul Ioan Gura de Aur este un Sfant atat de important, dar din pacate mai putin cunoscut si cinstit de crestinii nostri.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.11.2012, 20:28:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am vazut tarziu postarea ta. Moastele sunt tot la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului, am fost noi cu cei mici pe 12 noiembrie, dupa vecernie. Ne-am inchinat la moastele Sfantului si ne-am bucurat de atmosfera de sarbatoare. Am observat ca nu erau foarte multi oameni la Sfantul( doar cei ce participasera la vecernie), asa cum au fost la Sfantul Dimitrie, Sfantul Nectarie , Sfantul Mina. Sfantul Ioan Gura de Aur este un Sfant atat de important, dar din pacate mai putin cunoscut si cinstit de crestinii nostri.
Multumesc, Ekaterina. Ma bucur ca ati ajuns si voi cu cei micuti. Eu am ajuns la Darvari, si acolo e o particica din moastele Sf. Ioan Gura de Aur, printre multe altele, si la fel, doar oamenii de la vecernie au stat la moaste!
Frumos insa ca era atat de intuneric, doar doua lumanari in toata biserica si eu, cum sunt cam chioara si nu mai fusesem de mult acolo, nu mai stiam care din acele multe particele si iconite erau cele ale Sfantului Ioan Gura de Aur. Era ceva lume in spatele meu, asa ca am sarutat si eu un sfant din mijloc si m-am rugat ca si cum ar fi acolo Sf. Ioan Gura de Aur. Dar cand s-a terminat lumea, am prins curaj si mi-am apropiat lanterna de la telefon, sa deslusesc scrisul de pe iconitele din racla. Si mare bucurie am avut cand am descoperit ca, din toti de acolo, sfantul din mijloc pe care stiam ca il sarutasem era chiar Ioan Gura de Aur! Parca descoperisem o comoara!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.11.2012, 18:07:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit



http://tarkovski2012romania.wordpres...de-la-nastere/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.11.2012, 18:11:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Festival International de Film pentru copii - Kinodiseea - 16-21 noiembrie

http://metropotam.ro/evenimente/KINO...ent9099774375/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.11.2012, 20:33:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Reiau stirea de pe topicul Noutati de la centrul de presa Basilica:
La Biserica "Adormirea Maicii Domnului" - Hagiu din Capitală va fi cinstit în chip deosebit Sfântul Grigorie Decapolitul, unul dintre ocrotitorii spirituali ai parohiei. În acest context duminică, 18 noiembrie 2012, la Sfânta Liturghie s-a deschis racla cu o părticică din moaștele sfântului, iar astăzi, de la ora 17:00, cinstitele moaște vor fi purtate în procesiune, după care vor fi așezate în baldachinul special amenajat.

"Apoi se va oficia slujba Sfințirii apei, urmând ca evenimentul să continue cu Vecernia, Litia și Acatistul Sfântului Grigorie Decapolitul. Marți, 20 noiembrie, de la ora 8:30 vom săvârși Utrenia, Sfânta Liturghie și Parastasul, iar de la ora 17:00 slujba Vecerniei", a declarat pentru Ziarul Lumina pr. paroh Valer Irimia.

Racla cu moaștele Sfântului Grigorie Decapolitul va ramâne spre închinare până la ultimul pelerin. Miercuri, 21 noiembrie, la sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului, cinstitele moaște vor fi descoperite în timpul Utreniei și Sfintei Liturghii.


Biserica aceasta se gaseste langa Hala Traian:

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.11.2012, 01:02:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit







Targul de carte Gaudeamus de la Romexpo tine pana duminica seara! Nu trebuie ratat!!!
Tot duminica sarbatorim doi sfinti - Sf. Ecaterina, cu moaste la Biserica Coltei, si pe Sf. Mercurie - la biserica din Titan.
Iar luni este ziua Sf. Stelian, cu moaste la biserica Lucaci, din centrul capitalei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 24.11.2012, 22:40:03
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

http://www.gaudeamus.ro/ro/international/index.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.11.2012, 22:47:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Moastele Sf. Ecaterina - Bis. Coltei




Moastele Sf. Mercurie - Bis. Sf. Mercurie - Titan
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.11.2012, 22:48:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiri-Spectacole-Evenimente cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 995 26.11.2022 11:54:33
stiri dorinel78 Stiri, actualitati, anunturi 318 11.06.2014 16:16:17
CAUT scaun cu rotile pentru o zi (Bucuresti) N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 1 28.08.2011 23:39:45
O rugaminte pentru cei din Bucuresti Florin-Ionut Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 01.05.2011 10:37:22