Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.05.2015, 08:44:58
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Acel duhovnic a comis un abuz eretic!
Acel duhovnic a procedat foarte bine si intelept.A fost spre binele ei, asa cum ar fi spre binele tuturor sa limitam timpul petrecut in fata calculatorului , sau in unele cazuri chiar sa renuntam la el.

Daca violenta a existat dintotdeauna in lume, si oamenii bolnavi sufleteste, duhovniceste, psihic etc, la fel, stati sa vedeti ce va urma.Cred ca s-au atins extremele in acest sens, vin vremuri fara precedent.Si mai cred si ca internetul, cu libertatea asta(tot extrema) de exprimare(fotografii, filme, texte) e una din inventiile care au constribuit la asta.

Last edited by alex190; 01.09.2015 at 22:22:01.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.05.2015, 10:08:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si acum e ok?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.05.2015, 10:43:28
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si acum e ok?

Nu stiu sa spun cat e de bine.Parea senina, impacata cu viata ei, dar uneori e o prapastie mare intre ceea ce arata un om si ceea ce e in sufletul lui.

Last edited by alex190; 01.09.2015 at 22:25:41.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.05.2015, 13:17:28
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

este erezie sa invinovatesti un obiect sau un sistemde comunicare pt a scuza greseala omului!Cu un cutit tai o paine si hranesti un om flamand si cu acelasi cutit poti injunghia un om!Cutitul nu are nici un merit in primul caz si nici o vina in cel de al doilea caz!Daca te numesti crestin si nu intelegi asta practic esti idolatru!Acel duhovnic ar trebui mai intai sa scoata barna din ochiul sau!Din cauza unor astfel de idei lansate de unii clerici fara credinta reala in Dumnezeu ne acuza pe drept uneori protestantii!Si din cauza lor ratacesc multi crestini.Si de aici vin toate schismele!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.05.2015, 18:50:16
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
este erezie sa invinovatesti un obiect sau un sistemde comunicare pt a scuza greseala omului!Cu un cutit tai o paine si hranesti un om flamand si cu acelasi cutit poti injunghia un om!Cutitul nu are nici un merit in primul caz si nici o vina in cel de al doilea caz!Daca te numesti crestin si nu intelegi asta practic esti idolatru!Acel duhovnic ar trebui mai intai sa scoata barna din ochiul sau!Din cauza unor astfel de idei lansate de unii clerici fara credinta reala in Dumnezeu ne acuza pe drept uneori protestantii!Si din cauza lor ratacesc multi crestini.Si de aici vin toate schismele!
Nu e vorba de greseli, ci de boala.Bolnavi duhovniceste suntem toti, dar unii sunt mai mult ca altii.Exista fel de fel de psihopatii si slabiciuni sufletesti.Nu ii poti masura pe toti cu aceeasi unitate de masura.Daca pentru un om cat de cat echilibrat(spun "cat de cat" pentru ca nu cred in perfectiune), a pierde timpul pe net e doar ceva pasager, dupa care se poate corecta, pentru cineva profund traumatizat poate fi fatal.Parintele duhovnic ne indruma dupa putintele si neputintele fiecaruia.Sunt situatii in care e nevoie de masuri drastice, pentru a proteja pe cel bolnav(sufleteste, psihic sau trupeste).

Acel parinte duhovnic a procedat bine, din dragoste pentru un suflet chinuit.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 02.05.2015, 22:12:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
este erezie sa invinovatesti un obiect sau un sistemde comunicare pt a scuza greseala omului!Cu un cutit tai o paine si hranesti un om flamand si cu acelasi cutit poti injunghia un om!Cutitul nu are nici un merit in primul caz si nici o vina in cel de al doilea caz!Daca te numesti crestin si nu intelegi asta practic esti idolatru!Acel duhovnic ar trebui mai intai sa scoata barna din ochiul sau!Din cauza unor astfel de idei lansate de unii clerici fara credinta reala in Dumnezeu ne acuza pe drept uneori protestantii!Si din cauza lor ratacesc multi crestini.Si de aici vin toate schismele!
Canoanele nu au valoare de dogma, se refera la un caz particular.

Pe de alta parte, lozinca de mai sus nu e 100% adevarata.

Incearca de ex. sa aplici rationamentul de mai sus la o tigara.
Sigur, e la capatul opus al scalei dar si intre ele sunt lucruri care nu sunt atat de "neutre" si care pot ispiti spre o utilizare...neinspirata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.05.2015, 08:44:05
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
este erezie sa invinovatesti un obiect sau un sistemde comunicare pt a scuza greseala omului!Cu un cutit tai o paine si hranesti un om flamand si cu acelasi cutit poti injunghia un om!Cutitul nu are nici un merit in primul caz si nici o vina in cel de al doilea caz!Daca te numesti crestin si nu intelegi asta practic esti idolatru!Acel duhovnic ar trebui mai intai sa scoata barna din ochiul sau!Din cauza unor astfel de idei lansate de unii clerici fara credinta reala in Dumnezeu ne acuza pe drept uneori protestantii!Si din cauza lor ratacesc multi crestini.Si de aici vin toate schismele!
Pentru exemplul cu cutitul: internetul in forma lui actuala, cu libertatea asta totala de exprimare, este rau, distrugator.Un cutit poate ucide cativa oameni, dar o arma nucleara cati ucide?E bun accesul tuturor la aceasta arma nucleara?Pentru ca viitorul omenirii este reprezentat de tineri, nu?Ce tineri vom avea cu mintile sucite de tot ce circula acum pe net?Ce viitor va avea lumea?Nu putem compara un cutit cu forta distrugatoare a netului aspura mintilor si sufletelor tuturor, care este cu mult, cu mult mai mare.Si cand ni se interzice sa mai ne facem de lucru cu el, nu trebuie sa percepem asta ca o pedeapsa, ci ca un medicament si un gest care ne protejeaza.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.05.2015, 09:09:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Alex, pentru ce, atunci, va jucati cu acest buton nuclear al net-ului si scrieti pe forum ? Nu cumva exista contradictie intre caracterul diabolic al net-ului si sutele de mesaje pe care le-ati postat?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.05.2015, 09:15:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Pentru exemplul cu cutitul: internetul in forma lui actuala, cu libertatea asta totala de exprimare, este rau, distrugator.Un cutit poate ucide cativa oameni, dar o arma nucleara cati ucide?E bun accesul tuturor la aceasta arma nucleara?Pentru ca viitorul omenirii este reprezentat de tineri, nu?Ce tineri vom avea cu mintile sucite de tit ce circula acum pe net?Ce viitor va avea lumea?Nu putem compara un cutit cu forta distrugatoare a netului aspura mintilor si sufletelor tuturor, care este cu mult, cu mult mai mare.Si cand ni se interzice sa mai ne facem de lucru cu el, nu trebuie sa percepem asta ca o pedeapsa, ci ca un medicament si un gest care ne protejeaza.
Este ca si cum am spune ca nu ne lasam copiii la Biblioteca pt ca sunt si carti deocheate si rele acolo...da,dar sunt si bune...
De asta au copiii parinti ca sa-i invete discernamentul dintre Bine si rau!
Eu una nu am vazut copii rai in familii de oameni credinciosi,care se respecta,se iubesc ,nu se cearta,nu vb pe altii de rau si nu injura in casa.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.05.2015, 11:46:08
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Alex, pentru ce, atunci, va jucati cu acest buton nuclear al net-ului si scrieti pe forum ? Nu cumva exista contradictie intre caracterul diabolic al net-ului si sutele de mesaje pe care le-ati postat?
Nu m-am facut bine inteleasa.Nu am zis ca internetul trebuie interzis.Sunt extrem de multe lucruri folositoare aici.Dar, DA, ar trebui restrictionata un pic libertatea asta de postare: pe internet gasim imagini de o violenta foarte explicita, incitare la tot ce e mai rau, daca vrei, gasesti si cum se face o bomba, trafic de persoane(inclusiv copii) sau de droguri etc.Nu putem nega latura asta neagra a internetului, in forma in care se afla astazi, nu?Sa nu ne mai miram de impactul emotional pe care il are asupra copiiilor(subiliniez: in special a acelor copii iesiti din medii la fel de violente si distructive) si nici de faptul ca multi cedeaza nervos si la un moment dat ajung sa intre inarmati in scoli, licee, facultati etc si fac zeci de victime.Sau adera la fel de fel de grupuri care mai de care mai dubioase.Asta e doar un exemplu din multe.Mai sunt si persoane pe marginea prapastiei, in depresie, in pragul sinuciderii.Ar fi mai bine pentru ele sa aiba grija ce vad si ce citesc pe net.Iar daca acestia nu mai sunt capabili sa aleaga, o fac altii pentru ei( parinti duhovnici, psihologi).La asta m-am referit.

Referitor la contradictie: spunea mai demult Maica Siluana ca putem vorbi foarte frumos despre credinta, impresionant chiar.Dar ce pacat ca o facem din spatele monitorului, Duminica dimineata, cand ar trebui sa fim la Sfanta Liturghie.
Eu nu am spus ca sunt perfecta, lipsita de contradictii, din contra.Ma lupt cu incapatanarea mea in cele rele.Ce imi va spune oare parintele duhovnic cand ii voi marturisi la spovedanie ca, din cauza ca am stat noaptea pana tarziu pe net, Duminica dimineata nu am mai fost in stare sa ma trezesc sa merg la biserica sau am ajuns tarziu, ametita de oboseala?Cu siguranta mi-ar fi fost mai de folos mai multa ravna in cele bune( rugaciune, citirea Evangheliei), decat sutele de mesaje pe care le-am postat.Internetul e adictiv, la fel ca multe alte lucruri, si acele interdictii sau restrictii vizavi de el, sunt si pentru cei ca mine, care nu stiu sa isi puna "frana" cand e nevoie.Tocmai de aceea, ca stiu atat de bine cat de usor te pot sminti astfel de lucruri, nu rezist imboldului de a sfatui pe altii.Adica...vorba aceea: "Schiopul ii invata pe ceilalti sa alerge."

Last edited by alex190; 03.05.2015 at 17:44:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare