Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 19.04.2017, 00:53:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai nu se simt virtuosi daca nu au in cine sa dea ca fiind pacatosi :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 19.04.2017, 00:55:41
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Când îl iubești pe Dumnezeu cu adevărat, ți se pare normal sa-ți dai viata pentru El. Unui preot i s-a pus în fata un foc și i s-a dat și tămâie ca sa o jertfească idolilor. Dacă a refuzat, i s-a pus jăratic în mână fortandu-l astfel sa comită un lucru contrar conștiinței sale. El a strâns cu putere jăraticul în mână și i-a ars mana, dar nu a jertfit idolilor. Și a devenit sfânt. I-am uitat
numele. Iubirea lui Dumnezeu e sfintitoare, e Calea, Adevărul și Viata.

Tu cât timp ai putea tine jăratic în mâini pentru Dumnezeu?
Dacă scrii ca ,,vina caterisitilor este mare și evidenta", probabîl ca nu cunoști ortodoxia. Așa ca un raid pe la biblioteca iți prinde bine și ție.
mai de mult am citit despre o tanara crestina care a fost martirizata de romani. fusese arestata pe nedrept si nu avea decat sa retracteze pentru a fi eliberata. nu a vrut. a rugat-o toata lumea sa retracteze, l-au chemat si pe tac-su, ea nu si nu, ca vrea sa moara pentru Dumnezeu. era tanara si frumoasa, dar pana la urma a ajuns in for sa se lupte cu leii. o fi ajuns si ea sfanta, la fel ca ala cu jeraticul. Dumnezeu are nevoie de suferinta voastra, ma?

de cunoscut ortodoxia n-o cunosc, uita-te un pic pe forumul asta. cati oameni atatea pareri si ce este mai grav e ca fiecare vine cu preotul lui care-i da dreptate in ce spune si, evident, gaseste suficiente citate biblice ca sa-si intareasca spusele. un singur lucru stiu ca trebuie sa fac, sa am incredere in episcop, el stie calea care trebuie urmata. punct.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 19.04.2017, 01:06:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu, Dumnezeu are nevoie de credinta ta iar credinta fara fapte moarta este.

Iar faptele dupa puterea fiecaruia, de la tine de ex. si a te opri din a face pe desteptul cand, evident, esti un habarnist, e prea mult sa ceri.

Sa-ti dai viata pentru un principiu deja e s.f. in lumea ta e culmea cum sunt unii care nu ineleg ca un matz plin e tot ce ai nevoie sa fii fericit, nu-i asa?

Pai de ce sa pui tata mana tu pe o carte sa pricepi ceva, intri pe forum si daca sunt doua pareri divergente a unor personaje derizorii gata, asta e credinta, sari ca dopul de sampanie ca tu ateul esti mai destept fata de toti, ce sa mai pui mana pe o carte sa vezi cum stau lucrurile, asta e pentru amatori..
Trolii adevarati nu se hranesc cu asa ceva
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.04.2017 at 01:10:23.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 19.04.2017, 01:19:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai mult, asemenea pareri ii dau apa la moara antoniei si altora. Nici nu visau ei sa fie comparati cu martirii, deja sa-i dai un ghiont unui ierarh a devenit un gest la fel de important ca a plati cu viata pentru o idee. :)
Vorba aia:
https://www.youtube.com/watch?v=lcIsmvdL1Es

Ce atatea principii ? Important e sa traiesti. Mai ales daca esti tanara si frumoasa.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.04.2017, 01:51:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cu atâtea pastorale în care ortodocsii antecumenisti sunt stigmatizati, ce ai vrea sa creadă cei care merg de Sfintele Paști sa ia lumina, dar uita sa se spovedească?
Trebuia făcută o catehizare ortodoxa. Romanul e dator sa-și cunoască credință, pentru a ști ce apără.
Tovarasa, lumina s-a aprins bine mersi la toti ierarhi astia care "lupta impotriva luptei impotriva ecumenismului", Ortodoxia s-a aparat singura si merge in continuare, in timp ce voi va dizolvati in centrifugism si factionalism.
E evident pt cine e obiectiv in ce parte e Biserica si in ce parte nu.

Si pt Lancelot, fata data leilor era Sf. Perpetua.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.04.2017, 08:31:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...............

Last edited by simpllu; 19.04.2017 at 11:18:47.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.04.2017, 09:36:52
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

NU o spun ca pe un fapt cert, nici nu as avea cum, dar am impresia tot mai puternica ca miscarea nemaipomenita :) este o alta operatiune a blestematelor de servicii secrete mai degraba straine.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 19.04.2017, 09:39:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Începând cu dracii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #139  
Vechi 19.04.2017, 10:03:58
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Corect, Dragos: arhiconii cu doctoratul in schisme. Se pare ca le-a fost lene, si au copiat (mai mult de 5%!) modelul raskolului, calat pe o structura acefala (ca la monofizitii preseverieni). Colegul P&C este foarte documentat si catehizat, bravo lui. A avut dreptate cind a amintit de "acefali" i raport cu nefericitii astia. Bine, cap nu au ei, si nu doar in sens de episcop...Sau au cap, dar acolo inauntru o fi culmea neuroentropiei...
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 19.04.2017, 10:26:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
NU o spun ca pe un fapt cert, nici nu as avea cum, dar am impresia tot mai puternica ca miscarea nemaipomenita :) este o alta operatiune a blestematelor de servicii secrete mai degraba straine.
Daca vorbești despre mișcarea ecumenista, sunt de acord și eu.
Reply With Quote
Răspunde