Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 25.04.2017, 21:21:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Exact!
Mihai, sedevacantii sint, in cea mai mare parte, laici, nu?
Ei bine,, aici in Rasarit, aluatul schismei e format îndeosebi din calugari anarhici din pdv al disciplinei canonice, si din preoti caterisiti. Deh, caracteristicile dintotdeauna ale schismei la greci, rusi, romani...
S-a-ntalnit tusea cu junghiul și au hotărât ca viscolul este o binefacere pentru omenire!
Reply With Quote
  #532  
Vechi 25.04.2017, 21:23:08
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Antonia, cum comentezi faptul că Sfânta Lumină a coborât la rugăciunea Patriarhului care a recunoscut hotărârile Sinodului din Creta ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #533  
Vechi 25.04.2017, 21:28:24
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Antonia, cum comentezi faptul că Sfânta Lumină a coborât la rugăciunea Patriarhului care a recunoscut hotărârile Sinodului din Creta ?
Pai nu comentez! Mă bucur. Mă bucur ca n-a dat cu noi de pământ Dumnezeu. Inca.
Dar lne-a dat îngheț în aprilie! Una calda, una rece.
Reply With Quote
  #534  
Vechi 25.04.2017, 21:31:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Păi stai așa, că "mărturisitorii" tăi susțin că Sinodul din Creta ar fi o mare erezie, iar nepomenirea ierarhilor este din cauză că ar fi devenit eretici.

Așa că reformulez:

Antonia, cum comentezi faptul că Sfânta Lumină s-a coborât la rugăciunea unui Patriarh eretic, adică neortodox ?

P.S.

Mai reformulez odată:

Adică, Dumnezeu, Sfântul Duh, se coboară la rugăciunea ierarhului care recunoaște Sinodul din Creta, dar voi, "mărturisitorii", refuzați să-l pomeniți pe acel ierarh ??!!! Voi sunteți cu capul ????????!!!!!!!!!!
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 25.04.2017 at 21:36:47.
Reply With Quote
  #535  
Vechi 25.04.2017, 21:56:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E mai usor de inteles prin faptul ca un Botez nu poate fi repetat, e canon apostolic.
Nimeni n-ar putea reboteza un catolic daca botezul la catolici ar fi considerat valabil de catre ortodocsi. E simplu.
O fi simplu, dar dacă facem rabat de la logică. În prima frază spui că botezul nu poate fi repetat. Așa este, deci dacă nu se repetă înseamnă că este botez în toată regula.

În a doua frază spui că un catolic se rebotează dacă vine la ortodocși, dacă înțeleg bine. Prin urmare botezul lor nu e veritabil.

În cazul în care s-ar întoarce toți catolicii atunci nu s-ar (re)boteza, iar dacă se întoarce câte unul, atunci se (re)botează?

E aiuritoare argumentația, iartă-mă. Mi se pare evident că nu există altă soluție logică decât admiterea oricărui botez făcut în numele Sfintei Treimi.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.04.2017 at 21:59:13.
Reply With Quote
  #536  
Vechi 25.04.2017, 22:02:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
O fi simplu, dar dacă facem rabat de la logică. În prima frază spui că botezul nu poate fi repetat. Așa este, deci dacă nu se repetă înseamnă că este botez în toată regula.

În a doua frază spui că un catolic se rebotează dacă vine la ortodocși, dacă înțeleg bine. Prin urmare botezul lor nu e veritabil.

În cazul în care s-ar întoarce toți catolicii atunci nu s-ar (re)boteza, iar dacă se întoarce câte unul, atunci se (re)botează?

E aiuritoare argumentația, iartă-mă. Mi se pare evident că nu există altă soluție logică decât admiterea oricărui botez făcut în numele Sfintei Treimi.
Asta e tot vina ortodoxiei pentru ca nu exista o practica unitara. Plus, avem o gramada de teologi care in lipsa de alte preocupari, ne spun ei cum ar trebui facut pe baza a ce a spus sfantul X sau Y. Chiar zilele astea a aparut un articol pe tema asta pe un portal de mare succes. :)
Reply With Quote
  #537  
Vechi 25.04.2017, 22:10:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Cătălin încearcă o poziție de mijloc, dar care nu merge. Adică aici e ori albă, ori neagră. Sfintele Taine nu sunt echivalente între ele, ca să spui că va primi har prin spovedanie, să zicem. Ori e născut din nou, și atunci nu mai trebuite botezat, ori nu este, și atunci trebuie botezat.

Și din nou îmi pare de bun simț că nu poți nega botezul făcut în numele Sfintei Treimi, indiferent de cine și în ce confesiune ar fi făcut, pentru că e singura condiție pe care trebuie să o îndeplinească, respectiv aceea a credinței în Sfânta Treime, nu a apartenenței confesionale.

El e botezat, arvuna Învierii a primit-o. Mai departe, poate fi, sau nu, în comuniune cu Biserica, cu Trupul lui Hristos, prin Sfânta Împărtășanie și celelalte Taine, prin împărtășiea dreptei credințe.

Iar când își vine în sine, nu trebuie decât să se întoarcă și să se pocăiască public, lepădându-se de erezii, după cum probabil s-a procedat și cu arienii.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.04.2017 at 22:32:43.
Reply With Quote
  #538  
Vechi 25.04.2017, 22:31:06
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul

Și din nou îmi pare de bun simț că nu poți nega botezul făcut în numele Sfintei Treimi, indiferent de cine și în ce confesiune ar fi făcut, pentru că e singura condiție pe care trebuie să o îndeplinească, respectiv aceea a credinței în Sfânta Treime, nu a apartenenței confesionale.

El e botezat, arvuna Învierii a primit-o. Mai departe, poate fi, sau nu, în comuniune cu Biserica, cu Trupul lui Hristos, prin Sfânta Împărtășanie și celelalte Taine, prin împărtășiea dreptei credințe.
Poziție 100% catolică.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #539  
Vechi 25.04.2017, 22:33:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Deci sunt un ecumenist irecuperabil :)
Pentru că eu cred că e și ortodoxă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 25.04.2017 at 22:37:36.
Reply With Quote
  #540  
Vechi 25.04.2017, 23:15:14
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Papistașule !!!

Te mâncă Sava pe pâine.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde