Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 08.05.2007, 14:38:31
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Inca o data:

Explica-mi faza cu `duhovnicul Romaniei`.

Tie personal ti se pare ca moartea unei persoane in contextul unei slujbe de exorcizare reprezinta una dintre frumusetile spiritualitatii noastre? Nu este o intrebare retorica, sa stii...

  #502  
Vechi 08.05.2007, 14:47:11
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Foarte probabil ca ai dreptate...Diferenta este cu siguranta una mare intre mine si Parinte... insa nu mi-ai spus nimic... Sa inteleg ca un om bogat duhovniceste nu poate gresi...? De ce este gresita parerea mea...? Nu imi servi faza cu ecumensimul pt. ca nu ai dreptul, atat timp cat nu esti in stare sa imi raspunzi la intrebarile legate de problema...
Eu nu ma `iau` de el ca om, duhovnic... Ma iau de parerea lui cu privire la cazul Tanacu... Tu crezi ca exista oameni infailibili? Petru era apostol si a gresit in privinta problemei pastrarii legii (Pavel il mustra, nu?). Bineteles eu nu ma compar cu Pavel, insa nu asta este ideea, nu?

Si tu esti un vierme pe langa Teoctist sau Daniel de ex., dar vad ca nu te arati prea rusinat sa ii numesti eretici...
Nu cred ca sunt un vierme pe langa Teoctist (care e eretic iar eu nu sunt pt ca nu accept ecumenismul care e erezie),si ni in fata lui Daniel care e ecumenist si mason (zic unii).Vierme sunt in fata Sfintilor ,a duhovnicilor mari etc
  #503  
Vechi 08.05.2007, 14:51:50
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de odin
Inca o data:

Explica-mi faza cu `duhovnicul Romaniei`.

Tie personal ti se pare ca moartea unei persoane in contextul unei slujbe de exorcizare reprezinta una dintre frumusetile spiritualitatii noastre? Nu este o intrebare retorica, sa stii...
Parintele Iustin si P Arsenie Papacioc sunt considerati de oamenii credinciosi din Romania 2 mari duhovnici ai Romaniei,pt ca au o viata sfanta,pt ca s-au rugat mult,au oexperienta duhovniceasca si multi oameni din Romania tin cont de sfatul lor,de parerea lor (chiar daca acesti oameni ortodocsi se spovedesc la alti duhovnici).

Nu mi se pare ca moartea unei persoane in contextul unei slujbe de exorcizare reprezinta una dintre frumusetile spiritualitatii noastre

dar cine a zis asta ...da citat.
  #504  
Vechi 08.05.2007, 15:14:51
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Daca nu ti se pare, de ce te iei de mine cand l-am contrazis pe pr. Iustin? Nici mie nu mi s-a parut si ca atare mi-am spus parerea... Exact ce ai facut si tu in postarea de mai sus... Insa eu sunt vierme...:D

Valoarea unui om in anumite momente consta si in obiectivitatea lui. Ca atare, cu tot respectul pe care i-l acorzi unei anumite persoane, in anumite privinte poti sa nu fii de acord cu ea... Nu este o crima, nu este erezie, nici macar nu este lipsa de respect.
Asta ne face sa ne deosebim unii de altii, in cele din urma...







  #505  
Vechi 08.05.2007, 15:17:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de Mirean
1. De acord cu tine, cu mentiunea ca face referire mai ale sla hulitorii Ortodoxiei

2. Care sunt "oamenii experimentati"? Membrii consistoriului si ierarhii nu sunt?

3. Cine poate da un raspuns daca nu clerul?

4. Am precizat clar ca Justitia s-a promuntat asupra celor lumesti (in speta: o crima).

5. Care sunt aceste conditii? Stiut fiind ca a refuzat sa se prezinte in fata consistoriului, a slujit in continuare desi i se spusese sa se opreasca pana la finalul anchetei (asa se procedeaza in toate cazurile), o perioada a fost cercetat de procurori in stare de arest preventiv, l-a agresat pe episcopul locului care venise sa cercetaeze cauza, pe langa celelalte nerespectari ale prevederilor dreptului canonic postate anterior...

6.Acum imi raspunzi si tu, punctual, la cele postate anterior ?
Oamenii experimentati sunt acei credinciosi (parerea mea e ca pot sa fie si simpli mireni sau calugari sau pustnici) cu viata sfanta sau preotii,duhovnicii care sunt in dreapta credinta ortodoxa ,care nu sunt ecumenisti (deci eretici),care sunt in ADEVAR (CARE ESTE IISUS HRISTOS),CARE AU O VIATA DE RUGACIUNE,CARE S-AU LUPTAT CU PATIMILE,CU DRACII,CU GANDURILE VRAJMASE,CARE STIU CE INSEAMNA RAZBOIUL DUHOVNICESC NU DIN CARTI,NU DIN CURSURILE DE TEOLOGIE ,NU DIN DOCTORATE CI DIN EXPERIENTA PERSONALA.Acesti oameni ar trebui sa conduca Biserica (turma de credinciosi),sa-i indrume spre o viata duhovniceasca,sa-i fereasca de erezii,iar nu ierarhii care sunt ecumenisti (si sunt cred ca 90%:Patriarhul,Mitropolitul Moldovei,al Ardealului,si majoritatea episcopilor) si poate unii si masoni,care umbla numai dupa functii si bani,care nu mai tin cont de invataturile SFINTILOR (DE CELE 7 SINOADE),care nu prea vor sa auda de SCRIERILE SFINTILOR IMPOTRIVA ERETICILOR.

DECI MAJORITATEA IERARHILOR NU SUNT OAMENI EXPERIMENTATI PT CA NU AU O TRAIRE SI O VIATA DUHOVNICEASCA SI PE LANGA ASTA MAI SUNT SI ECUMENISTI.
1. Nu ai raspuns punctual.
2. Nu ai adus nici o dovada ca ierarhii ar fi "ecumenisti/ererici".
3. Cum alegi marii induhovniciti? De ce nu vin ei catre Consistorii si treptele ierarhiei? Un om induhonnicit, la prima vedere, parea Sebastiana; apoi a dovedit ca nu stie diferenta intre Mslu si exorcizare (poate pentru ca nu are studii de Teologie?). ea sustine Tanacu si antiecumenismul, genul asta de oameni ii propui tu?
4. Daca tot acuzi vino cu argumente. Pana acum nu ai facut decat sa acuzi fara argumente, ceea ce este calomnie. Nu faci decat sa produci tulburarea in Biserica.


  #506  
Vechi 08.05.2007, 15:19:36
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism
Citat:
În prealabil postat de odin
Inca o data:

Explica-mi faza cu `duhovnicul Romaniei`.

Tie personal ti se pare ca moartea unei persoane in contextul unei slujbe de exorcizare reprezinta una dintre frumusetile spiritualitatii noastre? Nu este o intrebare retorica, sa stii...
Parintele Iustin si P Arsenie Papacioc sunt considerati de oamenii credinciosi din Romania 2 mari duhovnici ai Romaniei,pt ca au o viata sfanta,pt ca s-au rugat mult,au oexperienta duhovniceasca si multi oameni din Romania tin cont de sfatul lor,de parerea lor (chiar daca acesti oameni ortodocsi se spovedesc la alti duhovnici).

Nu mi se pare ca moartea unei persoane in contextul unei slujbe de exorcizare reprezinta una dintre frumusetile spiritualitatii noastre

dar cine a zis asta ...da citat.
Care "slujba de exorcixare"? Unde este ea mentionata CANONIC?
Te rog, raspunde punctual!
  #507  
Vechi 08.05.2007, 16:24:14
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

http://eresulcatolic.50webs.com/credinta.html

Mirean si odin, gasiti raspunsuri la toate nelamuririle, daca va intereseaza.
  #508  
Vechi 08.05.2007, 16:28:18
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

slujba de exorcizare= Molitvele Sfantului Vasile cel Mare.
  #509  
Vechi 08.05.2007, 16:46:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
slujba de exorcizare= Molitvele Sfantului Vasile cel Mare.
Zaaaau? Unde scrie? Faci confuzie...
  #510  
Vechi 08.05.2007, 16:53:04
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
http://eresulcatolic.50webs.com/credinta.html

Mirean si odin, gasiti raspunsuri la toate nelamuririle, daca va intereseaza.
Nu vad legatura dintre postarea ta si topic Tanacu (cel mult exorcizare)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12