Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 24.03.2009, 19:57:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit apartenenta la blocuri econo-militare

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
va dau io un exemplu de vitejie impotriva ereticilor cotropitori : cele 49 de razboaie ale sfantului Stefan ce mare ... si altele la fel ... acestea sunt mult mai violente decat niste biete mitinguri pasnice ... parerea mea : cine crede ca a fi ortodox inseamna a fi numai bland si smerit nu are discernamant duhovnicesc ; a fi ortodox inseamna uneori sa ridici sabia si sa tai pe altii , asa dupa cum si Mantuitorul a sfatuit pe ucenicii Sai la Cina cea de taina ...
Emanuele, mai gindeste-te inainte sa dai exemple la care nu putem adera. Noi suntem trup si suflet afiliati la EU, bagati si CU O DEOSEBITA RIVNA specifica celui MIC si lingusitor in N a t o caracteristici straine lui Stefan Cel Mare, bine?

...si sa nu spui ca aceasta aderare este straina de tine, si au facut-o doar parlamentarii, ca nu te cred !!!...am facut-o cu totii inspumati la gura ...cum se spune
Reply With Quote
  #202  
Vechi 24.03.2009, 20:05:40
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

frate : E STRAINA DE MINE CU TOTUL ...
Reply With Quote
  #203  
Vechi 24.03.2009, 20:13:42
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ti-ar fi placut mai mult sa fi locuit undeva asemanator Coreii de Nord sau Cubei cu pumnul permanent in gura?...sa vezi acolo Ortodoxie
Reply With Quote
  #204  
Vechi 24.03.2009, 20:21:19
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mi-ar fi placut asa cum a zis si par Iustin : era mai bine sa ne fi aliat cu rusii decat cu UE ...
rusii macar is ortodocsi in ultima instanta , si tot era mai bine decat cu pocaitii si masonii de UE ...
Reply With Quote
  #205  
Vechi 24.03.2009, 21:11:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristiboss,
Protestestele si mitingurile nu sunt chiar atat de straine Ortodoxiei, dar daca asa ai fost indoctrinat, de! N-am ce sa mai spun. Pe vremea ereziilor lui Arie erau calugari si credinciosi care marsaluiau prin Constantinopol... Dar tu fa ce vrei. Stai la caldurica, nici sa nu stie lumea ca esti crestin, daca se poate...
Reply With Quote
  #206  
Vechi 24.03.2009, 21:43:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cristiboss,
Protestestele si mitingurile nu sunt chiar atat de straine Ortodoxiei, dar daca asa ai fost indoctrinat, de! N-am ce sa mai spun. Pe vremea ereziilor lui Arie erau calugari si credinciosi care marsaluiau prin Constantinopol... Dar tu fa ce vrei. Stai la caldurica, nici sa nu stie lumea ca esti crestin, daca se poate...
Exact asta e smerenia , printre altele : să nu te fălești că ți post și să te bați cu pumnul in piept că ești creștin. Credința e iubire in tăcere în multă tăcere lăuntrică. In rătăcirea și marea ta fățărnicie, gălăgia, reclama, gura până la urechi , sminteala sunt mari virtuți. Te vrei interesantâ, dar goliciunea și sminteala , te dau de gol de la o poștă. Mergi și urlâ în stradă ! Prefer să stau in rugăciune acasă, să merg in Sf. Biserică și să stau aici pe forum cu adevărații oameni și creștini. Tu faci excepție și-mi pare rău sincer, de marea ta rătăcire, fățărnicie și goliciune.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #207  
Vechi 24.03.2009, 21:57:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu crezi ca ai intrecut masura, totusi? Cu ocazia mitingurilor s-au facut in primul rand informari ale populatiei. Ti se pare normal sa taci? Taci. Tu vei da socoteala.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 24.03.2009, 22:06:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu crezi ca ai intrecut masura, totusi? Cu ocazia mitingurilor s-au facut in primul rand informari ale populatiei. Ti se pare normal sa taci? Taci. Tu vei da socoteala.
Mi-ar fi rusine Antonia ! Citește-ți tot ce ai scris până acum . Tot ! Ai călcat in picioare și ai hulit Sfântul Sinod , Preoții , Sf. Biserică. Ai indemnat la neascultare și vrajbă ! Socoteală vom da toți Antonia ! Mare grijă și poate te reântorci la Credința Ortodoxă ! Eu te-am iertat, mai râmâne să te ierte Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #209  
Vechi 24.03.2009, 22:32:16
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
nu faptul ca ai sa fii nedreptatit prin cipuri este rau , andreicozia ... ci faptul ca prin cipuri te poate face sa pacatuiesti in mod fortat ... si prin asta capeti dosarel la Dumnezeu nu la masoni ...
Ei, aici Emanuel a pus punctul pe I! Avem niste Parinti , care s-au exprimat referitor la chip. Eu pe acestia ii ascult, caci proorociile Parintilor, si sunt multi, se adeveresc pe zi ce trece.
Si apoi, nu vad sensul sa ne razboim intre noi. Mai aveti putintica rabdare, ca nu mai dureaza mult si vom vedea cu ochii nostri ce si cum.
In tarile ortodoxe s-a pus problema unui pasaport fara cip; dar ce facem noi, cei care ne aflam in afara granitelor? Oare de cata intelegere vom avea parte noi pe ici, pe colo, cand le vom vorbi de credinta noastra unora care nu mai stiu ce e aceea...Cam ce alternativa la pasaportul cu cip ne vor oferi?!?
Reply With Quote
  #210  
Vechi 24.03.2009, 22:57:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ei, aici Emanuel a pus punctul pe I! Avem niste Parinti , care s-au exprimat referitor la chip. Eu pe acestia ii ascult, caci proorociile Parintilor, si sunt multi, se adeveresc pe zi ce trece.
Si apoi, nu vad sensul sa ne razboim intre noi. Mai aveti putintica rabdare, ca nu mai dureaza mult si vom vedea cu ochii nostri ce si cum.
In tarile ortodoxe s-a pus problema unui pasaport fara cip; dar ce facem noi, cei care ne aflam in afara granitelor? Oare de cata intelegere vom avea parte noi pe ici, pe colo, cand le vom vorbi de credinta noastra unora care nu mai stiu ce e aceea...Cam ce alternativa la pasaportul cu cip ne vor oferi?!?
De adeverit trebuie să se adeverească orice proorocie adevărată și orice Invățătură a Sf. Părinți nu poate în nici un fel pusă la indoială. Dar, de aici pănă a face miting , protest in stradă, organizat de un X sau oarecare Y , e complet în afara Bisericii și a oricărei Invățături. Oare rugăciunea nu mai este vrednică si cu folos ? Crezi tu Anca că cei 1000 sau câți or mai fi pe străzi il va sensibiliza pe Boc sau Băsescu sau pe parlamentarul Coate Goale ? Nu ! Mai multă incredere avem in stradă decât in Dumnezeu , in rugăciune sau in Biserică ? Asta vom face acum , schimbăm Biserica cu strada ? La câte nedreptăți vor mai veni , vom sta mai mult pe străzi mărșăluind ? Toți sunt masoni , spioni , preoții sunt in rătăcire, Sfântul Sinod e drăcesc ( așa s-a exprimat Manuel ) , etc. Oare nu noi inșine facem mai mult rău decât bine ? Râd ateii, sectanții de noi fraților. Ce nu au reușit alții , vom reuși noi până la urmă ! Vom crea tabere, fracțiuni , oare asta vrem ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Pasapoartele biometrice nu vor fi obligatorii mihailt Stiri, actualitati, anunturi 2 27.06.2009 02:43:09
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Sunt pasapoartele biometrice o lucrare diabolica? moro.d Stiri, actualitati, anunturi 6 05.02.2009 23:45:44