Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2010, 13:32:53
LucaPop LucaPop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Belgium / France
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit agree!

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Probabil ca il are, dar nu asa cum ne asteptam noi...
stiintific, cred ca intrebarea este una ilogica.
de ce incercam sa-l definim pe dumnezeu folosind atribute umane ?

dpdv stiintific,neurologic umorul se explica ca o asociere gresita pe care limbajul, ca o aproximare simbolica a gandurilor, o poate crea.
enuntul unei glume, eroarea pe care o declanseaza si auto corectarea erorii respective declanseaza rasul, zambetul.de aceea se considera ca o gluma, un banc are efect doar la prima auditie.

my 2 cents.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2010, 13:50:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai sunt poate si alte duhuri, da.
Insa cum zice si zoridezi, nu ne dam noi seama unde este Duhul, pentru ca 'sufla unde vrea' inseamna si 'sufla cum vrea' (locul este, in limbaj biblic, un simbol - ca atunci cand este vorba de rai si iad)
Sigur. Dar daca te iti slaveste senzualitatea sau te indeamna la ea, ca e ok, e frumos, e firesc, suntem oameni si dragostea e libera, e pentru toti, daca relativizeaza Adevarul in niste adevaruri mai mici, ca toti avem dreptate in felul nostru, daca il face pe unul care e in Biserica sa caute mantuirea in afara ei - ca doar si ceilalti o au nu neg asta -, daca imbraca magia, ocultismul si ce am scris mai sus si alte chestii hipioate ale amorului liber, in haine stralucitoare si seducatoare, ala deja nu mai e Duhul, ci altceva, cu roade de cu totul alta natura.

Atat discernamant cred ca avem. Nu tot ce ne place noua si ne gadila auzul si ni se pare interesant o si fi inspirat de El. Daca Dumnezeu, care a zis ca e Calea, Adevarul si Viata a experiat moartea ca sa ne mantuiasca, nu cred ca se joaca in legatura cu subiectul asta.

Plus ca din cate stiu Duhul vine cand ne taiem voia proprie, cand renuntam la ratiunile noastre intelepte care-s nebunie inaintea lui Dumnezeu etc, nu vine sa ne confirme noua prejudecatile si nici lucrurile-inovatoare-care-am-vrea-noi-sa-fie-asa.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 25.03.2010 at 13:59:08.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2010, 14:02:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Unii se indeparteaza de biserica si citind biblia si parintii. Au fost si sunt pe forum destui.
Uneori putem fi apropiati de Dumnezeu de un autor care exterior ai zice ca incearca contrariul. In mod tainic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.03.2010, 14:18:01
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LucaPop Vezi mesajul
stiintific, cred ca intrebarea este una ilogica.
de ce incercam sa-l definim pe dumnezeu folosind atribute umane ?

dpdv stiintific,neurologic umorul se explica ca o asociere gresita pe care limbajul, ca o aproximare simbolica a gandurilor, o poate crea.
enuntul unei glume, eroarea pe care o declanseaza si auto corectarea erorii respective declanseaza rasul, zambetul.de aceea se considera ca o gluma, un banc are efect doar la prima auditie.

my 2 cents.
AD, subscriu si eu acestui punct de vedere.

In privinta autorilor, depinde de roade. Daca sadesc sminteala, pacatele vor veni dupa ei, caci ei sunt responsabili de ideile pe care le-au pus in circulatie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.03.2010, 14:42:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Unii se indeparteaza de biserica si citind biblia si parintii. Au fost si sunt pe forum destui.
Uneori putem fi apropiati de Dumnezeu de un autor care exterior ai zice ca incearca contrariul. In mod tainic.
Asta nu tine doar de carti, Fani.
Daca un om ramane indiferent citind Biblia, dar este animat de idealuri inalte citind literatura. nu cred ca se trage concluzia ca a insuflat Sf. Duh acea literatura.. ba chiar dimpotriva.

Eu nu pot uita ca in tinerete gasisem o carte foarte interesanta (oculta, sa-i zicem), dar de cate ori citea si citeam cu mareee atentie sa retin cat mai mult, vizualizam ce citeam etc... si in 20 minute- juma de ora.. adormeam bustean. Era un duh de dormit in carte ? Cred ca ingerul meu pazitor considera ca am citit destul si ma punea la culcare prompt. Era destul de enervant..

In mod "tainic", cum spune Fani, mi s-a intamplat sa preiau din carti f daunatoare idei catre m-au indreptat catre ortodoxie. Dar nu recomand nimanui acele carti, Si ca sa fiu sigura ca nu le citeste cineva din familie - le-am aruncat deja. (Dar asta nu inseamna ca a insuflat Sf. Duh acele carti, in nici un caz.. doar ca am retinut eu o idee luminoasa..) Si costurile sunt foarte mari... si acum ma uit cu jind la tot felul de carti, cu greu ma abtin sa nu cumpar anumite lucruri care m-au fascinat candva..
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.03.2010, 15:00:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Duhul a suflat si sufla peste noi toti. Ne-a imbogati si ne imbogateste cu darurile Sale. Dar ca noi sa-L descoperim altora, trebuie sa pastram relatia cu El. Parasirea Sa, face ca omul sa foloseasca darul primit spre caderea sa si a altora. In acest sens se pune o intrebare? Daca omul se foloseste de darul primit intr-un sens denaturat, il mai pierde? Spun asta pentru ca Scriptura ne indemna sa nu ingropam darul. Si in cazul mentionat de mine, darul nu este ingropat, dar este intrebuintat gresit.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2010, 16:40:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit


Depinde ce intelegi tu prin Darurile Sf Duh. Nu cred ca darurile Sf Duh sunt date aiurea oricui, la intamplare! Si nici nu se pune problema sa ai daruri ale Sf Duh de care sa nu stii! Este complet absurd..
..si in scriptura scria sa nu ingropam talantul.. e tot aia?

Vorbim cu prea mare usurinta.

Sunt de acord cu Jane: literatura este insuflata de .. duhuri, nu de Sf. Duh (mi se pare chiar hulitor sa afirmi altceva).
Cine vrea adevar cauta scrierile sf. Parinti!


Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Duhul a suflat si sufla peste noi toti. Ne-a imbogati si ne imbogateste cu darurile Sale. Dar ca noi sa-L descoperim altora, trebuie sa pastram relatia cu El. Parasirea Sa, face ca omul sa foloseasca darul primit spre caderea sa si a altora. In acest sens se pune o intrebare? Daca omul se foloseste de darul primit intr-un sens denaturat, il mai pierde? Spun asta pentru ca Scriptura ne indemna sa nu ingropam darul. Si in cazul mentionat de mine, darul nu este ingropat, dar este intrebuintat gresit.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.03.2010, 16:47:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Depinde ce intelegi tu prin Darurile Sf Duh. Nu cred ca darurile Sf Duh sunt date aiurea oricui, la intamplare! Si nici nu se pune problema sa ai daruri ale Sf Duh de care sa nu stii! Este complet absurd..
..si in scriptura scria sa nu ingropam talantul.. e tot aia?

Vorbim cu prea mare usurinta.

Sunt de acord cu Jane: literatura este insuflata de .. duhuri, nu de Sf. Duh (mi se pare chiar hulitor sa afirmi altceva).
Cine vrea adevar cauta scrierile sf. Parinti!
Anna, nu cred ca am spus, sau a spus Costel, ca literatura buna este inspirata de sf Duh direct, ca Scripturile.
Am spus (eu) ca Duhul sufla unde vrea. (o vorba tot a Scripturii)
A sufla in cazul asta inseamna a inspira intr-un mod mai indirect, poate, a influenta.. ceea ce se poate face si fara constiinta autorului.
De altfel, and Isaia scria 'feciara va naste..' nu este sigur ca isi dadea seama de ceea ce insemna cu adevarat aceasta. Sunt si cuvinte inspirate pe care cei care le astern pe hartie nu le inteleg in totalitate. Cu atat mai mult cand nu e vorba de Scrituri...
Si cvum spuneam, El sufla, insa materia prin care trece este si opaca..

In fine, oar ne-am departat de la subiect. Este vorba de umor.

Eu cred ca umorul est legat de Dumnezeu si pentru ca sau in masura in care este legat de o anumita relativizare buna: o relativizare a parerii bune despre noi, a luarii in serios a propriei persoane. Si pentru ca relativizeaza lumea asta cu ideile ei. In cuvinte serioase poti spune multe, insa pana la urma, Dumnezeu si cele ale Lui nu pot fi cprinsi in cuvinte.

Poate ca umorul (bun) este o forma de apofaza..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.03.2010, 04:55:51
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit de aia nu-mi place mie matematica!...

da complicate mai sunteti suratele mele... ca interoghez ,ca ma pun deasupra ... da , ma mai pun si deasupra , dar nu despre asta e vorba , si oricum nu pe forumul asta , ca pun intrebarea ilogic ...ooof ! Intrebarea e atat de simpla, ..daca avem doua maini libere de ce sa ne scarpinam cu calcaiul!!!? smile! ) sunt ABSOLUT SINCER interesat de unde vine inspiratia cand creiem , eu insumi am vreo 20 de scenarii in sertar si vreo 2 romane , asta de mult timp, nepublicand nimic pana acum(si nici nu stiu daca o sa am curajul...)! Mai stiu de asemenea ca Dumnezeu pune foarte multe piedici la un lucru care NU trebuie sa se intample ( ori ca nu e prea copt , ori mai trebuie slefuit , ori ca nu are destula morala crestiana, ori ca nu e inca Timpul, ori ca ...incurcate sunt caile Domnului!) De aceea ma intreb de unde vine inspiratia pt operele de arta care nu sunt tocmai Ortodoxe ! Si mai ales care e realatia Bunului Dumnezeu cu Umorul , normal ca are, doar El a facut TOT in Universul acesta infinit, doar ca sunt mai multe tipuri de umor , ... stiti genul ala de umor in care razi pana nu mai ai aer , razi de te tavalesti pe jos , genul ala de umor care contureaza rareori subtil ,deseori grosier toate meschinariile caracterului uman si mai ales tot ridicolul sexual .... dupa mintea mea ala nu prea ar fi de la Duhul Sfant , ...chiar imi spunea un parinte "sa ma feresc sa rad asa ca prostul , zgomotos ,fara masura ca ala-i ras diavolesc" , ca dovada au fost atatia care au murit de ras ...la Propriu! ei dragii mei , majoritatea umorului care e pe piatza acum e Exact Asa grotesc(rusesc francez) , brutal (american),sau sexual (tot) , vechiul umor subtil englezesc a devenit si el brutal ...
sunt doua pozitii clare si foarte frumoase ( Jane si Fani) Jane spune ca Duhul Sfant nu
ar inspira o creatie care genereaza indoiala , duce la conspiratii , care se neaga pe Sine Insusi!... Perfect adevarat! Pe de alta parte inclin si catre Fani caci sunt ATATEA povesti de dragoste tulburatoare care nu au nimic ortodox in ele (exceptant preceptele clasice bine , frumos , adevar....ma rog , ala care e...) care nu au cum sa fie satanice !
Si totushi cine ii inspira pe oamenii astia care scriu atat de BINE si nu sunt Ortodocsi?
...care nu au primit inspiratie Nici de la Duhul Sfant Nici de la al rau... Ma intriga gandul ca mai sunt si alte duhuri! ... chiar am auzit de expresia duhurile lumii ; dar duhurile astea nu ar trebui sa aiba si ele o apartenentza? Adica ori cu Dumnezeu ori cu satan , ...EXISTA DUH NEUTRU? asta chiar habar nu am ... logic ar fi daca Dumnezeu este Atotcunoscator si Atotcuprinzator ( si nu ma indoiesc de asta) ar trebui sa cuprinda si toate duhurile lumii!
... da' acu daca si in Biblie scrie ca nu trebuie sa ingropam talantu' ...poate ca o sa-mi fac curaj intr-o zi...
da jane si mie mi-a placut u.eco(nu am citit decat pendulul lui F si in numele trandafirului)
pendulul a fost criminal...de lung ,din 700 de pagini doar un sfert mi s-a parut viu in rest
descrieri interminabile , anyway , am pus mai mult pretz pe cartea asta dupa ce am auzit ca a fost foarte bun prieten cu un romanash de-al nostru , si ca toata cartea este despre el, Ioan Petru Culianu !...ce bine mai scria si baiatu ala (si era catolic) descoperise o formula matematica pt manipularea psihologica a maselor, si imediat s-au mai descoperit 3 gloantze in capul lui ....
Doamne fereste !
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.03.2010, 08:39:11
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Remus Vezi mesajul
Si totushi cine ii inspira pe oamenii astia care scriu atat de BINE si nu sunt Ortodocsi?
...care nu au primit inspiratie Nici de la Duhul Sfant Nici de la al rau... Ma intriga gandul ca mai sunt si alte duhuri! ... chiar am auzit de expresia duhurile lumii ; dar duhurile astea nu ar trebui sa aiba si ele o apartenentza? Adica ori cu Dumnezeu ori cu satan , ...EXISTA DUH NEUTRU? asta chiar habar nu am ... logic ar fi daca Dumnezeu este Atotcunoscator si Atotcuprinzator ( si nu ma indoiesc de asta) ar trebui sa cuprinda si toate duhurile lumii!
... da' acu daca si in Biblie scrie ca nu trebuie sa ingropam talantu' ...poate ca o sa-mi fac curaj intr-o zi...
Nu exista duh neutru, sa nu ne amagim. Cea mai mare amagire a satanei este sa ne faca sa credem ca nu exista - prin extensie, ca o lucrare satanica nu e, de fapt, satanica, ci... neutra. Sa nu ne amagim. In pictura exista nuante, tonuri, fel de fel.
In privinta adevarului si a minciunii, nu exista decat ADEVAR sau minciuna. Daca nu e de la Duhul Sfant, inseamna ca e de la celalalt. Trebuie sa ne cercetam bine. Daca avem indoieli, sa ne sfatuim cu un duhovnic. Trebuie sa fim foarte atenti, pentru ca foarte usor ne putem lasa inselati. Si chiar si atunci, daca am cazut, trebuie sa cerem ajutor.
Umor... da, si mie imi place sa cred ca Dumnezeu are umor. Lasand la o parte definitiile savante ale umorului precum si analizarea lui la microscop - fie din punct de vedere lingvistic, fie neurologic, fie socio-cultural sau mai stiu eu cum!, pentru ca, daca aud o gluma buna, nu cred ca stau in clipa aceea sa vad care anume factor imi declanseaza rasul - cred ca Dumnezeu are umor. Chiar daca noi il putem percepe sau nu.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Umor pe internet phradmon Generalitati 6 01.09.2008 07:49:46