Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.04.2011, 12:33:57
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Acasa, la serviciu/scoala, relatiile cu prietenii-toate merg pe dos, s-au adunat parca ca la un semnal, una dupa cealalta, pana cand ai impresia ca nu le mai poti duce si te intrebi doar ce mi se mai poate intampla acum?
Intrebarea care ramane e ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre in astfel de momente? sa se retraga si sa se cerceteze pe sine insusi? fuga nu e solutie, postul si rugaciunea sunt suficiente?
O introspectie e absolut necesara, sa nu cautam raul in afara noastra ci in noi si, desigur, sa cerem ajutor de la Dumnezeu ca sa-l dam afara, dar noi trebuie sa dorim aceasta cu toata taria. Dar aceasta introspectie e bine sa nu se faca doar atunci cand intram in "criza", ci periodic, chiar zilnic nu strica. Seara e cel mai propice timp pentru introspectie. Si sa avem incredere ca vom reusi, cu ajutorul Domnului, sa indreptam situatia.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.04.2011, 13:21:36
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Da, este necesară o introspectie, dar nu stiu dacă numai aceasta poate să ajute. Să nu uităm că marii trăitori ai creștinismului nu au fugit niciodată de suferințe. Pentru un creștin a suferi pe lumea aceasta este cel mai de preț mijloc de a dobândi Impărația cerurilor.
1 Petru 2.20-21 "Căci, ce laudă este dacă, pentru greșeală, primiți bătaie întru răbdare? Iar dacă, pentru binele făcut, veți pătimi și veți răbda, aceasta este plăcut lui Dumnezeu. 21.Căci spre aceasta ați fost chemați, că și Hristos a pătimit pentru voi, lăsându-vă pildă, ca să pășiți pe urmele Lui,"

Să nu uităm că și viața sfântului Pavel a însemnat un lung șir de suferințe.
2 Cor.12.9
Și mi-a zis: Îți este de ajuns harul Meu, căci puterea Mea se desăvârșește în slăbiciune. Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales întru slăbiciunile mele, ca să locuiască în mine puterea lui Hristos. 10.De aceea mă bucur în slăbiciuni, în defăimări, în nevoi, în prigoniri, în strâmtorări pentru Hristos, căci, când sunt slab, atunci sunt tare.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.04.2011, 15:53:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Da, este necesară o introspectie, dar nu stiu dacă numai aceasta poate să ajute. Să nu uităm că marii trăitori ai creștinismului nu au fugit niciodată de suferințe. Pentru un creștin a suferi pe lumea aceasta este cel mai de preț mijloc de a dobândi Impărația cerurilor.
Sunt suferinte si suferinte..Dupa o introspectie, iti poti da seama ca sufereai din cazua orgoliului sau a invidiei sau a prostiei tale..Elimini aceste neajunsuri, te corectezi si mergi mai departe si observi schimbarile din viata ta..

Sa nu confundam suferintele provocate de noi insine si pe care le putem opri prin corectarea noastra, cu suferintele crucii noastre.

Eu cred ca cel mai de pret mijloc pentru a dobandi Imparatia Cerurilor este INTELEPCIUNEA. Pe asta daca n-o avem, ni se da SUFERINTA! Prin suferinta Dumnezeu obligandu-l pe om sa faca ce n-a vrut de buna voie(adica prin intelepciune) :SA SE INTOARCA CU FATA LA EL!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2011, 18:17:31
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Acasa, la serviciu/scoala, relatiile cu prietenii-toate merg pe dos, s-au adunat parca ca la un semnal, una dupa cealalta, pana cand ai impresia ca nu le mai poti duce si te intrebi doar ce mi se mai poate intampla acum?
Intrebarea care ramane e ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre in astfel de momente? sa se retraga si sa se cerceteze pe sine insusi? fuga nu e solutie, postul si rugaciunea sunt suficiente?
Sa aibă credință, nădejde și dragoste.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.04.2011, 21:05:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Sa aibă credință, nădejde și dragoste.
. . . , si vorba Parintelui Cleopa : rabdare , rabdare , rabdare ! Fara rabdare nimic nu dobandim , si totul ni se va parea potrivnic , iar viata un adevarat calvar !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.04.2011, 19:20:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La teorie, m-as pricepe. La fapte mi-e mai greu. De aceea, spun si eu din cele scrise de altii. Parintele Paisie Aghioritul spunea ca e nevoie in primul rand de pocainta. Prea L-am suparat pe Dumnezeu cu pacatele noastre. Sa luptam pentru mantuirea personala, tot Parintele ne sfatuia, pentru ca faptele si purtarea noastra sa constituie predici vii.

Avem nevoie de credinta, nadejde si dragoste. Avem nevoie de post, rugaciune si milostenie. Si mai avem nevoie de smerenie, caci mandria e boala secolului si tare ne mai apropie de cel rau.

Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.04.2011, 22:44:34
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
. . . , si vorba Parintelui Cleopa : rabdare , rabdare , rabdare ! Fara rabdare nimic nu dobandim , si totul ni se va parea potrivnic , iar viata un adevarat calvar !
Cata dreptate ai si aici draga Cristiboss...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.04.2011, 23:00:26
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Acasa, la serviciu/scoala, relatiile cu prietenii-toate merg pe dos, s-au adunat parca ca la un semnal, una dupa cealalta, pana cand ai impresia ca nu le mai poti duce si te intrebi doar ce mi se mai poate intampla acum?
Intrebarea care ramane e ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre in astfel de momente? sa se retraga si sa se cerceteze pe sine insusi? fuga nu e solutie, postul si rugaciunea sunt suficiente?
Nu se poate sa ne mearga toate prost.Toate odata. Poate ca nu ne merg asa cum am dori. Dar asta nu inseamna ca e prost. Ba, poate fi chiar bine. Nu tot ce nu ne place este ceva rau. Dumnezeu stie bine ce ne este de folos... Si rugaciunea fierbinte, credinta si nadejdea ne limpezeste mintea, ne linisteste sufletul, ne ajuta sa vedem cu alti ochi ce ni se intampla.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.04.2011, 23:45:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Nu se poate sa ne mearga toate prost.Toate odata.
Uite ca se intampla , dovada find cele scrise de Mela ! Nu inseamna ca daca noua nu ni se intampla ceva aidoma , cele scrise nu sunt adevarate ! Avem acest "dar" de a privi cu multa detasare si chiar indiferenta situatile limita ale celor de langa noi . Daca mie nu mi se-ntampla ceva , sau daca mie imi merge bine , asta nu inseamna ca altuia ii merge la fel de bine ! Avand aceste comparatii , intelegandu-le , vom sti sa pretuim la adevarata valoare fiecare clipa a vietii de aici , si mult mai mult de atat , vom sti cu adevarat ce-nseamna : A DARUI !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.04.2011, 00:09:40
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uite ca se intampla , dovada find cele scrise de Mela ! Nu inseamna ca daca noua nu ni se intampla ceva aidoma , cele scrise nu sunt adevarate ! Avem acest "dar" de a privi cu multa detasare si chiar indiferenta situatile limita ale celor de langa noi . Daca mie nu mi se-ntampla ceva , sau daca mie imi merge bine , asta nu inseamna ca altuia ii merge la fel de bine ! Avand aceste comparatii , intelegandu-le , vom sti sa pretuim la adevarata valoare fiecare clipa a vietii de aici , si mult mai mult de atat , vom sti cu adevarat ce-nseamna : A DARUI !
Nu am pus la indoiala cele scrise de Mela. Si nici mie nu-mi merge totul bine... Sunt sigura ca ai inteles ce-am vrut sa spun. Cum definesti expresia: imi merge prost? Daca sunt bolnava, este o urmare a pacatului meu si suferinta ce ma macina imi este spre folos duhovnicesc, daca doresc sa o fructific. Ma mantuie, imi platesc astfel pacatul, aici, pe pamant unde-i mult mai usor. Si atunci mai pot sa spun ca-mi merge prost? cand boala cu care m-a milostivit Dumnezeu imi este vindecare de pacat? Pot spune ca imi merge bine? Pai daca am nadejde si credinta, vad limpede ca-mi merge bine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 21:45:09
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 17:35:13
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 20:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 22:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 14:20:27