Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.01.2013, 09:44:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
daca ati incepe sa frecventati o biserica ortodoxa, asa cum v-am sfatuit, ati invata si ce inseamna postul corect si credinta ar incepe sa vi se mareasca.
Pe vremea când eram ortodox aveam o credință minusculă...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.01.2013, 09:53:48
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
haideti, lasati-o balta! un baptist care sa creada ca sufletul e muritor, ca Iadul nu este un loc de chinuri vesnice sau care sa tina Sabatul, nu mai e baptist !

faptul ca va incanta neparticiparea la razboi, asta e o latura comuna cu oricine, sunt convins ca multor oameni, chiar atei, nu le face placere gandul ca ar trebui sa participe la razboi, unde se omoara oameni.
Va place sa scoateti lucrurile din context, de fiecare data!

Ce este clar este ca nu tin Kusher-ul si la fel de clar este ca sunt anumite doctrine adventiste nu le accept.

Partea care dumneavoastra pareti ca nu o intelegeti, e ca desi nu accept tot ce crede un adventist, accept ceea ce am cercetat si am vazut ca este bun (sper ca stiti despre ce verset vorbesc), de asta, indiferent de afinitatea mea pacifista, eu nu accept razboiul ca parte a doctrinelor mele personale. Nu le-am vazut in Scriptura desi atat BO cat si BB le aproba! Cred ca faceti distinctia intre afinitate si doctrine personale.

De asemeni, daca ati vazut, nu am nici o problema cu Sabatul, cel putin nu intratat sa zic ca Porunca a IV-a "spune ca sa nu muncesti duminica". Si cu siguranta nu am vazut sa "ne batem" ca "la adventisti este ... " comparat cu fel de fel de atacuri ce le vad off-topic, chiar pe acest topic!

Va voi da un exemplu, ce sper ca va elucideaza: exista un studiu, Blue Zones ce a studiat ce stiluri de viata sunt cele mai sanatoase, si au demonstrat ca dieta din Okinawa, dieta Adventista si o dieta ce contine vinul rosu din Sardinia, cresc speranta de viata medie cu extra zece ani indiferent de rasa, cultura, etc.

Pe scurt este prezentat aici: https://www.youtube.com/watch?v=I-jk9ni4XWk

Ce spuneti dumneavoastra, e ca unii accepta un mod de viata sanatos pentru ca pur si simplu traiesti mai mult si mai bine, eu zic ca a manca sanatos este o doctrina sustinuta de Hristos (trupul nostru este templul Duhului Sfant), iar altii considera ca nu e o doctrina importanta (sub sistemul de sanatate) si e irelevanta, si doar de Dumnezeu depinde cate zile avem.

Pozitia cu pacifismul e la fel, nu prea (nu cred deloc ca e) e descrisa o pozitie beligeranta in Scriptura sau in sursele primelor 2 secole ale crestinilor. Majoritatea crestina accepta o pozitie beligeranta, desi stiu avantajele pozitiei pacifiste. De asemeni motivele sub care cineva ia o pozitie pot fi diferite. Asta nu inseamna ca daca o biserica ia o pozitie ce este gresita, personal nu o pot refuza in a o adopta.

Daca dumneavoastra sunteti pacifist, ca si doctrine va felicit, ati ajuns Anarhist (http://en.wikipedia.org/wiki/Anarchism_and_Marxism ), la fel ca si Lev Tolstoi, si alti crestini ortodocsi ai secolului XIX ce voiau sa schimbe asta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.01.2013, 10:22:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu știu cum se face, dar eu când postesc, nici nu simt nevoia de a bea apă; poate e un caz particular. E drept, n-am experimentat un post mai lung de 24 de ore.
Eu nu am mîncat în ajunul Bobotezei și nici nu am băut nimic 24 de ore. După care am mîncat și am uitat să beau apă. După vreo 30 de ore însă mi-a fost foarte sete...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.01.2013, 10:29:03
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pe vremea când eram ortodox aveam o credință minusculă...
totusi, o aveati asa "minuscula" cum era!

si ati renuntat la ea !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.01.2013, 10:31:44
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu știu cum se face, dar eu când postesc, nici nu simt nevoia de a bea apă; poate e un caz particular. E drept, n-am experimentat un post mai lung de 24 de ore.

Matei 6: 17. Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fata ta o spala,
18. Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.

v-ati laudat domnule cu postul dumneavoastra, se cheama ca ati postit degeaba!

lucrurile acestea se fac "in ascuns", si nu trebuie sa ne laudam cu ele.

ati cazut din har !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.01.2013, 10:48:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In VT se tinea cate o zi, asa cum reiese din Isaia 58. In situatii speciale si de criza nu mancau trei zile la rand. Fariseii tineau doua zile pe saptamana. 40 de zile au tinut Iisus, Moise si Ilie, oameni cu chemari speciale.
La noi la ortodocși știu că preoții țin post 3 zile pe săptămînă, pentru cuvîntul Lui Hristos Care spune: "Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor." Ar trebui însă să nu mănînce nimic 3 zile pe săptămînă ca să le prisosească dreptatea... :)

Eu nu cred că trebuie să ai chemări speciale pentru a posti de mîncare mai mult de 3 zile. Despre hidratare însă nu știu ce să zic, trebuie să mă documentez. Știu că regulamentul de supraviețuire spune că trebuie să găsești adăpost în 3 ore, apă potabilă în 3 zile și mîncare în 3 săptămîni.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
La prima vedere acest "bhairava" pare yoghin. Yoghinii sunt obsedati de curatirea trupului si au multe tehnici de curatire. Dar prefer sa tin o zi de post cu ajutorul lui Dumnezeu decat 40 cu ajutorul altor surse.
Crezi că acest "bhairava" a scris de la el acel text? Mă îndoiesc. Citește și traducerea lui "verde": http://romaniaraw.freeforums.org/post3479.html#p3479 . Oare și acel autor e tot yoghin? Dar oare orientalii care sînt majoritatea vegetarieni greșesc renunțînd complet la produsele de origine animală? Nicidecum. Să știi că avem de învățat și de la ei destule lucruri bune.

Am mai auzit argumentul ăsta de la un ortodox, că yoghinii postesc cu ajutorul demonilor. Nu știu dacă să rîd sau să plîng cînd citesc așa ceva... scuze pentru sinceritate! :) Există o întreagă literatură despre beneficiile postului pe perioadă lungă și ar fi păcat să o ignorăm pe motiv că autorii nu sînt cu toții creștini.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.01.2013, 10:49:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
totusi, o aveati asa "minuscula" cum era!

si ati renuntat la ea !
Da, așa minusculă cum era, mai era și greșită. De aceea am renunțat...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.01.2013, 10:52:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Matei 6: 17. Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fata ta o spala,
18. Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.

v-ati laudat domnule cu postul dumneavoastra, se cheama ca ati postit degeaba!

lucrurile acestea se fac "in ascuns", si nu trebuie sa ne laudam cu ele.

ati cazut din har !
Cornele,

Există oameni care sînt în stare să spună ceva despre ei înșiși fără să se laude, fără să caute slava lumească. Dacă omul nu poate să-și stăpînească demonul mîndriei afirmînd un lucru simplu, atunci să tacă. Dar dacă poate, atunci să se dea ca exemplu celorlalți spre slava Lui Dumnezeu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.01.2013, 10:52:54
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Matei 6: 17. Tu insa, cand postesti, unge capul tau si fata ta o spala,
18. Ca sa nu te arati oamenilor ca postesti, ci Tatalui tau care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.

v-ati laudat domnule cu postul dumneavoastra, se cheama ca ati postit degeaba!
Nu m-am lăudat, dimpotrivă, am recunoscută că nu postesc mult. Și am răspuns la o întrebare.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
lucrurile acestea se fac "in ascuns", si nu trebuie sa ne laudam cu ele.
Dumneavoastră în schimb, ați răspuns neîntrebat (întrebarea era pentru neopotestanți) și pe de-asupra v-ați și lăudat:

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
noi ortodocsii avem, in timpul anului, mai multe posturi (muuult mai lungi de 24 de ore)
Părerea mea e că nici măcar nu sunteți ortodox. Dacă sunteți, cu atât mai rău!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.01.2013, 10:59:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu este. E un fost penticostal cu mai multe conturi, dar se straduieste sa-si construiasca o identitate ortodoxa doar-doar o avea din cand in cand ocazia sa mai atace penticostalii pe acest forum.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2013 at 11:03:37.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01