Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 08.01.2013, 21:25:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
N-ai citit bine. Nu eu am descoperit-o, ci Domnul mi-a descoperit-o, iar Dumnezeu nu ne "hrănește cu iluzii", sper că înțelegi de data aceasta. Dacă Biblia ar fi "cartea iluziilor", am fi (noi, creștinii) cei mai nenorociți dintre pământeni!
tu n-ai citit bine! Ca sa fiu m-ai explicit: esti SIGUR ca Dumnezeu ti-a descoperit-o?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 08.01.2013, 22:34:56
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
tu n-ai citit bine! Ca sa fiu m-ai explicit: esti SIGUR ca Dumnezeu ti-a descoperit-o?
Foarte probabil, si de ce nu ar fi facut-O?

Pe de alta parte, a judeca rezultatul de a deveni alt tip de crestin, dar neputand sa nu observati ca acea persoana foarte probabil a gasit in toata onestitatea lui pe Dumnezeu, poate intr-o forma diferita de ce va asteptati, cred ca este de laudat si de apreciat, nu?

Dumnezeu nu asteapta farisei, ci vamesi, nu asteapta (numai) fii recunoscatori, ci si porcari!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 08.01.2013, 22:46:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Foarte probabil, si de ce nu ar fi facut-O?

Pe de alta parte, a judeca rezultatul de a deveni alt tip de crestin, dar neputand sa nu observati ca acea persoana foarte probabil a gasit in toata onestitatea lui pe Dumnezeu, poate intr-o forma diferita de ce va asteptati, cred ca este de laudat si de apreciat, nu?

Dumnezeu nu asteapta farisei, ci vamesi, nu asteapta (numai) fii recunoscatori, ci si porcari!
Da, da, cu siguranta a fost Dumnezeu. Dumnezeu care pe unii ii pune sa tina sambata ca zi de odihna, pe altii duminica, unora le da darul vorbirii in limbi, limbi pe care nici ei nu le inteleg, altora le da daruri de a profeti lucruri care nu se intampla, pe altii ii leaga de un calendar... unora le reveleaza explicarea Bibliei intr-un fel, altora in alt fel. Toate sunt cu siguranta de la Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.01.2013, 23:02:14
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Foarte probabil, si de ce nu ar fi facut-O?

Pe de alta parte, a judeca rezultatul de a deveni alt tip de crestin, dar neputand sa nu observati ca acea persoana foarte probabil a gasit in toata onestitatea lui pe Dumnezeu, poate intr-o forma diferita de ce va asteptati, cred ca este de laudat si de apreciat, nu?

Dumnezeu nu asteapta farisei, ci vamesi, nu asteapta (numai) fii recunoscatori, ci si porcari!
mda...mai stii? Poate ca si Ku Klux Klan a "gasit in TOATA onestitatea lui" pe Dumnezeu "intr-o forma diferita" de ce ne asteptam noi ceilalti crestini
Reply With Quote
  #95  
Vechi 09.01.2013, 00:23:13
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Păi aici e cheia și lăcata. Citind despre experiențele celorlalți am reținut că după cele mai grele zile, cam 3, cît durează migrarea organismului de la alimentația cu glucide la cea cu cetone, urmează o perioadă în care foamea dispare și încep să apară avantajele postului:

- o claritate sporită a minții care duce la o rugăciune mai de calitate, puternică
- autovindecarea și detoxifierea care încep cînd organismul atacă țesuturile rele, virușii, tumorile, consumînd sau îndepărtînd toate gunoaiele din corp
- slăbirea trupului la modul fizic
fii foarte atent cu fazele astea. Mai intai organismul e intr-un mic extaz ca mananci din rezervele tale de energie de scurta durata. Daca continui asa mai mult timp, incep sa se intample lucruri chiar ''interesante'', si pe care nu le vrei.

p.s.: organismul nu ataca tumorile. doar daca nu ai vreo boala autoimuna.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 09.01.2013, 01:08:05
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
mda...mai stii? Poate ca si Ku Klux Klan a "gasit in TOATA onestitatea lui" pe Dumnezeu "intr-o forma diferita" de ce ne asteptam noi ceilalti crestini
Are o comparative mai buna nu ati mai gasit?

Aceleasi comparatii sunt in minoritati ortodoxe: Antonescu a ucis evrei si Stalin a facut scoala de dascali inainte as ucida milioane de oameni.

KKK nu a fost o majoritate crestina, ci o minoritate intoleranta. Nu are nici o legatura cu adventistul obisnuit cum dvs nu credeti ca dascalii ortodocsi, daca au mustata si au foarte multa putere devin ucigasi in masa datorita Ortodoxiei.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 09.01.2013, 08:51:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
tu n-ai citit bine! Ca sa fiu m-ai explicit: esti SIGUR ca Dumnezeu ti-a descoperit-o?
DA, sunt sigur! Am două dovezi de necontestat: Scriptura și experiența mea personală cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 09.01.2013, 14:26:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
fii foarte atent cu fazele astea. Mai intai organismul e intr-un mic extaz ca mananci din rezervele tale de energie de scurta durata. Daca continui asa mai mult timp, incep sa se intample lucruri chiar ''interesante'', si pe care nu le vrei.

p.s.: organismul nu ataca tumorile. doar daca nu ai vreo boala autoimuna.
Sînt foarte atent. Mereu găsesc explicații științifice pertinente pentru idei biblice străvechi pe care oamenii le foloseau atunci în viața lor. Pentru apropierea de Dumnezeu și pentru sănătatea proprie.

Dacă tu crezi cu tărie că organismul tău nu atacă tumorile, atunci probabil că așa se va întîmpla. Dar mă îndoiesc că vei încerca vreodată postul negru de la mîncare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 09.01.2013, 14:29:52
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

- nu scrie nicaieri cate zile de post sa ai si ce sa cuprinda concret o astfel de zi, exceptand rugaciunea.
- greseala mea, intr-adevar era vorba de peste 3 zile de post negru [ceva mai mult decat in cazul postului Esterei].
- cei care zic ca nu pot sa tina post, spun de fapt "imi este greu, loveste in comoditatea mea, nu vreau, de fapt, acest lucru" si se mint singuri. Si uite asa au aparut si cei care spun "in data [perioada] cutare tinem post. O mai buna legatura cu Mantuitorul prin Scriptura si rugaciune ne va aduce adevaratul post. Omul cu adevarat spiritual nu se plange de aceste aspecte exterioare, ci, poate, de luptele interioare pe care le poarta.
Pe aici as incadra si necesitatea postului si nu obligativitatea acestuia: daca este ceva impus din exterior, nu are aceeasi valoare [ca sa nu zic ca nu ar avea] ca cel pe care il practici din respect pentru Dumnezeu.
- referitor la alte pasaje, nu am timpul acum, dar era mai mult mentiunea unei omisiuni destul de serioase.

Last edited by ixlucian; 09.01.2013 at 14:33:15.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 09.01.2013, 18:11:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
DA, sunt sigur! Am două dovezi de necontestat: Scriptura și experiența mea personală cu Dumnezeu.
Ok, de "experienta personala" nu ne luam - fiecare are dreptul la subiectivismele lui.

Dar pentru Scriptura ce dovezi ai?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01