Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #23  
Vechi 19.06.2014, 16:32:35
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Pofta rea din pofta bună!

Acolo, în poftă, în curiozitatea de a știi tu mai bine ca alții, acolo apare satana dinlăuntru' omului, preschimbând credinciosul în neghină. Numa' ce se strâng doi sau trei necredincioși și văd ei o ispită cu fustă scurtă ce le rânjește și brusc din ei le apare la iveală ceva la care aderă cât ai zice pește, pateu de pește ce-i unește ca dracii care-i împresoară.

Văd ei ceva și încep să creadă în credința satanei și nu-și dau ei seama cum vine asta că cred... în necredință.

Păi e vorba de sevraja vechilor fapte rele care te reîmbie la cunoașterea noilor modalități de satisfacere și de cunoaștere a păcatelor. Omul slab se lasă dus de pofte și fiind lacom din fire el caută satisfacerea poftelor rele de parcă ar fi bune aservindu-se credinței în credința satanică. Lăcomia e mai mare ca pofta bună încât nu mai vede adevărul... că trădează, înșală și își caută acoperire legală.

Practic el socotește în suflet ispita și căderea în ispită ca o cale de urmat și de dorit abea așteptând să se lase în acea dulce cădere. Aia vrea fiindcă sufletul vrea, vrea căci poftește și fiindcă iar crede că credința satanică e adevărată... și atunci se leapădă și se delasă și alunecă în alegerea și realegerea greșită și face iar și iar ceea ce nu e bine căzând în recidivă. Pune Doamne și cu mine început bun!..

... căci nu e bine să-L însingurez pe Hristos înălțându-mă disprețuitor, supărat și deranjat, nu e bine nici să mă însingurez pe mine ținând supărare și împietrire după ce am aruncat vina recăderii în fapta nărăvașe pe Dumnezeu că cică mi-au căzut ochii pe El când mă așteptam mai puțin și nu m-am putut împotrivi gândului rău care-mi spune că m-a păcalit Domnul aruncându-mă din cuib afară ca fratele mai mare al ciorii NAZKA. (E o specie de corbi care face doi pui din care rămâne doar unul pentru că cel mai puternic pui îl scoate afară de sub cloșcă pe cel mai neputincios și sărmanul se deshidratează la soare sub privirile maicii sale, o cioară proastă și leneșă care a învățat viclenia asta de la omanii necredincioși. De asta se cheamă Iisus Naz-ari-neanul... căci s-a născut în cetatea Naz-ARRETTE!)

Și dacă și tu ca și mine iar ești încurcat și foarte iritat atunci oare și tu mâniindu-te pe murdărie chiar o să vrei să-ți cureți încurcătura cu tot ce conține ea? Cu Dumnezeu cu tot, cu iubire și iubită cu tot, cu copii, cu nevinovați, cu prieteni cu tot doar pentru că ai găsit ''ținta'' cea mai facilă la care aruncând priviri ucigașe și vrînd să te disculpi viclean recredibilizându-ți astfel tot aluatul toxic și electoral al fariseilor cruzi pe care l-ai păpat în vechime ca p-rostul ca pe semințele de dovleac la meci pentru suspansul pariorilor ratați îți faci poze de victimă ''vrednică'' pentru panoul de onoare putoare? Putoare ce se ridică din lenea duhovnicească prin gâtul tău de lebădă umflat ca o gușe de broscoi râios pe care-l mâncă la limbă să spună bancuri porcoase care te alunecă-n drăcii ca un cântec de sirenă? Țiulica aia ce urlă ca să te prindă în fapt când intrii prin efracție!

Nu poți să cureți și să rezolvi totul tăind nodul gordian cu sabia lui Damucles căci cine ridică sabie de sabie va pieri... o vei idoliza, o vei pune deasupra și ea la prima pală de vânt va cădea peste tine tăindu-te în bucăți. Și cine crezi că-ți va spăla apoi mizeria și scursura și cine crezi că-ți va plânge de milă? Doar Dumnezeu căci numai El te poate înțelege.

Și ce viitor poate să mai aibă acum copilul drăguț cu viitor deșert care erai cândva căci intrase satana în ea dacă tu musai ai confiscat toate regulile jocului și ai furat de la Iisus postul de creator de jocuri și de căpitan de echipă ca să joci tu la miloagă țurca în deșert cu prietenii tăi cei răi cu care ți-ai făcut castă de studenți eminenți, tocilari și pârâcioși?

Oare nu crezi că o să ajungi să hulești revoltat și tu așa ca dracool alegând la nesfârșit visul de mărire al gLumii? Numai Domnului i se cuvine să-i înfiezi credința ta!

Last edited by vsovivivi; 20.06.2014 at 10:20:31.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12