Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 08.02.2013, 14:51:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-parintele Arsenie Papacioc zice adevarul,ce crede el despre P Arsenie Boca:
-ca a cazut in boala proorociei,ca la un moment dat dupa ce a iesit din puscarie se lasase cumva de preotie si calugarie,ca era singur nu accepta sfaturi,de la duhovnici,...ca credea in reincarnare...
Amice, înainte de a vorbi așa în neștiință de cauză, mai ducumentează-te. Ești pe lângă total. Ce cărți ai citit tu de părintele Arsenie Boca? Când vei citi toate cărțile...adu-mi și mie o text din care să reiese că părintele a crezut în reîncarnare. Ce știi tu despre părintele ca să te arunci în asemenea afirmații? Doar dintr-o înregistrare "măsluită" care nu pate aduce decât tulburare? Chiar așa slab ești de înger să crezi în asemenea prostii?
  #292  
Vechi 08.02.2013, 14:57:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Pe ce te bazezi Ovidiu cand spui ca inregistrarea nu este autentica?
Simplu, pe părintele Arsenie Boca îl cunosc de la oamenii care l-au cunoscut, de le preoți, monahi și mireni și bineînțeles și din cărți, nu din înregistrări. Apropo adu-mi un text dintr-o carte care să confirme că părintele Arsenie Boca a crezut în reîncarnare.

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu ii recunosc in acea inregistrare pe cei doi Parinti. O dovada mai mare decat sa o asculti nu exista. Poti sa ramai la parerea ta, dar nu incerca sa ma convingi ca acolo nu este vocea Parintelui Arsenie Papacioc. Ai ascultat totusi inregistrarea?
Repet a fost un topic pe această temă, am dus acolo muncă de lămurire.
  #293  
Vechi 08.02.2013, 15:03:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
nu stiu cum poti crede ca e un fals..ce program ar folosi ca sa falsifice in asa hal 2 voci,si sa adauge aceste cuvinte ,si cine ar face-o? asa se poate zice despre oricare inregistrare audio ca e un fals,cu oricare duhovnic..
-Hartford zice ca el si-a cumparat cd-ul din Romania de la o conferinta,chiar vindeau la o conferinta crestina falsuri? tu asa crezi?
-
Ce nu face aghiuță? Nu vezi că asta aduce dezbinare, tulburare? Uniiîl susțin pe părintele Arsenie Boca, alții pe ceilalți părinți...și uite așa apar dezbinările...cine are credință adevărată nu poate să creadă în așa ceva...și chiar dacă ar fi reală eu unul aș ascunde o asemenea înregistrare care îi pune nu tocmai într-o lumină favorabilă pe protagoniștii înregistrării.
  #294  
Vechi 08.02.2013, 15:05:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Simplu, pe părintele Arsenie Boca îl cunosc de la oamenii care l-au cunoscut, de le preoți, monahi și mireni și bineînțeles și din cărți, nu din înregistrări. Apropo adu-mi un text dintr-o carte care să confirme că părintele Arsenie Boca a crezut în reîncarnare.
Eu nu il combat pe Parintele Arsenie Boca, spun doar ca acea inregistrare este una autentica, chiar daca nu vrem noi sa fie. Nu eu am afirmat ca parintele Arsenie Boca credea in reincarnare. Daca vei citi ce am mai postat tot in acest topic vei vedea ca admit mai degraba varianta ca Parintele Arsenie Papacioc l-a inteles gresit pe Parintele Arsenie Boca, la Dumnezeu este adevarul si el va iesi la iveala. Lucrurile se vor cerne in timp, nu trebuie noi sa judecam.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Repet a fost un topic pe această temă, am dus acolo muncă de lămurire.
Nu am rabdare sa citesc acel topic, este multa tulburare acolo si nu ar trebui sa fie.
  #295  
Vechi 08.02.2013, 15:06:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Nu am rabdare sa citesc acel topic, este multa tulburare acolo si nu ar trebui sa fie.
Mă bucur că ai observat. De ce o continuăm aici?
  #296  
Vechi 08.02.2013, 15:13:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Reîncarnarea (indiană) se referă la oameni – și deosebirea între om și înger este o deosebire de natură, nu numai de desăvârșire. Deci oamenii, forțați de karma, trebuie să se renască în vieți succesive, să-și ispășească fără să știe vinovățiile din viețile trecute, până când încercând să se dezlipească de dorința vieții nu mai contractează legături care să-i reclame la ispășire. Purificarea aceaste se face automat și necesită perioade de zeci de mii de ani.
Dacă doctrina aceasta ar exprima adevărul, toată iconomia, mântuirii omului descoperită nouă prin Iisus Hristos, ar fi inutilă. Mântuirea ar fi automată, iar venirea lui Iisus n-ar mai fi avut rost.
Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: „Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați” (Evrei 9, 27). Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive." sursa "Talanții Împărăției" - Din învățăturile părintelui Arsenie Boca

Last edited by ovidiu b.; 08.02.2013 at 15:19:01.
  #297  
Vechi 08.02.2013, 15:16:56
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce nu face aghiuță? Nu vezi că asta aduce dezbinare, tulburare? Uniiîl susțin pe părintele Arsenie Boca, alții pe ceilalți părinți...și uite așa apar dezbinările...cine are credință adevărată nu poate să creadă în așa ceva...și chiar dacă ar fi reală eu unul aș ascunde o asemenea înregistrare care îi pune nu tocmai într-o lumină favorabilă pe protagoniștii înregistrării.
-da asa e ce nu face diavolul;

-au fost multi calugari si pustnici care au fost intr-o forma de inselare si faceau chiar unele minuni si stiau Biblia pe de rost dar ei erau de fapt inselati de demoni; citeste cartea Sfantului Ignatie Briancianinov ,sunt date acolo multe exemple de inselare:

Sfantul Ignatie Briancianinov-despre inselarea inimii (“parere”)
https://carteromaneasca.wordpress.co...inimii-parere/


Sfantul Ignatie Briancianinov-despre inselarea mintii
https://carteromaneasca.wordpress.co...elarea-mintii/


-inregistrarea e reala si nu trebuie ascuns adevarul care este zis de un mare duhovnic Parintele Arsenie Papacioc,care totdeauna a fost impotriva ereziilor,ecumenismului,inselarii,masoneriei,a avut smerenie ,a tinut cont de Sfintii parinti


-de ce sa nu acceptam si ipoteza ca poate Parintele Arsenie Boca sa fi cazut intr-o forma de inselare ?
  #298  
Vechi 08.02.2013, 15:19:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce nu face aghiuță? Nu vezi că asta aduce dezbinare, tulburare? Uniiîl susțin pe părintele Arsenie Boca, alții pe ceilalți părinți...și uite așa apar dezbinările...cine are credință adevărată nu poate să creadă în așa ceva...și chiar dacă ar fi reală eu unul aș ascunde o asemenea înregistrare care îi pune nu tocmai într-o lumină favorabilă pe protagoniștii înregistrării.
Acesti Parinti nu au nevoie de sustinerea si apararea noastra, noi le facem mai mult rau decat bine. De ce nu ne rugam mai bine ca Dumnezeu, prin Sfintii Sai sa faca lumina in aceasta neintelegere?! Cu inregistrarea chiar asa s-a facut, a disparut pentru o vreme de peste tot. Tin sa te contrazic la ultimul punct, inregistrarea nu ii pune in lumina nefavorabila pe Parinti, ei isi spun punctul de vedere, nu trebuie sa lovim in ei, asa au crezut si considerat la vremea respectiva. Mai mult rau decat aceasta inregistrare l-au facut ucenicii care au exagerat sau au bagat de la ei anumite lucruri.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Mă bucur că ai observat. De ce o continuăm aici?
Pentru ca nu stim sa ne oprim si sa-L lasam pe Dumnezeu sa descurce atele. Vrem sa o facem noi si gresim mult, mai rau le incurcam.
  #299  
Vechi 08.02.2013, 15:22:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Amice, înainte de a-mi da mie să citesc, apucă-te tu și citește cărțile părintelui Arsenie Boca, du-te și întreabă duhovnicii care mai sunt viață și l-au cunoscut, cam ce părerea au despre el, lasă ortodoxia asta de pe internet, că nu ține.
  #300  
Vechi 08.02.2013, 15:24:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-de ce sa nu acceptam si ipoteza ca poate Parintele Arsenie Boca sa fi cazut intr-o forma de inselare ?
Că ești prea mic să înțelegi cine a fost părintele.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10