Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 07.06.2014, 15:19:05
IvanTurbinca IvanTurbinca is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.05.2014
Mesaje: 39
Implicit

[quote=tot-Laurentiu;502359]Lasa-l frate ca nu se stie ce marturii mai apar pe parcurs !

Marturii ale li Bogdan Juncu despre parintele Arsenie Boca (l-a cunoscut personal pe parintele)
http://www.youtube.com/watch?v=svKt3wrfmpQ

Mărturisește chiar înregistrarea... Ceai de limba cerbului cu coji de portocale... ok. Ah... dar neîndulcit! Nu rugăciune, nu pocăință și lacrimi, doar ceai. ”Un om mai presus de oameni” - chiar și titlul acesta e blasfemie. Aleargă lumea să vadă minuni dar și iudeii cereau semne ca să creadă. Iar poporul trăiește în întuneric și păcate. L-au și făcut sfânt, de-ajuns că vede poporul ”minuni” și face pelerinaje. Ca oameni păcătoși ar fi fost firesc să mergem la doctor și la Biserică cerând ajutorul din ambele părți dar văd că nu puțini se consideră vrednici să aibă parte de-a dreptul de-o mare minune cu ei înșiși. Înșelare, înșelare, înșelare! Sunt interese mari să fie promovat Arsenie Boca, el însuși un rătăcit înșelat de diavol. Să cerceteze fiecare în duhul trezviei vremurile de acum că suntem la sfârșit și lupta e grea. Au intrat lupi sălbatici în Biserică și mulți se pied alergând după semne și minuni drăcești dar din ale viețuirii după canoane și predania bătrânilor nu vrea nimeni să știe.
  #372  
Vechi 07.06.2014, 15:44:56
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
În drum spre mănăstire m-a întrebat dacă l-am cunoscut pe Părintele Arsenie Boca, fără să deschid eu subiectul. I-am spus că l-am cunoscut personal și mulțumesc lui Dumnezeu că m-a învrednicit să vorbesc cu un om de un asemenea calibru spiritual, un gigant al vieții spirituale.
A fost un ecumenist rătăcit care i-a și făcut icoană unui eretic papistaș.
  #373  
Vechi 07.06.2014, 21:00:14
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
A fost un ecumenist rătăcit care i-a și făcut icoană unui eretic papistaș.
Cine mă?...
  #374  
Vechi 07.06.2014, 21:07:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IvanTurbinca Vezi mesajul
Sunt interese mari să fie promovat Arsenie Boca, el însuși un rătăcit înșelat de diavol.
Nu ai tu ani câți preoți și călugări a îndrumat părintele Arsenie, care l-au cunoscut și care îl „promovează”.
  #375  
Vechi 08.06.2014, 03:19:48
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cine mă?...
Pictura de la Biserica Draganescu. Fracisc de Assisi este pictat si stim ca e un eretic. Arianul Ulfila, cel care a raspandit erezia ariana intre goti. Faptul că cele două mari biserici creștine (Sf. Sofia de la Constantinopol și Sf. Petru de la Roma) stau împreună într-un semicerc cu raze ii face pe multi sa creada ca e vb de unirea Bisericii in mod fals.

Asta pe langa barfele care vehiculeaza.

Stiu Parinti buni care sunt in indoiala in privinta Parintelui Boca.
(de ex: http://ortodoxiacatholica.wordpress....orba-de-dreap/)

Nu zic ca e asa, ci incerc sa explic de ce unele persoane sunt mai reticente.

Last edited by Parascheva16; 08.06.2014 at 03:31:35.
  #376  
Vechi 13.06.2014, 08:51:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pictura de la Biserica Draganescu. Fracisc de Assisi este pictat si stim ca e un eretic.
Părintele Arsenie Papacioc a avut o altă părere: „Referitor la sfintii catolici, ei nu făceau dogmatică când trăiau. Dacă am face o comparatie între Sfântul Serafim de Sarov si Sfântul Francisc de Assisi, ei erau sfinti prin rugăciune, prin lipsuri extraordinare, nu vorbeau de rău. Ei rămân de valoare. Noi discutăm aspectul dogmatic.”
  #377  
Vechi 13.06.2014, 11:34:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=IvanTurbinca;561577]
Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Lasa-l frate ca nu se stie ce marturii mai apar pe parcurs !

Marturii ale li Bogdan Juncu despre parintele Arsenie Boca (l-a cunoscut personal pe parintele)
http://www.youtube.com/watch?v=svKt3wrfmpQ

Mărturisește chiar înregistrarea... Ceai de limba cerbului cu coji de portocale... ok. Ah... dar neîndulcit! Nu rugăciune, nu pocăință și lacrimi, doar ceai. ”Un om mai presus de oameni” - chiar și titlul acesta e blasfemie. Aleargă lumea să vadă minuni dar și iudeii cereau semne ca să creadă. Iar poporul trăiește în întuneric și păcate. L-au și făcut sfânt, de-ajuns că vede poporul ”minuni” și face pelerinaje. Ca oameni păcătoși ar fi fost firesc să mergem la doctor și la Biserică cerând ajutorul din ambele părți dar văd că nu puțini se consideră vrednici să aibă parte de-a dreptul de-o mare minune cu ei înșiși. Înșelare, înșelare, înșelare! Sunt interese mari să fie promovat Arsenie Boca, el însuși un rătăcit înșelat de diavol. Să cerceteze fiecare în duhul trezviei vremurile de acum că suntem la sfârșit și lupta e grea. Au intrat lupi sălbatici în Biserică și mulți se pied alergând după semne și minuni drăcești dar din ale viețuirii după canoane și predania bătrânilor nu vrea nimeni să știe.
Nu e o noutate ca unii sfinti sa indice si anumite tratamente naturiste pe care le descopera lor Dumnezeu sau stiute de ei. Si eu am relatat o astfel de minune. Odata, in Postul Mare, in timp ce sufeream din cauza gripei, Parintele Arsenie Boca, desi nu l-am cunoscut, mi-a aparut in vis si a spus unui grup in care ma aflam si eu: ,,Mancati catina, ma!'' A doua zi am inceput sa mananc catina cu miere, insa ulterior am inteles ca acesta era si un indemn duhovnicesc.

Minunile relatate de Bogdan Juncu, fara indoiala sunt minuni ale lui Dumnezeu facute prin intermediul Sfantului Arsenie Boca. Niciun sfant nu poate sa ofere ceea ce nu a primit. Tagaduim sfantul, tagaduim si pe Dumnezeu. Cand spunem despre cineva ca a fost inselat trebuie sa avem mare grija, caci si despre Iisus s-a spus ceva asemanator. Si totusi nimeni nu i-a putut lua cu asta puterea de a-Si implini misiunea de a ne mantui. Iisus a ramas si va ramane, iar despre hulitori nu se mai stie nimic.

Parintele Arsenie Boca va ramane. Nu oamenii il preamaresc, ci Dumnezeu, asa cum rezulta din marturiile lor. E posibil sa fi fost influentat in realizarea unor picturi sau sa nu intelegem noi ce semnifica. In acest caz se poate spune ca parintele a gresit aici, aici si aici, sau ca nu intelegem mesajul aici si aici. Sa fim atenti la cuvintele grele.
  #378  
Vechi 13.06.2014, 13:07:56
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Stiu Parinti buni care sunt in indoiala in privinta Parintelui Boca.
(de ex: http://ortodoxiacatholica.wordpress....orba-de-dreap/)

Nu zic ca e asa, ci incerc sa explic de ce unele persoane sunt mai reticente.
Am o intrebare dar la care doresc un raspuns scurt(un da sau nu):
In momentul in care te rogi la Dumnezeu, se desfac Cerurile si esti
ridicata de la pamant inconjurata de limbi de foc ? Da sau nu ?
  #379  
Vechi 13.06.2014, 15:22:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc a avut o altă părere: „Referitor la sfintii catolici, ei nu făceau dogmatică când trăiau. Dacă am face o comparatie între Sfântul Serafim de Sarov si Sfântul Francisc de Assisi, ei erau sfinti prin rugăciune, prin lipsuri extraordinare, nu vorbeau de rău. Ei rămân de valoare. Noi discutăm aspectul dogmatic.”
Am mai explicat ca Parintele Arsenie Papacioc spunea acest lucru pentru ca el credea ca si catolicii au Sfinte Taine. Dar noi stim ca nu e asa.
Daca Parintele Arsenie Boca a facut o greseala nu trebuie sa credem ca sic atolcii sunt la fel ca ortodocsii si sfintii lor cu bilocatie, stigmate si alte "minuni" ar fi chiar sfinti. Parintele ori a vrut sa arate o previziune, ori a gresit. Asta nu inseamna ca ar fi mai putin sfant. Ortodoxia consdiera ca si sfintii pot avea greseli, nu sunt infailibili. Tot ceea ce au scris sau facut ei trebuie luat doar in lummina invataturii Bisericii, care chiar e infailibila.
  #380  
Vechi 14.06.2014, 13:03:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Am o intrebare dar la care doresc un raspuns scurt(un da sau nu):
In momentul in care te rogi la Dumnezeu, se desfac Cerurile si esti
ridicata de la pamant inconjurata de limbi de foc ? Da sau nu ?
Nu, nu am auzit de asa ceva. Am mai citit despre oameni care au ajuns la desavarsire, pustini sau nu, dar nu am dat peste aceasta descriere.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ma poate ajuta cineva sa cumpar o rasa("vesmant"pt. Protopsalti)? inclusiveu Generalitati 9 02.07.2012 15:08:55
Ceva frumos..."invata" ioana30 Generalitati 1 29.11.2010 17:23:12
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
"imoralitatea" lui Dumnezeu din Biblie? Nu exista asa ceva! flying Despre Sfanta Scriptura 203 18.05.2010 20:31:10