Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2008, 08:54:43
mario25 mario25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2008
Mesaje: 2
Implicit

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Am mari probleme in casnicie (din cauza mea). Sunt la un pas de divort, lucru care m-ar termina definitiv. Nu ca mi-ar parea rau de mine. Imi pare rau de iubirea dintre noi de care, din pacate, mi-am batut joc. Multumesc iubiti crestini.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2008, 21:23:13
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Incearca sa-ti convingi si nevasta ca-ti pare rau, desi probabil e greu.Cand pierzi increderea cuiva si mai ales a persoanei iubite e greu sa o recastigi. Dar asta depinde si de ea, daca te poate ierta si ce anume are de iertat si cat de mult te iubeste. Dar, eu cred ca nu trebuie sa-ti pierzi nadejdea. Nu ne-o pierdem nici in Dumnezeu. Asa ca roaga-te si incearca sa discuti cu ea. O casnicie nu se poate sfarsi cu una cu doua si mai ales, daca, asa cum spui, va iubiti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2008, 11:18:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

La cele spuse foarte bine de Anca, draga Mario, adauga multa rugaciune catre Prea Sfanta Nascatoare De Dumnezeu si o schimbare radicala a felului tau de a fi . Unde dragostea si iubirea nu au pierit , nimic nu este pierdut.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.04.2008, 02:17:01
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Dumnezeu ne indeamna sa evitam divortul ca fiind un lucru pe care el il uraste, si ne spune ca divortul e un lucru care il indeamna pe partener la adulter:
Maleahi 2:16. Căci [color=red]Eu urăsc alungarea femeii[/color]", zice Domnul Dumnezeul lui Israel, "si ca cineva să întindă nedreptatea pe vesmantul său", zice Domnul Savaot. "Deci aveti respect pentru viata voastră, si nu mai săvarsiti această viclenie!

Luca 16:18. Oricine-si lasă femeia sa si ia pe alta săvarseste adulter; si [color=red]cel ce ia pe cea lăsată de bărbat săvarseste adulter.[/color]

Matei 19:6. Asa încat nu mai sunt doi, ci un trup. Deci, [color=red]ce a împreunat Dumnezeu omul să nu despartă.[/color]

Matei 19:9. Iar Eu zic vouă că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfranare, si se va însura cu alta, săvarseste adulter; si [color=red]cine s-a însurat cu cea lăsată săvarseste adulter.[/color]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.04.2008, 14:19:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Chibzuinta si judecata dreapta , precum dragostea si intelegerea sunt elemente indispensabile unei casnicii normale. Regretele ulterioare pot fi in zadar , atunci cand am nesocotit cu buna stiinta legamantul ce l-am facut prin Taina Cununiei. Oricum draga Mario, este bine a te consulta cu Duhovnicul si a purta o discutie realista si plina de maturitate cu sotia ta. Nutresc speranta ca problemele tale sunt rezolvabile si acest lucru depinde mult si de credinta voastra in Bunul Dumnezeu. Doamne fereste de vei ajunge totusi la despartire, sa-ti fie o lectie pe viata si sa aduca schimbarea ta in bine , sub toate formele. Dumnezeu sa te ajute ! Amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.04.2008, 15:18:13
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

E foarte bine ca iti cauti aici(pe forum ) sfat, dar mult mai bine ar fi daca ai cauta la un parinte duhovnic. Sunt convinsa ca te-ar ajuta mult mai mult (eu cred ca de asta preotii ortodocsi se casatoresc, ca sa poata intelege si ajuta pe fii lor casatoriti aflati in impas).

Spune-i lui Dumnezeu necazul tau, sincer, cu inima deschisa. El oricum stie ce este in sufletul tau, deci sa nu crezi ca Il pacalesti sau induiosezi exagerand. El insusi ne da necazuri ca pentru mai apoi sa ne ajute , spre slava Sa.

Daca aveti pacate , tu sau ea , sau facute impreuna, mergeti sa va spovediti. De obicei problemele apar in cuplurile in care au fost avorturi sau pacate grave. Spovediti-va oricum, ca sa va eliberati de pacat si sa alungati duhul care va indeamna sa pacatuiti. Atunci veti vedea calea in iubire spre Dumnezeu.


Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2010, 03:13:38
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

Fuga la duhovnic cat mai ai timp!!!!!Amandoi!!!...El te va lamuri pentru problemele voastre!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaminte anaid37 Rugaciuni 8 21.07.2012 14:35:17
Rugaminte la dvs. MariusPetre Generalitati 14 16.09.2010 16:36:45
rugaminte brindusa Teologie si Stiinta 0 06.01.2010 22:06:52
Rugaminte Tia Rugaciuni 9 04.12.2009 15:53:49
Rugaminte eduardd Slujba inmormantarii 5 12.10.2009 23:52:03