Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2010, 21:39:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cand vom reusi sa recunoastem fara pic de mandrie si fara cea mai mica ezitare ca toate darurile si insusirile bune pe care le avem sunt primite de la Dumnezeu , si meritul nostru este doar in a pastra si inmulti cele primite , putem vorbi de un inceput bun in dobandirea smereniei . Smerenia este vitala in lucrarea eficienta a Harului Dumnezeiesc , caci smerenia este considerata de Sfintii Parinti una din cele mai alese virtuti crestine , find cu siguranta temelia de baza a celorlalte virtuti ." Invatati-va de la mine , ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre " ( Matei 11 , 29 )
Cand noi folosim in mod gresit sau negativ darurile pe care El ni le-a dat , ni le-a daruit , savarsind pacatele , raul , cu gandul , cu cuvantul sau cu fapta , ne indatoram lui Dumnezeu cu valoarea de necalculat al sufletului nostru , care este mai de pret decat lumea intreaga , asa cum citim in Marcu 8 , 36 . Sa fim asemenea lui Dumnezeu Cel Iertator si Drept ! Asa sa ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2010, 13:14:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Parinte Gheorghe, multumesc mult pt aceste linkuri si mai ales pt cuvantul dvs de invatatura! Trebuie sa le aprofundez cu multa luare aminte, nu sint doar ceva ce citesti si intelegi (sau pui in practica) asa usor, ci sint extrem de dificile. Din nou pare ca drumul de la urechi la inima e unul dificil pt mine.

Mi-a placut mult sfatul dvs cu tacerea si rugaciunea, este ceva extraordinar de bun pt un mirean ca mine care sufera de mandrie.

Acest indemn al dvs la rugaciune si tacere este de asemenea cel mai bun raspuns practic la intrebarea "cum dobandesti pacea?"

Nu stiu de ce dar am senzatia ca la baza tuturor patimilor si pacatelor sta de fapt mandria. Un fel de razvratire, de pastrare a eului egoist, un fel de tendinta de a pune mai presus voia si placerea proprie decat cea a Lui Dumnezeu. Si cred ca asta ne tine departe de Dumnezeu, aceasta mandrie. Tot mandria duce la faptul ca momentele de pocainta adevarata nu sint atat de continue pe cat mi-as dori. Fara pocainta si smerenie omul nu se apropie de Dumnezeu. Intrebarea este cum te mentii in pocainta si smerenie, cum sa nu te mandresti in sufletul tau? Cum diminuezi oscilatiile in timp?

Mai sfatuiti-ne parinte!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2010, 13:22:30
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

de ce parintele apare guest?

cine ne mai sfatuieste?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.09.2010, 13:38:35
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Acum am vazut. Cred ca, daca parintele a luat decizia sa ne paraseasca de pe forum, este din cauza lipsei noastre de smerenie.

Eu il rog pe parintele Gheorghe sa ramana sau sa se intoarca (daca vrea sa plece) si ii cer iertare pr Gheorghe pt oricine l-ar fi mahnit, ranit sau suparat pe aici.

Nu plecati parinte, caci ne sunteti de mare folos, chiar daca unii din noi sintem aberant de mandrii (sau necredinciosi sau neintelepti). Cei care nu au intentia sa se foloseasca duhovniceste, ei singuri se pagubesc, nu dvs. Dar celorlalti care cauta, le sunteti de mare folos.

Ganditi-va ca si pe unul singur daca il folositi - si sint extrem de multi pe acest forum (mie cel putin mi-ati fost de mare ajutor cu sfaturile dvs), mare lucru este si mult faceti inaintea Lui Dumnezeu. Sa va rasplateasca Dumnezeu inmultit pt toata osteneala sfaturilor dvs pe care ni le-ati dat!

Inca o data iertare!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 30.09.2010 at 13:44:26.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.09.2010, 15:14:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Pentru cei care simt nevoia de sfatul parintelui, inca ne-au ramas adresele sale de mail, date pentru oricine are nevoie:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=151
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre umilinta si smerenie ionut12 Generalitati 14 17.03.2012 09:03:52
Smerenie Carine Generalitati 25 28.07.2011 16:45:46
credinta si smerenie doinita.p Intrebari utilizatori 11 10.07.2011 23:29:06
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51
smerenie danyel Secte si culte 9 23.03.2008 01:04:38