Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.01.2012, 09:43:47
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Cum ati reusit sa va lasati de fumat?
Dupa multe incercari nereusite, patima stapanindu-ma de multa vreme, intr-un final am hotarat ca nu se mai poate. In cazul meu, am simtit cum parca mi s-a suspendat pofta de fumat ca prin minune. Si desi am avut o perioada de vreo saptamana de "sevraj", eliberarea pe care am simtit-o a fost incredibila.

Stiu de atunci si pana azi ca numai Dumnezeu poate lucra aceasta eliberare prin harul Duhului Sau si chiar si azi simt ca daca nu m-ar sustine El, as fi expus la tentatie.

De aceea trebuie sa incerci dar sa nu deznadajduiesti, sa ai constiinta faptului ca numai tu singur nu poti face nimic. Cred ca Dumnezeu tocmai in momentul in care intelegem cu adevarat asta, atunci ne ridica napasta si ne curata.

Curaj, Dumnezeu nu te va lasa, daca Il cauti cu adevarat si doresti sa te curatesti!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.01.2012, 03:41:18
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

Eu nu am fumat mult: doar 4 ani- anii facultatii. Urma sa merg impreuna cu viitorul sot la spovedania de inainte de nunta...pititzi in balconul parintilor mei am fumat impreuna ultimele tigari{cate 2 de fiecare} apoi ne-am dus la biserica. Odata cu nunta am hotarat sa schimbam si noi ceva si renuntatul la fumat a parut a fi un lucru bun, iar spovedania si sfatul parintelui ne-a ajutat sa ne tinem de promisiune.
Acum dupa alti 5 ani ma bucur enorm sa m-am oprit din ars banii dar ispita bantuie si din cand in cand "dorul" de o tigara ma inconjoara....dar promisiunea in fata sotului si mai ales a Domnului pune un zid intre mine si pachetul de tigari.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.01.2012, 20:29:56
carmen1980 carmen1980 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Mesaje: 15
Implicit Fumat

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Cum ati reusit sa va lasati de fumat?
Cum pot sa ii determin pe sora mea si viitorul cumnat sa se lase de fumat?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.01.2012, 21:59:38
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Eu nu știu cum era în trecut, dar îmi place că, acum, pe pachetele de țigări scrie "tutunul dăunează grav sănătății tale ȘI A CELOR DIN JUR". Măcar dacă nu te gândești la tine, nu zic să te gândești la străinul care-ți inhalează cancerul, dar poate ai un copil, un frate, o nevastă, o mamă, ș.a.m.d. pe care, teoretic ar trebui să fii în stare să-i pui mai presus de tine. Lăsând altruismul la o parte, e vorba de familia ta, până la urmă. De un pic de discernământ, și de o minimă inteligență. Într-adevăr, dacă este deja ceva dependent, îți va fi greu să renunți, pentru că doar d-asta avem o fire pătimașă. Dar voința e locul ei acolo, trebuie doar pusă la muncă puțin.

Fumătorule, ce zici? Îți propun următoarea chestiune. Du-te o săptămână, două, o lună, la o mănăstire adevărată, românească, ortodoxă, mare, veche, cu tradiție, cu monahi trăitori. Și apucă-te să speli pe jos, să cureți ceapă, să tai lemne, să cureți bălegarul la animale, ce vrei tu. Suflecă-ți mânecile, pune mâna pe-o treabă din asta, care crezi că nu e de nasul tău. Muncește acolo până cazi rupt de oboseală. Și pe urmă, adună-ți oasele de pe jos, trezește-ți conștiința aia gripată de fumuri - pune-te în genunchi frumușel, și, încearcă, cu un ultim efort, să îndrugi și tu o rugăciune, așa stângace cum e. Dar să fie sinceră, fumătorule! Fă puțin loc acolo în ceața aia din minte, și vezi cât de bine ți-au făcut țigările alea. A meritat? Și apoi uită-te la icoana PreaSfintei Născătoare de Dumnezeu. Și întreabă-te. Merită? O să vezi tu cât de mult a meritat. O să simți, că și tu ai inimă. Cere, mă ajutorul Maicii Noastre, că te ajută, și te iartă. Dar să vadă că vrei și tu. Și după asta, fă și tu frățioare, o cruce mare, sănătoasă. Cu curaj, cu nădejde, cu credință, frate! Mergi la o privighere, mai ascultă un cuvânt dumnezeiesc, și ușor ușor poate oi avea curiozitatea să arunci o privire și pe-o carte. Și apoi, mai târziu, poate oi avea timp să te uiți în jurul tău. Să vezi acești blânzi, ce forfotesc ca niște furnicuțe de colo-colo. O să vezi că sub negrul ăla, fără de viață, se ascund niște inimi uriașe, pline cu mierea dragostei pentru Hristos. Ridică ochii ăia din pământ, respiră și tu aerul ăsta tămâios, plin de rugăciune, de credință, de trăire, de Duh Sfânt. Și-o să-ți iei mersu, frățioare! O să te simți liber, ușor, ca pasărea cerului...

Totul e să vrei. Să vrei să ceri ajutorul Domnului. Că nu te lasă Preabunul tău Părinte.

Iertare fraților! Nu m-am adresat cuiva anume... Nu vă supărați pe mine

Iertați-mi îndrăzneala!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 06.01.2012 at 22:20:38.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2012, 20:05:08
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Cum sa te lasi de fumat

Si eu am fumat cam de la 16 ani pana la 30 - destul de serios, ajunsesem sa fumez 40 de tigari pe zi. Daca cunosti limba engleza, pot sa iti trimit niste carticele (8 la numar) - care contin sfaturi "tehnice" despre cum trebuie sa procedezi. Da, sa te lasi de fumat tine in primul rand de vointa, dar trebuie sa stii si cum sa o faci. Deci, daca doresti sa citesti aceste carticele, scrise in limba engleza, spune-mi, ti le pot trimite pe e-mail. Sunt 8 carticele - in total 100 si ceva de pagini.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.04.2012, 14:12:38
cristintza cristintza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Mesaje: 2
Implicit

Scuze daca se poate m-ar interesa si pe mine carticica aceea .multumesc mult
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.04.2012, 16:35:00
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Dumnezeu are un plan cu fiecare dintre noi și știe de dinainte cum va decurge viața noastră. Îngăduie să avem anumite patimi pentru a ne descoperi apoi puterea din noi, puterea de a lupta cu ele și a le birui.
adicatelea, carevasazica...lasa bre, ca si noi fumam, da ne dam bravi...

odata s'odata tot ne'om lasa noi si de viciu'l'asta.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa vorbesc cu un preot daca exista preoti pe forum andrutza151 Preotul 1 29.08.2011 13:01:51
Daca sunt pe forum persoane care cauta de munca sau vor sa faca un ban in plus andrutza151 Generalitati 17 18.04.2011 13:49:30
Dacă tot suntem forum ortodox... colaps3 Generalitati 65 09.02.2011 11:53:09