Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2014, 20:55:20
manuela87 manuela87 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Mesaje: 1
Implicit Despre casatorie si blesteme

Întrebarea mea e legata de un lucru care tot am auzit in ultima vreme si anume despre vrăji/blesteme pentru a împiedica o persoana sa se căsătorească. Am 27 de ani, sunt necasatorita si nu prea am nici o speranta ca in viitorul apropiat o sa ma pot casatori pentru ca nu am o relatie. Sunt o persoana mai retrasa, dar sunt pe picioarele mele. Respect pe cat posibil randuilelile bisericesti, tin post, ma spovedesc, merg aproape mereu la biserica, nu am gresit cu nici un baiat. E adevarat ca a fost o perioada in viata mea cand nu am pus nevoia de a avea o relatie pe primul loc pentru ca imi faceam studiile si lucram in acelasi timp, dar asta in mare parte pentru ca nici nu era nici un baiat interesat de mine. Nu pot sa zic ca sunt o fata frumoasa, dar nici la capatul opus. Cu toate acestea, de cativa ani, nu reusesc sa ma apropii de nimeni. Au fost cateva situatii cand imi placea de vreun baiat si aveam impresia ca si lui ii place de mine, dar, cam de fiecare data, parca si eu si el ne retrageam tacut, fara sa continuam sa incercam macar o relatie. Eu imi doresc sa imi intemeiez o familie si sa am copii. De ce as mentiona de blesteme? In familia mea mereu s-a pus accent pe credinta. Dar rudele parintilor mei, in special ale tatalui meu, cat si anumiti vecini, au fost mai mereu invidiosi. Nu de putine ori, mama a tot gasit pe langa casa (parintii mei locuiesc la tara), aruncate peste gard, anumite lucruri, care pot fi utilizate pentru vraji. Bunica mea, Dumnezeu sa o odihneasca, avea obiceiul de a blestema mereu, aproape din orice. Nu vreau sa cred ca cineva a facut ceva ca eu sa nu ma pot casatori, dar ramane indoiala daca scopul a fost ca raul sa se indrepte asupra parintilor mei si la final a cazut pe mine. Un alt lucru, e ca, in ultimii ani, cand reusesc sa pun un oarecare echilibru in viata mea (personal, profesional), apare mereu cate ceva care imi da totul peste cap. M-ar ajuta mult sa aud parerea unor credinciosi legat de acest lucru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.06.2014, 00:58:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu cred in asemenea tip de blestem, adica in ceea ce se numeste, popular, "legarea cununilor". Blestemul este o alianta pe care o incheie cineva cu diavolul, pentru ca acela sa faca ceva ce sta in puterea lui. Spre exemplu, cand blestemi pe cineva sa fie parjolit in foc, este ceva in puterea diavolului. Pe de o parte, diavolul cunoaste evenimente ulterioare care au loc in ordine naturala. El stie cand vor avea loc incendii, cutremure etc. Mai mult, diavolul poate face sugestii omului, de exemplu sa fie intr-un loc nepotrivit, la un moment nepotrivit. Sau ii poate sugera anumite neglijente.
Dar lucrurile al caror unic izvor este Dumnezeu, precum viata sau iubirea, la acestea diavolul nu are acces. Daca blestem pe cineva ca sa ajunga sa se sinucida, atunci blestemul nu functioneaza. Mai mult de o sugestie rea nu poate face diavolul, el nu se poate instapani pe vointa omului pana la punctul de a-l impinge la sinucidere daca acesta nu vrea.

Tot la fel stau lucrurile in privinta casatoriei. Casatoria este un sacrament bazat pe iubire. Diavolul nu are capabilitatea de a ma face pe mine sa nu iubesc, nici nu poate face astfel incat sa nu fiu iubit, fiindca nu el, ci Altcineva este izvorul iubirii, dupa cum nu el, ci Altcineva este izvorul vietii.

Prin urmare, intelept lucru este sa respingeti gandul ca ati fi sub blestem: chiar daca cineva a incercat sa o faca, chiar daca a facut vraji, acestea nu functioneaza.

Din cate inteleg, faptul ca nu v-ati casatorit are cu totul alta cauza: nu ati iubit si nu ati fost iubita. Or, in aceste conditii, ati facut foarte bine ca nu v-ati casatorit. Si ati facut foarte bine ca ati pastrat darul de neinlocuit si atat de rar al fecioriei.

Mergand mai departe spre cauze prime, de ce nu ati iubit si de ce nu ati fost iubita ? Este improbabil (desi nu imposibil) sa fie aici o cauza spirituala. Mai degraba e vorba fie de cauze psihologice (sunteti mai retractila, mai introspectiva ? Inhibitii provocate de evenimente trecute ? etc) sau, pur si simplu, asa cum se intampla des, v-ati concentrat pana acum mai intai pe studiu, apoi pe un loc de munca si abia recent, ajungand la 27 de ani, ceasul biologic a prins a zbarnai, imprimand un simtamant de urgenta. Desigur ca ati gresit daca ati stabilit asemenea cronologie, fiindca mai intelept este ca sa fie privita casatoria drept inceput de drum si nu drept sfarsit. Dar ati gresi inca muuult mai mult daca, neocupandu-va pana acum de acest aspect al vietii, ati incepe sa o faceti in mod pompieristic.

Sigur nu veti gresi daca va veti deschide inima spre Domnul: vorbiti-I despre lucrurile acestea si cereti-I ajutor si sfat.
Mult ajutor puteti primi si de la Sfanta Maria: ea este atat patroana fecioarelor, cat si a femeilor casatorite. Vedem in Evanghelie cum ea a intervenit pentru bunul mers al unei nunti, desi Fiul ei nu avea in plan aceasta. A facut lucruri mari pentru multi si pentru multe si ar putea face si pentru dv.
Iarasi, mult ajutor va pot aduce sfintii. De exemplu, incepeti prin a citi ceva despre Sf Priscila si despre sotul ei, Sf Aquila, apoi rugati-va lor.
In sfarsit, rugati-va ingerului dv. Presupunand (prin absurd) ca un diavol va tine cununile legate, nu gasiti logic sa-i contrapuneti o putere egala ? Si prin cine ar veni aceasta putere, daca nu prin ingerul care in mod sigur va doreste binele, care va poate da sugetiile bune, care poate alerga pentru dv mult mai repede decat ati face-o, care va vrea fericita si implinita pe pamant si in Cer.

Acuma, poate ca ma insel, dar intrezaresc in ce spuneti despre cum ati respectat cele ale lui Dumnezeu si cele ale Bisericii ceva un pic mecanic. E mult mai mult decat nimic, este enorm. Dar nu e destul. Incepeti sa va pregatiti pentru casatorie ! Incepeti sa iubiti. Si incepeti cu acel barbat care va iubeste cel mai mult. In rugaciune, ascultati-l cum va sopteste: "Urmeaza-Ma". Si toate, si serviciu, si planuri personale, si griji, lasati-le in puternica Lui mana.

Asa sa va ajute Dumnezeu!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.06.2014, 13:39:03
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Spune par. Boca in scrierile sale ca pacatele, greselile generatiilor anterioare se rasfrang asupra urmasilor pana la al 3 lea si al 4 lea neam ( generatie). De fapt face o paralela intre genetica si evolutionism, si spiritualitate, atribuind modificarilor genetice, la nivelul adn-ului, anumite cauze "spirituale" sa zicem, greseli facute de om, care zice dansul au puterea chiar sa modifice informatia genetica ce se transmite la urmasi, astfel ca se poate intampla chiar ca a cincea generatie sa nu mai se nasca, ultima generatie fiind atat de grav afectata de pacatele parintilor si stramosilor incat sa nu se mai poata reproduce... insa tot el spune, parafrazand scripturile, ca Dumnezeu rasplateste ai binele facut de lm,'milostivindu-se de el pana la al miilea neam... deci ar fi posibil ca un urmas bun sa poata rascumpara pacatele stramosesti si sa trimita mai departe urmasilor lui caracterele bune din neam, insa uneori e posibil sa nu se intample acest lucru, tocmai pt ca bagajul lui genetic e incarcat cu multe poveri... si inca se mai incarca pe parcursul vietii individului.

Acum nu stiu in ce masura toate astea iti pot influenta viata de familie, pana la urma daca te casatoresti sau nu cu cineva este numai alegerea celor doua persoane; mai departe insa, daca au noroc in viata, daca sunt sanatosi si au parte si de copii sanatosi, poate aici intervine pronia divina, cred.

Last edited by fallen; 26.06.2014 at 13:49:58.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2014, 21:30:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Draga Manuela,

E foarte bine ca mentii calea credintei dar incearca sa nu faci "contracte" cu Dumnezeu ( adica fapta buna sa nu fie facuta doar pentru a astepta rasplata de la Dumnezeu, ci din dragoste fata de Dumnezeu) si nu deznadajdui. Stie Dumnezeu nevoia fiecaruia, inimile noastre.

Diavolul nu are nici o putere asupra omului, daca nu i-ar ingadui Dumnezeu.
Citeste Psalmii, Cartea Iov- Biblia integral si ai sa vezi. Exista raul, dar Mare este Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare