Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2014, 15:16:35
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Unhappy Ce sa fac???

Hmmmmmm.....

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 03:02:12.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2014, 00:44:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu mai cauta sa urmezi anumite reguli , nici sa fi rece nici exagerat de fierbinte nu e bine .
Lucrurile astea intre voi le va mai rezolva doar timpul ,caci s-au adunat prea multe .
Scoateti-le din inima si nu le mai purta grija .
Cauta doar sa ai credinta , si in rest accepta-ti viata asa cum e
Si Dumnezeu iti va da o cale ca sa te impaci cu ei
Trebuie sa intelegi ca rezolvarea nu vine de la tine , ci va veni intr-o zi de la Dumnezeu .\Singurul lucru care il poti face e sa te rogi pentru ei, ca sa nu lasi ura sa iti patrunda in suflet
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2014, 11:34:52
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

In primul rand, trebuie sa te (re)imprietenesti cu scoala si, in special, cu limba romana.
In al doilea rand, vezi unde gresesti tu.
In al treilea rand, sfatuieste-te cu duhovnicul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2014, 12:20:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
Buna dragi mei... am si eu o intrebare.....
De curand mama mea mi-a reprosat de ce sunt rece cu ea, de ce o ignor si ma port asa.
Eh vreau sa specific ca mereu ma injurat, jignit, a fost nemultumita de mine.... am incercat de curand sa ma tot apropi de ea si m-a jignit, ranit, am vrut sa ii ofer intr-o zi bomboane si mi le-a aruncat pe jos..... sa purtat de parca as fi fost un gunoi.
Vazand ca nu am ce sa scot de la ea, ca face mereu asa si tot timpul imi reproseaza ca o sufoc, ca abia asteapta sa scape de mine.... am inceput sa o ignor, sa ies mai des cu prietenele, sa ma inchid in camera cand vin si sa vb doar strictul necesar.
Acum vine si imi reproseaza ca de ce sunt rece, de ce o ignor, ca degeaba ma rog si ca e forte slaba credinta mea ca nu se vad rezultatele in comportamentul meu...........
Si m-am suparat i-am reprost ca de cate ori am incercat sa fiu draguta cu ea si sa purtat cu mine ca si cum as fi un gunoi, normal m-am saturat si eu SA VAD CA ORICAT AS INCERCA...NAM PENTRU CINE.
Ce sa fac? Cum sa fiu? Oricum as fi pt mama mea niciodata nu e bine. Tot un nimic sunt... ce sa fac cand imi reproseaza atatea, cum defapt sa fiu sa nu mai intru in polemici cu ea?
Vom fi judecati dupa poruncile evanghelice (iubirea aproapelui si iubirea lui Dumnezeu) Necuratul stie Scripturile si incearca sa ne indeparteze de mantuire. Mai pe scurt, ne ispiteste pe unii prin altii.

Va trimite la amandoua ganduri urate una despre alta, ca sa nu respectati nicuna poruncile evanghelice si sa va piarda pe amandoua.

Spune si tu cand te mai jigneste: ,,Rabd pentru Dumnezeu!" Strange dintii, roaga-te, iarta si uita, caci e mama ta, totusi. ( Ea a conclucrat cu Dumnezeu pentru ca tu sa vii pe lume sanatoasa. ) Iar Dumnezeu te va iubi din ce in ce mai mult.

,,Vai de cel care isi pune nadejdea in om!" -scrie undeva. Nu trebuie sa ne facem idol din nimeni si nici sa-l uram pentru ispitele de care are parte. Omul este supus ispitelor. Si mama ta si tu. Roaga-te pentru tine, dar roaga-te si pentru ea sa aiba mai putine ispite. Nadejdea toata in Dumnezeu, caci El chiar te va ajuta daca te vei osteni si tu sa-I fii pe plac.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2014, 22:44:48
AndraEu AndraEu is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2014
Mesaje: 62
Implicit buna

Hmmmmmm.....

Last edited by AndraEu; 01.12.2014 at 03:02:46.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.10.2014, 00:14:57
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
am ajuns sa cred ca ma rog degeaba...... ca nu se schimba nimic, de cand m-am certat nu mai am chef sa ma rog fiindca nu vad schimbari......
vreau sa plec de pe pamant.... cred in Dumnezeu dar sunt deamagita de mine, de toata lumea...... de atatea jigniri
" Inchisoarea i-a apropiat pe unii oameni mai mult de Dumnezeu, i-a facut sa aibe o inima buna. Acolo daca Il aveai pe Dumnezeu in inima si in launtrul tau, nu sufereai, nu erai afectat si nici compromis " Par Roman Braga

" M-au ars cu fierul rosu la talpi, mi-au smuls barba, dar le-am spus : Puteti sa ma chinuiti cat vreti, dar nu ma lepad de Hristos " Par Constantin Sarbu

Gamdeste-te la ce au suferit oamenii in perioada comunista, orori...si vei vedea ca se poate rezista suferintei, uite aici gasesti articole cate vrei, numai sa ai bunavointa sa citesti

http://www.fericiticeiprigoniti.net

si acest mic documentar https://www.youtube.com/watch?v=fgEhLUiNl14
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov

Last edited by Marcel_Ionut; 23.10.2014 at 00:17:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.10.2014, 11:22:10
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu ce ar trebui sa faci, insa ce ar trebui sa nu faci este sa te duci ( mariti} dupa primul venit ( cu sau fara acte/cununie) doar ca sa scapi de la ai tai....nu de alta dar risti sa ajungi mai rau ( adica sa tipe la tine si sa te jigneasca el si ai lui, etc ). Mai bine fa un efort si mai rabda, ca poate se indura Dumnezeu de tine si gasesti pana la urma un baiat bun si o familie buna, si incearca atunci sa fii o mama mâi buna si mai iubitoare, dar fara sa faci excese, adica sa tolerezi orice, doar ca sa nu pari o mama rea....

Last edited by fallen; 23.10.2014 at 11:26:13.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2014, 14:12:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndraEu Vezi mesajul
am ajuns sa cred ca ma rog degeaba...... ca nu se schimba nimic, de cand m-am certat nu mai am chef sa ma rog fiindca nu vad schimbari......
vreau sa plec de pe pamant.... cred in Dumnezeu dar sunt deamagita de mine, de toata lumea...... de atatea jigniri
Aici te-as pune in legatura cu cineva pentru care nimic nu este bun, desi in jurul ei sunt toate bune ....
Si se supara, si se enerveaza si spune ca toate rugaciunile ei nu au sens... desi totul e frumos in jurul ei, dar evident e incapatanata si mofturoasa la maxim, crescuta de parinti intr-un sistem "esti printesa mofturoasa si cu personalitate...".
Si evident ca personalitatea incapatanata si "mi se cuvine" isi spune cuvantul in timp, cand in viata nu prea iti primesti tot "ceea ce meritai" (desi nu meritai chiar atatea sau poate chiar deloc)...


Rugaciunea nu este un moft momentan. Este o legatura permanenta cu Creatorul.
Nu faci rugaciune numai pentru a cere ci si pentru a fi alaturi de ...
Asta cu certurile poate arata si putine mofturi...


Eu iti recomand asa: iesi la cersit 2 zile si traieste din cersit 2 zile.
Si apoi ramai pe strazi daca nu iti convine acasa iar viata ta este atat de grea si esti atat de nemultumita acasa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare