Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2007, 23:18:46
DanielaVoica DanielaVoica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 23
Implicit

In primul rand va salut pe toti!nu am mai intrat de mult pe acest forum si as vrea sa revin. Citind cateva din measjele topicului deschis de userul Iosif, imi amintesc o intrebare pe care fratele meu mai mare, mi-a pus-o candva: Ce a reusit Hristos-omul pe pamant cand a binevoit sa ne arate toate binefacerile sale, sa ne arate cat suntem de rai jertfindu-Se ci nu pedepsindu-ne, sa ne faca mult bine, etc? Un raspuns nu am gasit fara ajutorul sau, deoarece doar cateva secundfe nu mi-au fost suficiente pentru a gasi un raspuns.Insa el a vrut sa sublinieze faptul ca, vrand sa schimbe in bine mentalitatera oamenilor, Mesia a reusit sa fie rastignit.
In ziu de astazi, poate ca mjulti ne dam mai mult sau mai putin seama, ca Dumnezeu vrand sa ne trezeasca la realitate, reuseste de fapt, evident din vina noastra, sa ne faca sa-L suparam din ce in ce mai rau .[color=green]Intrebarea ma retorica este: Oare de ce potrivnicul ne poate ademeni la rau, cand noi, atunci ncand vb. sincer despre noi, spunem ca vrem sa ne corectam si sa devenim buni, in vreme ce pe Dumnezeu il ignoram mereu?[/color]Vom reusi oare sa ne dam seama?Eu una, niciodata nu am reusit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2007, 13:40:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DanielaVoica
In primul rand va salut pe toti!nu am mai intrat de mult pe acest forum si as vrea sa revin. Citind cateva din measjele topicului deschis de userul Iosif, imi amintesc o intrebare pe care fratele meu mai mare, mi-a pus-o candva: Ce a reusit Hristos-omul pe pamant cand a binevoit sa ne arate toate binefacerile sale, sa ne arate cat suntem de rai jertfindu-Se ci nu pedepsindu-ne, sa ne faca mult bine, etc? Un raspuns nu am gasit fara ajutorul sau, deoarece doar cateva secundfe nu mi-au fost suficiente pentru a gasi un raspuns.Insa el a vrut sa sublinieze faptul ca, vrand sa schimbe in bine mentalitatera oamenilor, Mesia a reusit sa fie rastignit.
In ziu de astazi, poate ca mjulti ne dam mai mult sau mai putin seama, ca Dumnezeu vrand sa ne trezeasca la realitate, reuseste de fapt, evident din vina noastra, sa ne faca sa-L suparam din ce in ce mai rau .[color=green]Intrebarea ma retorica este: Oare de ce potrivnicul ne poate ademeni la rau, cand noi, atunci ncand vb. sincer despre noi, spunem ca vrem sa ne corectam si sa devenim buni, in vreme ce pe Dumnezeu il ignoram mereu?[/color]Vom reusi oare sa ne dam seama?Eu una, niciodata nu am reusit.
Bine ai revenit pe forum. Pe Dumnezeu nu putem sa-L ignoram asa cum spui, chiar daca caderile noastre sunt multe. Raul spui ca se prinde mult mai repede, de om. Corect, numai cu un singur amendament, atunci cand gaseste teren slab in credinta. Cu cat te indepartezi mai mult de Dumnezeu, te apropi inevitabil de cel rau. Nu exista cale de mijloc sau compromis. Dulci si placute sunt caile Domnului, dar si cel rau vrea sa faca aceiasi dulceata, dar foarte inselatoare si perfida. Necuratul, raul in general se zbate din rasputeri in a ne convinge ca "fructul oprit"este cel mai bun, cel mai gustos. Cand ne lepadam de haina Lui Hristos , raul ne acopera, ne subjuga. Dumnezeu ne-a dat libertate deplina in a alege dintre bine si rau. Ne-a dat creer, vointa, discernamant. Atunci cand suntem slabiti in toate cele, raul isi face culcus in sufletul nostru, in finta noastra. Dumnezeu nu accepta duplicitatea, scuzele puerile , neputinta voita . Orice este posibil atunci cand cu adevarat doresti sa-l implinesti. Nu Dumnezeu este de vina ca tu sau eu sau altii se indreapta spre rau si cade prada lui. Avem toate mijloacele posibile si imposibile de a contracara raul. Raul nu se instaleaza dintro data, ci incet, incet ca un vierme ce roade si gaureste lemnul putred. Unde e putreziciune, viermele raului se instaleaza si lucreaza in voie. In lupta noastra, avem cel mai bun exemplu de urmat, calea si invataturile Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Ele trebuie intelese pe deplin, traite prin dragoste si intelegere profunda , printr o traire interioara ce se dobandeste in timp cu rabdare, cu multa rabdare, bazata pe rugciune, post si smerenie. Pocainta nu se cumpara de nicaieri, ea se dobandeste in deplina cunostinta de cauza. Dumnezeu ne-a dat libertate deplina, lasandu-ne invataturile de rigoare si un trup si un suflet capabil sa lupte impotriva celui potrivnic. Atunci cand sufletul este intinat si trupul este bolnav devenind putred si gaunos, nefind capabil sa mai lupte si sa inteleaga adevarata credinta. Atunci in neputinta lui da vina pe cel care la creat ,aflandu se cu totul in mana necuratului. Cauzele le stim cu totii, mandria, imbuibarea, neiubirea de frati, desfranarea, dragostea de arginti etc. toate acestea si nu numai, daca nu sunt indreptate la timp , prin spovedanie, rugciune, post, devin o obisnuinta si raul se instaleaza definitiv. Ori, Dumnezeu nici cand nu a vrut acest lucru, drept dovada sacrificiul suprem, al singurului Fiu al Lui. Cei ce au inteles acest lucru, au mers pe calea pocaintei sau se lupta pentru aceasta. Nimic in asta lume nu se face cu forta, voia noastra este libera, depinde de noi si numai de noi ce cale alegem.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manuscrisele de la Qumran – descoperire și enigmă cristiboss56 Teologie si Stiinta 1 13.11.2012 19:57:51
Ratiunea impotriva sentimentelor? darkage Generalitati 6 09.04.2012 00:05:21
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39
Iconoclasmul și formarea neoiconoclasmului din zilele noastre cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 13.01.2010 15:39:45
Formarea caracterului de bun crestin cozia Generalitati 9 20.07.2009 10:23:53