Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.09.2007, 12:59:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

urzicuta, sa-I multumim lui Dumnezeu ca ne atrage atentia de unde ne vin pacate nebanuite. Eu insami am folosit deseori aceasta arma si acum nu stiu cum sa indrept acest lucru. Poate impreuna vom gasi raspuns.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.09.2007, 13:04:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate ajuta sa implicam permanent dragostea fata de semeni in deciziile noastre.
asta e o idee buna in viata monahala... dar in viata noastra de mireni, cu serviciu, casa, familie, etc. e cam greu de pus in practica, ca sa nu zic utopica.
Rabdare, Mirela, rabdare. Nu este utopie sa nu incerci sa nedreptatestisau sa defavorizezi poate pe altul, doar pentru a obtine tu o favoare. Este doar un exemplu. Sau daca gaseti in raft ultimul obiect si vine cineva, care si-l doreste mult, sa renunti in favoarea acelei persoane. Nu stiu daca exemplele sunt cele mai bune; viata ne ofera cu siguranta altele mai potrivite pentru a invata acest lucru.
Nici eu nu traiesc in manastire, dar am avantajele varstei.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.09.2007, 23:42:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

exemple date sunt bune, dar sunt simple si nu ridica nici o problema reala

ce te faci insa cand tu esti cel nedreptatit, sa zicem, intr-o chestiune de serviciu... si a nu-ti pleda cauza inseamna sa ramai pe drumuri, de ex.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.10.2007, 01:28:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vad, Mirela, ca intr-un fel sau altul toti crestinii au aceleasi sau aproape aceleasi probleme. Sigur ca va trebui sa-ti pledezi cauza, dar fara sa nedreptatesti pe cineva.
As vrea sa fiu eu experta in aceste probleme, dar nu sunt, fiind si eu in cautare de solutii. De aceea am zis ca poate impreuna vom gasi ce e de facut.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.10.2007, 02:20:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) oricum, eu cred cu tarie ca stie Dumnezeu ce face si are grija de fiecare dintre noi. ca sa nu mai spun ca, de multe ori, o schimbare, fie ea si fortata de imprejurari, poate fi spre mai bine !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.10.2007, 11:45:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

puterea seductziei? poi daca in spatele ei se afla inshelarea shi moartea duhovniceasca nu este altceva decat ispita duhurilor rautatzii antihristice, iar daca in spatele ei se afla respectarea poruncilor de la Dumnezeu, a unei vietzi oneste atunci nu este altceva decat cucernicie, iubire, viitoare fericire binecuvantata dintre doi sau mai multzi ce se iubesc...

oricum aici pare ca exista ceva pacat fie ca seduci, fie ca te lashi sedus, ca e vorba de cuvantul sexdus doar ca e inlocuit x-ul cu dus... shi se obtzine termenul lingvistic respectiv foarte corect aparut... deci cu puterea respectiva nu e chiar de joaca... ??? dar se pare ca e la moda sa fi sexy... deci inlocuind x-ul se obtzine sedussy adica un fel de Debussy... concertat... sau deconcertat :) mai poate ca deja "m-am si incurcat"... fireshte:D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.10.2007, 20:40:27
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Stie toata lumea cat e de grea lupta cu mandria.
Zilele acestea a tot fost vorba de tineri si batrani. Si gandindu-ma la diferentele dintre tineri si batrani, am realizat o posibila vinovata de mandria noastra fara margini, de care suntem mai mult sau mai putin constienti: si anume, puterea de seductie.
Atentie deci la puterea proprie de seductie, caci alimenteaza infinit de mult mandria noastra. Se retrage, sta ascunsa si avem impresia ca nici n-o avem, dar se poate activa oricand, impiedicandu-ne sa devenim smeriti.

Eu tot nu inteleg.
Mandria- greu si urat pacat!
Puterea de seductie consider ca este un dar: unii il au, altii nu. Puterea, posibilitatea in sine. Depinde insa cum o folosim.
Poate sa insemne fusta mini care ia ochii sefului- da, asta da diferenta tineri-batrani!
Dar poate fi o personalitate placuta care leaga usor relatii cu ceilalti oameni. Aceasta cred ca e ceva placut lui Dumnezeu.
Urzicuta, nu te vad sa fii in prima categorie!
Daca da mandrie sau nu- asta poate sa depinda de fiecare. Daca da superioritate sau nu- nu mai mult in care unii sunt mai inteligenti ca altii, iau note mai bune la examene, etc.
Dumnezeu are grija de noi si da fiecaruia daruri diferite. El are planurile Lui cu noi. Noi doar trebuie sa ne ridicam la inaltimea darurilor Lui, sa le folosim cum trebuie. Adica,IN IUBIRE fata de ceilalti.
Sa nu cadem in invidie, care este a uratorului de oameni.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.10.2007, 20:49:52
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
...
Dar poate fi o personalitate placuta care leaga usor relatii cu ceilalti oameni. Aceasta cred ca e ceva placut lui Dumnezeu.
...
Pai depinde sora, asa zic si io cum spui si tu.
Caci daca eu sunt o personalitate placuta doar oamenilor si nu sunt placuta Domnului, ce am facut atunci ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.10.2007, 21:23:49
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Neaparat si intai placuti lui Dumnezeu!

Preotul daca are si darul de a place oamenilor, poate va strange mai multi sa auda cuvantul lui Dumnezeu.
Invatatorul, daca place copiilor, poate va fi mai de folos, vor invata cu drag.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.10.2007, 21:32:14
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Am vrut sa spun ca puterea de seductie poate fi folosita spre slava lui Dumnezeu.
Dar depinde de noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatele straine Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 20 10.01.2013 12:04:33
Lupta cu ecumenismul e lupta cu dracul spre_rasarit Generalitati 106 12.04.2011 21:13:50
Lupta pasiva vs. lupta activa catalin755 Generalitati 22 28.06.2010 16:35:42
PACATELE ancah Pocainta 24 24.09.2008 14:04:20
Pacatele crestinilor Florin-Ionut Generalitati 6 14.09.2008 14:56:29