Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2010, 12:16:17
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit oare ma pot mantui?

Am dus o viata destul de departe de Biserica si Dumnezeu. Acum sunt plecata din tara (cu familia mea)si diversele probleme care le am avut m au facut sa mi aduc aminte de Dumnezeu.Am inceput sa postesc dar nu am o biserica unde sa merg (aici fiind doar biserici catolice) .Are oare valoare postul meu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2010, 12:31:37
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit mai cauta bis. ortodoxa greaca etc

Carmen, incearca si mai cauta, caci s-ar putea sa gasesti vreo bis. ortodoxa greaca, sunt aproape peste tot in lume (acum depinde si unde te afli etc). Gasesti pe net textul slujbei Sf. Liturghii in engleza (sau romana, dar la ei s-ar putea sa difere intrucatva, in functie si de practicile locale etc), printeaza-l si ia-l cu tine etc.

Postul are valoare, cum sa nu (intentia conteaza), dar trebuie insotit si de rugaciune (macar 'Tatal Nostru' daca reusesti sa rostesti, in gand, de cateva ori pe zi, si tot e bine! Si 'Psalmul 50 al lui David' - de pocaintza, si 'Crezul' s.a.m.d - in plus, poti gasi multe rugaciuni paraclise si acatiste crestin-ortodoxe, pe internet, cauta si aici pe www.crestinortodox.ro etc).

Ar trebui sa gasesti un preot duhovnic la care sa te spovedesti, caci spovedaniea este F. importanta. Roaga-te la Dumnezeu sa gasesti unul acolo (poate la vreuna din bis. grecilor, unde majoritatea stiu si engleza), sau macar de cate ori mai ajungi prin tara, in vacante etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2010, 12:47:30
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt sute de exemple, chiar de sfinti care nu au trait fizic in biserica si s-au mantuit.
Nu stiu daca este foarte potrivit dar singur exemplu care imi vine in minte acum este cel al Sfintei Maria Egipteanca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2010, 12:54:49
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Sunt sute de exemple, chiar de sfinti care nu au trait fizic in biserica si s-au mantuit.
Nu stiu daca este foarte potrivit dar singur exemplu care imi vine in minte acum este cel al Sfintei Maria Egipteanca.
Adevarat, e un exemplu foarte bun dar sa nu uitam ca nici ea, care avea o rugaciune atat de curata incat se ridica deasupra pamantului cand se ruga, nu a avut voie sa moara nespovedita si neimpartasita dupa un an de la respectiva spovedanie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2010, 13:18:17
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Atotprezenta lui Dumnezeu este unul din cele mai frumoase atribute/insusiri ale lui Dumnezeu. El este Pretutindeni si toate le priveste, pretutindeni este si toate le plineste, adica le implineste, le desavarseste.
Nu vrea nimic Dumnezeu decat inima curata si smerita... inima sincera si care I se daruieste Domnului...
Inchinarea lui Dumnezeu sa fie facuta in Duh si in Adevar, adica nu in afara Bisericii Ortodoxe nu in afara Sfintelor Taine care se savarsesc in Sfnta Biserica. Si cum Biserica nu e, Doamne ajuta-mi sa ma mantuiesc.
Acasa se pot face cele personale: rugaciunea, postul, pacea, bucuria, armonia, bunatatea, rabdarea, intelegerea...
Programul de rugaciune impreuna cu Familia este ideal familiei, si se aseamana cu comunitatea crestinilor din Biserica. Rugaciunea in comun a familiei intregi, Il aduce pe Hristos in mijlocul ei: unde e unul sau doi adunati in numele Meu, acolo voi fi si Eu, ne asigura Domnul Hristos, sau Eu voi fi cu voi pana la sfarsitul Veacurilor.
NU mai avem alta siguranta decat cea care vine de la Hristos!
Tineti Posturile si de o zi (miercurile si vinerile) dar daca Puteti acest Post MAre, cu atat mai bine. Osteneala voastra nu va ramane nerasplatita. Si va randui Dumnezeu sa gasiti si Biserica in care sa va alinati sufletele.

Daca puteti si aveti pe cineva in tara, sa va trimita niste Sfinte Icoane si o candela, si neaparat putina Aghiasma.
Randuiti-va sa va rugati impreuna toti: dimineata cu RUgaciunile Diminetii, Paraclisul Maicii Domnului. Seara la fel: Rugaciunile de Seara si un Acatist.
De veti gasi o Biserica Ortodoxa fie Greaca sau Rusa, sau chiar Romana, nu ezitati sa mergeti. Preotii de acolo stiu si alte limbi si va puteti spovedi si chiar Impartasi. Iar de nu veti intelege Sf.Slujbe, nu va intristati, spuneti rugaciune cu mintea si Dumnezeu va va primi osteneala imbucurandu-va sufletele si implinindu-le.

Doamne ajuta!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2010, 13:20:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Am inceput sa postesc dar nu am o biserica unde sa merg (aici fiind doar biserici catolice) .Are oare valoare postul meu?
Are valoare, numai sa constientizezi ca e o forma prin care ii daruiesti ceva lui Dumnezeu. Daca te opresti doar de la anumite mancaruri si nu faci macar o rugaciune, postul va fi lipsit de valoare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2010, 13:20:40
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Are oare valoare postul meu?
Sigur ca da. Ne spun Sfintii Parinti ai Bisericii ca mai presus de toate trebuie sa ne gandim la Dumnezeu, caci si El se gandeste la noi mai presus de toate.

Ori postul ce este, daca nu, gandul nostru catre Dumnezeu? Prin post, inchinam lui Dumnezeu intreaga noastra fiinta, atat trupul, cat si sufletul nostru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2010, 15:32:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Am dus o viata destul de departe de Biserica si Dumnezeu. Acum sunt plecata din tara (cu familia mea)si diversele probleme care le am avut m au facut sa mi aduc aminte de Dumnezeu.Am inceput sa postesc dar nu am o biserica unde sa merg (aici fiind doar biserici catolice) .Are oare valoare postul meu?
Scoate raul din tine, cerand ajutor de la Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, si vei fi mantuita inca din timpul vietii! Mai incolo poate vei ajunge sa locuiesti intr-un oras unde vei gasi si biserici ortodoxe.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2010, 17:30:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Am dus o viata destul de departe de Biserica si Dumnezeu. Acum sunt plecata din tara (cu familia mea)si diversele probleme care le am avut m au facut sa mi aduc aminte de Dumnezeu.Am inceput sa postesc dar nu am o biserica unde sa merg (aici fiind doar biserici catolice) .Are oare valoare postul meu?
Cu siguranta vei gasi si o biserica ortodoxa. Urmeaza sfaturile date mai sus. Important este ritmul vietii tale duhovnicesti, rugaciune- caci prin ea ne va veni si raspunsul si iertarea. Spune psalmistul: "Nu M-ai fi cautat daca nu M-ai fi gasit"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2010, 17:32:58
vultur vultur is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2010
Mesaje: 21
Implicit Carmenserghi

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Am dus o viata destul de departe de Biserica si Dumnezeu. Acum sunt plecata din tara (cu familia mea)si diversele probleme care le am avut m au facut sa mi aduc aminte de Dumnezeu.Am inceput sa postesc dar nu am o biserica unde sa merg (aici fiind doar biserici catolice) .Are oare valoare postul meu?
Faptul ca v-ati adus aminte de Dumnezeu este cel mai bun semn ca problemele d-stra se vor rezolva,postul va va ajuta cu siguranta, rugaciunea catre un sfant sau Dumnezeu, spusa impreuna cu postul face minuni, imi permit sa va sfatuiesc sa va rugati in cazul d-stra catre preasfnta fecioara Maria,care este si mama si maica, si va aduce ajutor grabnic daca va rugati din tot sufletul ! si lasati lacrimile sa curga, in timpul rugaciunii spuneti toate pacatele de care va amintiti si va caiti cu parere de rau fara a omite nici unul si rugativa ca acestea sa va fie iertate si sa va rezolve problemele pe care le aveti si le spuneti la rugaciune ,rugativa ca si cum a ti fi in fata Mamei Maria care la nascut pe mantuitorul nostru Isus Cristos si a maicutei care se roaga pentru dumneavoastra inainte lui Dumnezeu tatal ,fiul Isus Cristos, duhul Sfant Dumnezeu adica Sfanta Treime,care este in prezeta dumneavoastra in timpul rugaciunii, deoarece bocetul dumneavoastra va fi ascultat prin puterea care a fost pusa in dumneavoastra la sfantul botez in Sfanta Biserica Ortodoxa,pe care sa nu-l negati pt. o alta biserica, de aceea cred ca este bine sa mergeti la cea mai apropiata biserica chiar daca este catolica sa stati la slujba sa va faceti cruce ca cestin ortodoxa si sa luati corpul Domnului Isus Cristos adica painea sfantita la slujba chiar daca este ca o napolitana rotunda ca prin ea mancati duh Sfant si veti simti cum incet incet va va ajuta deoarece preotii sant sfantiti cu duh Sfant si Bisericile care au lucrarea duhului sfant , la fel, trimiteti un pomelnic sau acatist in tara la duhovnicul unei manastiri si ceretii sfaturi la problemele ce le aveti iar daca nu aveti suficienti bani ceretii in numele Domnului Isus Cristos, deci cu toata credinta mergeti inainte cu Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Omul care are dorinta de a se mantui va fi urmarit de mila lui Dumnezeu Ekaterina Morala Crestina 16 17.08.2012 19:43:12
oare de ce? patricia2006 Generalitati 12 24.05.2012 18:56:52
Oare? iRoDiOn Generalitati 7 30.03.2012 12:01:43
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27
De ce oare:) BogdanBogdan Generalitati 4 06.03.2008 18:25:42