Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.10.2011, 12:03:30
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Ai dreptate. De fapt nici nu mai vad rostul intrarii mele pe acest forum din moment ce nu mai cred. Ioana te rog sa ignori raspunsurile mele. Imi cer scuze.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.10.2011, 12:18:21
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Ai dreptate. De fapt nici nu mai vad rostul intrarii mele pe acest forum din moment ce nu mai cred. Ioana te rog sa ignori raspunsurile mele. Imi cer scuze.
In speranta ca nu te-am suparat chiar atat de tare, as dori sa-ti mai transmit doua vorbe (sper ca macar sa mai intri pe forum pentru a trage cate un ochi).
Nu te incapatana sa treci singur prin chinul care te-a cuprins. Fa-I loc Domnului in inima Ta! Da-I mana ce vrea sa ti-o intinda!
‘25. Aruncă spre Domnul grija ta și El te va hrăni.’(Ps.54)
__________________
'Fara Duhul Sfant, omul nu e decat lut si pacat.'(Sf Siluan Athonitul)
'Domnul stie ca suferi, dar iubirea Lui straluceste peste tine asa cum soarele straluceste peste lume. Nu te teme! E spre binele tau.'(Sf Siluan Athonitul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.10.2011, 22:11:51
ioana.ctin ioana.ctin is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: Liverpool
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit

inspiron, imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Pare sa fie o experienta destul de recenta.

Nu stiu ce se va intampla in cazul meu si nu cred ca numai pentru faptul ca ma rog Domnului va fi EXACT asa cum vreau eu. Dar stiu ca ma ajuta cel putin sa imi limpezesc gandurile, sa trec mai usor peste perioada, sa-mi recladesc speranta. Dar eu nu vreau sa am constiinta neimpacata mai tarziu ca as fi putut face ceva si nu am facut.
Sunt nenumarate beneficii ale rugaciunii; fizic, pshihic si spiritual.
Daca ne-am ocupa mintea cu rugaciunea catusi de putin, cred ca multi dintre noi am fi mai impliniti.

Si te rog nu fi asa de drastic, forumul e pentru toata lumea, cu experiente bune si mai putin bune. Nu lua totul personal.

Faca-se voia Domnului!
Are El un plan pentru noi toti si sunt sigura ca El stie ce e mai bine pentru noi.

Eu nu am sa-ti pun citate si alte vorbe de duh (pentru ca nu stiu), eu vorbesc din experienta personala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2011, 20:11:11
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioana.ctin Vezi mesajul
daniil96,inspiron de o luna nu mai locuim impreuna. Am luat decizia de a sta separati o vreme pentru a ne pune gandurile in ordine. In perioada asta incerc sa analizez unde am gresit, care e problema, ce pot face, ce pot indrepta. Dar am nevoie si de rugaciune, am nevoie de Dumnezeu si la El imi e nadejdea. In loc ca in perioada asta sa stau sa plang si sa-mi fac ganduri fel de fel, mai mine ma rog. Rugaciunea imi da putere.
Am discutat mult cu sotul, dar nu am reusit sa ajungem la vreo concluzie.
El pur simplu vrea liniste, vrea sa fie singur si sa nu-si asume nicio reaponsabilitate.
Nu stiu daca e cazul sa intrii in detalii.
Va multumesc pentru sfaturi.
casatoria presupune o "rodare" ... o acceptare a ambilor soti de a renunta la unele obiceiuri, unele "comoditati";


fara dorinta reala de a accepta o schimbare in viata noastra nu putem trece de la viata de burlac la viata de cuplu

cu cat suntem mai in varsta, cu atat schimbarea este acceptata mai greu; si cu cat suntem mai convinsi ca suntem "centrul universului", ca noi avem doar drepturi, nu si datorii ... cu atat acceptarea ca si celalalt are dreptate este mai grea

educatia de astazi pune accentul pe "dreptul meu", pe stimularea ego-ului; din cauza aceasta apar atat de multe situatii in care oamenii nu pot sa se adapteze la realitate, la relatiile de cuplu, la "nedreptatile" ale caror victime se considera


subiectul este foarte vast si poate ar merita un topic separat ...


dar ceea ce incerc sa iti spun este ca efortul trebuie sa fie comun ... nu poti sa formezi un cuplu daca numai tu doresti asta
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.11.2011, 21:48:32
adinacadelan adinacadelan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2011
Mesaje: 2
Implicit Rugaciune pentru casatorie

Buna seara!

Va scriu pentru ca am nevoie si eu de un sfat. Sunt o persoana credinciosa de aceea pun mare pret pe toate semnele pe care le primesc de la Dumnezeu si tocmai un astfel de semn m-a pus de data asta in cumpana. Dumnezeu a facut sa cunosc pe cineva, intr-un moment in care nu ma gandeam la casatorie, desi bineinteles ca imi doream sa am o familie, dar nu era asta un lucru pentru care sa ma rog sau la care sa ma gandesc. Cu toate acestea, intr-o zi la rugaciune, acel om pe care il vazusem doar o data in viata si cu care nu vorbisem nimic, nu ne cunoseam personal, indeaproape, mi-a venit brusc in minte si am stiut ca aveam sa ma casatoresc cu el. A trecut aproape un an de zile de atunci si sentimentul acesta nu imi da pace deloc; continui sa simt si sa cred ca el este omul cu care ma voi casatori, cu toate ca, asa cum am spus, nu ne leaga nici macar o relatie de amicitie. Ma rog neincetat Lui Dumnezeu si Sfintei Fecioare Maria sa ne apropie, ca sa se indeplineasca ceea ce sunt sigura ca este voia Domnului. Citesc Acatistul Sfantului Acoperamnt al Maicii Domnului, ca sa fim amandoi paziti sub El de toate primejdiile si Maica Domnului sa ne lumineze mintea si calea, citesc rugaciunea pentru casatorie inchinata Domnului nostru Iisus Hristos si rugaciunea de indeplinire a dorintelor adresata Maicii Domnului.

Va rog, daca stiti ce alte rugaciuni sunt folositoare, sa-mi spuneti, sau daca cunoasteti un sfant grabnic ajutator pentru casatorie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.11.2011, 22:02:40
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adinacadelan Vezi mesajul
Buna seara!

Va scriu pentru ca am nevoie si eu de un sfat. Sunt o persoana credinciosa de aceea pun mare pret pe toate semnele pe care le primesc de la Dumnezeu si tocmai un astfel de semn m-a pus de data asta in cumpana. Dumnezeu a facut sa cunosc pe cineva, intr-un moment in care nu ma gandeam la casatorie, desi bineinteles ca imi doream sa am o familie, dar nu era asta un lucru pentru care sa ma rog sau la care sa ma gandesc. Cu toate acestea, intr-o zi la rugaciune, acel om pe care il vazusem doar o data in viata si cu care nu vorbisem nimic, nu ne cunoseam personal, indeaproape, mi-a venit brusc in minte si am stiut ca aveam sa ma casatoresc cu el. A trecut aproape un an de zile de atunci si sentimentul acesta nu imi da pace deloc; continui sa simt si sa cred ca el este omul cu care ma voi casatori, cu toate ca, asa cum am spus, nu ne leaga nici macar o relatie de amicitie. Ma rog neincetat Lui Dumnezeu si Sfintei Fecioare Maria sa ne apropie, ca sa se indeplineasca ceea ce sunt sigura ca este voia Domnului. Citesc Acatistul Sfantului Acoperamnt al Maicii Domnului, ca sa fim amandoi paziti sub El de toate primejdiile si Maica Domnului sa ne lumineze mintea si calea, citesc rugaciunea pentru casatorie inchinata Domnului nostru Iisus Hristos si rugaciunea de indeplinire a dorintelor adresata Maicii Domnului.

Va rog, daca stiti ce alte rugaciuni sunt folositoare, sa-mi spuneti, sau daca cunoasteti un sfant grabnic ajutator pentru casatorie. Doamne ajuta!
de ce nu te duci mai bine si vorbesti cu el????
poate are pe altcineva.... i-ati inima in dinti si incearca.... Dumnezeu iti trimite semne... interesant.... eu stiu ca lucrul asta e cam greu... pe de alta parte ala de jos, se cam indeletniceste cu din astea...... eu zic mai bine sa te rogi sa se faca voia lui Dumnezeu, din tot sufletul sa te rogi.... o sa fii uimita de cum o sa degenereze lucrurile... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.11.2011, 22:16:28
adinacadelan adinacadelan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
de ce nu te duci mai bine si vorbesti cu el????
poate are pe altcineva.... i-ati inima in dinti si incearca.... Dumnezeu iti trimite semne... interesant.... eu stiu ca lucrul asta e cam greu... pe de alta parte ala de jos, se cam indeletniceste cu din astea...... eu zic mai bine sa te rogi sa se faca voia lui Dumnezeu, din tot sufletul sa te rogi.... o sa fii uimita de cum o sa degenereze lucrurile... Doamne ajuta!!!
Tocmai pentru asta ma rog, sa se faca voia Lui. Iata si un fragment din rugaciunea pe care o rostesc zilnic "[...]Ajută-mă să am o familie bineplăcută Tie, o familie peste care să se reverse multimea binecuvântărilor Tale. Fereste-mă, Doamne, de tot răul. Fereste-mă de o alegere gresită. Fereste-mă de minciuni, de răutate, de desfrâu. Să nu mă însele frumusetea cea degraba trecătoare, ci să caut mai ales frumusetea sufletească. Să nu mă orbească dragostea pătimasă, nici să nu mă biruie patimile si poftele. Tu stii, Doamne, nepriceperea si slăbiciunea mintii mele. Izbăveste-mă prin harul Tău de neputintele care mă apasă. Vino în ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Dăruieste-mi întelepciune si răbdare.[...]". Este o rugaciune foarte frumoasa, care cere luminarea mintii in alegerile facute, nu cere casatoria, pentru ca asta este si dorinta mea: sa am pace si sa vad clar drumul pe care sa-l aleg.
Multumesc de sfaturi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.11.2011, 22:31:17
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

[quote=adinacadelan;409362]Tocmai pentru asta ma rog, sa se faca voia Lui. Iata si un fragment din rugaciunea pe care o rostesc zilnic "[...]Ajută-mă să am o familie bineplăcută Tie, o familie peste care să se reverse multimea binecuvântărilor Tale. Fereste-mă, Doamne, de tot răul. Fereste-mă de o alegere gresită. Fereste-mă de minciuni, de răutate, de desfrâu. Să nu mă însele frumusetea cea degraba trecătoare, ci să caut mai ales frumusetea sufletească. Să nu mă orbească dragostea pătimasă, nici să nu mă biruie patimile si poftele. Tu stii, Doamne, nepriceperea si slăbiciunea mintii mele. Izbăveste-mă prin harul Tău de neputintele care mă apasă. Vino în ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Dăruieste-mi întelepciune si răbdare.[...]". Este o rugaciune foarte frumoasa, care cere luminarea mintii in alegerile facute, nu cere casatoria, pentru ca asta este si dorinta mea: sa am pace si sa vad clar drumul pe care sa-l aleg.
Multumesc de
nu stiu ce sa zic.... si eu sunt intr-o situatie oarecum asemanatoare.... iubesc o fata cu care am stat un an jumatate, dar ne-am despartit acum aproape doi ani.... inca o iubesc, inca ma iubeste.... de doi ani ma rog, nu cred ca e sfant la care sa nu ma fi rugat, acatiste peste acatiste, lacrimi, durere, jale.... dar nimic.... acum o saptaman m-a cautat ca sa ne impacam, dar diavolul nu sta degeaba.... si am luat-o de la capat din nou, dar de data asta fara pic de deznadejde,c um se intampla inainte, de fiecare data cand mai vorbeam cu ea.... au trebuit doi ani si multa durere, ca sa invat sa nu mai cad in deznadejde... si atat de mult ma chinuie cel rau, toata ziua numai ganduri ,,criminale'' am.... o legiune intreaga lucreaza ca sa cad in deznadejde, se joaca mereu cu mine, cu gandurile mele.... si Dumnezeu priveste, asteapta... dar nu stiu ce asteapta.... nu vreau sa te dezamagesc..... poate altul iti e sortit, cum incep si eu sa cred.... doar ca m-am rugat atat sa nu o mai iubesc..... Dumnezeu din nou sta si priveste.....astept doar un zambet de la El!!! Doamne ajuta!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.11.2011, 00:06:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

@ Ioana Ctin

Eu am primit intr-un an ajutor rapid si nesperat in urma rugaciunii catre Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil. Tot asa eram in perioada de criza conjugala si in 8 noiembrie m-am rugat lor (al doilea nume al sotului este Gabriel). De la o zi la alta s-au schimbat lucrurile, nu ma asteptam.

Din pacate, crizele conjugale au tendinta sa fie ciclice . Trece o problema, apare in timp alta si tot asa..

Dar nu te lasa, roaga-te Maicii Domnului sa te ajute si multumeste-i lui Dumnezeu pentru toate, chiar daca noua ni se par lucruri rele, are Dumnezeu grija de noi. Nici o rugaciune nu este risipita in zadar.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.11.2011, 14:30:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: „Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua", daruieste-mi toate cele de trebuinta pentru a merge pe calea mantuirii.
In mainile Tale este viata mea si fara Tine nu pot cunoaste nici implinirea si nici bucuria cea adevarata. Stiind aceasta, avand dorinta de a purta crucea casatoriei, Te rog sa ma ajuti sa gasesc faptura potrivita alaturi de care sa infrunt marea vietii acesteia.
Ajuta-ma, Doamne, ajuta-ma, cum numai Tu ma poti ajuta. De multe ori ispita singuratatii mi-a ranit inima, de multe ori diavolul deznadejdii a lovit in poarta sufletului meu. De atata durere inima mea s-a strans, si nu este nimeni care sa imi aline durerea.
La Tine alerg, Doamne, nadejdea mea, intarirea mea, lumina vietii mele. Ajuta-ma sa am o familie bineplacuta Tie, o familie peste care sa se reverse multimea binecuvantarilor Tale.
Fereste-ma, Doamne, de tot raul. Fereste-ma de o alegere gresita. Fereste-ma de minciuni, de rautate, de desfrau. Sa nu ma insele frumusetea cea degrab trecatoare, ci sa caut mai ales frumusetea sufleteasca. Sa nu ma orbeasca dragostea patimasa, nici sa nu ma biruie patimile si poftele.
Tu stii, Doamne, nepriceperea si slabiciunea mintii mele. Izbaveste-ma prin harul Tau de neputintele care ma apasa.
Vino in ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Daruieste-mi intelepciune si rabdare. O, grea este crucea rabdarii, si greu imi este sa nu fiu covarsit de ea. Dar in Tine imi pun nadejdea.
Ajuta-ma, Doamne, sa iubesc Biserica, sa starui in rugaciune si sa am ravna pentru implinirea poruncilor Tale. Sa ma spovedesc ori de cate ori umbra pacatului va tulbura mintea mea, mai inainte ca gandul murdar sa devina fapta. Daruieste-mi ca primind dezlegare de pacate sa-mi indrept viata dupa cum Iti este bineplacut Tie.
Fa sa-mi fie mie familia cale de mantuire, cale de bucurie. Sa nu caut implinirea cea inselatoare cu care ma ademeneste aceasta lume, ci sa caut dragostea pe care ai binecuvantat-o la nunta din Cana Galileii.
Sa imi fie familia prilej pentru a-Ti multumi in fiecare zi. Si la vreme potrivita, daruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sanatosi, care sa duca o viata curata si sfanta.
Rugatori aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor ingeresti, pe Inaintemergatorul Tau, pe inteleptii Apostoli, si impreuna cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale caror rugaciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mantuirea mea.
Ca Tu Insuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie dupa cuviinta, ca unui Dumnezeu si Stapan, toti slava Iti inaltam, in toate zilele. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Ajutor la Rugaciune t_a_pirvu Umanitare 89 19.08.2011 10:07:39
Cerere pentru rugaciune si ajutor patinina34 Rugaciuni 7 18.08.2011 10:53:38
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Ajutor in rugaciune. Laurentiu Rugaciuni 9 31.03.2008 15:29:51