Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2011, 22:12:52
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit Eu si ea

O intamplare adevarata scrisa de mine acum vreo 8 ani(pentru cine are rabdare sa citeasca tot):

http://aureliantimar.wordpress.com/2011/11/19/eu-si-ea/

Last edited by au_relian; 19.11.2011 at 23:27:11.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2011, 18:54:53
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu scrie nimic acolo...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2011, 19:21:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tocmai de aceea e adevărată.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2011, 19:38:27
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Scuze de offtopic. Aurelian tu esti jucator de holdem ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2011, 20:34:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana72 Vezi mesajul
nu scrie nimic acolo...
Accesati linkul si dati click pe Eu si ea

E un fisier pdf.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2011, 17:00:50
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Smile

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Scuze de offtopic. Aurelian tu esti jucator de holdem ?
Nu sunt jucator de holdem, de ce?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.01.2012, 22:33:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Accesati linkul si dati click pe Eu si ea

E un fisier pdf.
Noul link

http://aureliantimar.files.wordpress...si-ea_copy.pdf
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.01.2012, 11:48:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de au_relian Vezi mesajul
O intamplare adevarata scrisa de mine acum vreo 8 ani(pentru cine are rabdare sa citeasca tot):

http://aureliantimar.wordpress.com/2011/11/19/eu-si-ea/
Desi se incheie departe de gustul meu, prin acea concluzie care se refera la perfectiune (si iata astfel cum se poate darima dintr-o lovitura scurta o meticuloasa zidire), textul imi pare deosebit, remarcabil. Apreciez mult talentul de scriitor al autorului. De mult nu am intalnit un semn atat de clar al talentului literar (aici, lucru si mai rar, talent de prozator).
Din pacate sunt multe lipsuri, dupa gustul meu, care tin de complexitatea scrisului. Nu se inmulteste usor acest "talant" al scriitorului. Preda spunea ca "iti trebuie coate tari" (si o inima cu adevarat viteaza, as adauga eu). De la talent la reusita deplina a romancierului e drum lung, poate cel mai lung dintre artelele si meseriile omenesti. (desi aici e vorba de o poveste, eu pariez pe romancier)
Mi-ar placea sa discut pe privat mai multe lucruri.
Bun text, surprinzator in ziua de azi, slava Domnului ca mai avem oameni care stiu sa scrie o poveste sau, ma rog, se vede clar ca au sanse mari sa invete cu adevarat... :)
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va tina pe drumul cu folos al scrisului! AMIN+
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.01.2012, 14:42:59
au_relian au_relian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Desi se incheie departe de gustul meu, prin acea concluzie care se refera la perfectiune (si iata astfel cum se poate darima dintr-o lovitura scurta o meticuloasa zidire), textul imi pare deosebit, remarcabil. Apreciez mult talentul de scriitor al autorului. De mult nu am intalnit un semn atat de clar al talentului literar (umeaici, lucru si mai rar, talent de prozator).
Din pacate sunt multe lipsuri, dupa gustul meu, care tin de complexitatea scrisului. Nu se inmulteste usor acest "talant" al scriitorului. Preda spunea ca "iti trebuie coate tari" (si o inima cu adevarat viteaza, as adauga eu). De la talent la reusita deplina a romancierului e drum lung, poate cel mai lung dintre artelele si meseriile omenesti. (desi aici e vorba de o poveste, eu pariez pe romancier)
Mi-ar placea sa discut pe privat mai multe lucruri.
Bun text, surprinzator in ziua de azi, slava Domnului ca mai avem oameni care stiu sa scrie o poveste sau, ma rog, se vede clar ca au sanse mari sa invete cu adevarat... :)
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va tina pe drumul cu folos al scrisului! AMIN+
Multumesc mult, in primul rand pentru rabdarea de a parcurge textul! Va multumesc si pentru aprecieri. Complexitatea scrisului este redusa pentru ca am scris pur si simplu, asa cum am simtit atunci, fara nici un fel de corecturi.
In ceea ce priveste finalul, lipsesc 22 de pagini pe care nu le-am aruncat spre citit pe blog, pentru ca sunt destul de greu digerabile si pot sminti. Ceea ce ati citit, plus cele 22 de pagini nepostate, reprezinta doar prima parte din cele 3 parti, pe care ar trebui sa le aiba "Eu si ea" in final.

Doamne ajuta!

P.S: O sa va trimit un mesaj privat cu id-ul meu de messenger.

Last edited by au_relian; 25.01.2012 at 14:47:04.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2012, 00:21:14
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Am citit si eu povestea ta. Foarte frumoasa si mult prea trista! Cel mai trist lucru e cel pe care nu il putem intelege si eu nu pot intelege multe suferinte din lumea asta.

Si ciudat este ca am regasit lucruri tare cunoscute in povestea ta, fragmente cunoscute. Eu cred ca nu exista experienta umana care sa fie traita doar de un om, cred ca absolut orice experienta pe care o traiesc eu de exemplu, sau sentiment pe care il am, cineva din lumea asta l-a trait si el candva, undeva.

Si marturisesc ca m-a surprins foarte mult ca exista cineva care poate simti ca tine. Nu stiu de ce mi-am pierdut credinta ca oamenii pot simti atat de profund. Iti multumesc ca m-ai reinvatat ceva ce stiam deja, dar pentru care aveam prea putina credinta. Pentru asta vreau sa iti multumesc, mi-ai dat o lectie, sper sa nu mai uit niciodata.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde