Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 28.07.2011, 08:49:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Nu vreau sa spun, deoarece in cadrul manastirii sunt doar 2 calugari si un preot.E o manastirea mai noua.Si nu mi se pare important de stiut ce preot mi-a spus...eu ma intrebam doar ce cauta semnele zodiacale acolo(asta in ideea ca ce mi s-a aratat era un Liturghier)...ce semnifica ele?!
Felicitari pentru copil ,sa aveti bucurii de la el,copil venit pe lume cu rugaciune.
Foarte bine faci ca nu spui numele preotului ,prilej de sminteala pe forum.
Eu sunt de principiu sa nu dam nume si mai ales sa nu denigram preotimea ,macar aici ,intr-un cadru ortodox.
Daca noi nu respectam ,cine sa respecte.
In Psalmul 138 scrie ca Dumnezeu stie ce vom face iar sfantul Ioan Damaschinul spune ca Dumnezeu nu predestineaza.
Noi avem mai multe posibilitati de a alege in viata ,faptul ca Dumnezeu stie ce cale urmam nu inseamna ca suntem predestinati asemenea unor roboti in mainile Lui.
Daca nu facem voia Lui mereu este cu totul altceva.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 02.08.2011, 11:44:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Nu vreau sa spun, deoarece in cadrul manastirii sunt doar 2 calugari si un preot.E o manastirea mai noua.Si nu mi se pare important de stiut ce preot mi-a spus...eu ma intrebam doar ce cauta semnele zodiacale acolo(asta in ideea ca ce mi s-a aratat era un Liturghier)...ce semnifica ele?!
Faptul ca erau eventual semne zodiacale in Liturghier pentru semnificatia lunilor nu mi se pare o problema, o problema mi se pare ca respectivul a intrebat de ora nasterii pentru ca asta intr-adevar se foloseste pentru astrologie si asta nu are treaba nici cu Liturghierul nici cu crestinismul.

Faptul ca eviti sa spui despre ce manastire este vorba inseamna ca vrei sa-l protejezi pe respectivul stiind ca face ceva gresit sau povestea asta este o inventie si nu vrei sa fie data de gol?

Last edited by AlinB; 02.08.2011 at 11:46:32.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 26.09.2011, 10:23:31
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit :)

Din cate am citit diavolul nu stie viitorul,insa cunoscandu-ne atat de bine trecutul si pacatele care ne stapanesc poate face unele preziceri care uneori se si adeveresc,asta nu inseamna ca daca spune baba Leana ghicitoarea ca mor maine am sa si mor.Asta-i scopul diavolului sa te aduca la disperare si deznadejde....
O femeie posedata de duhuri rele i-a spus sotului meu ca o sa aiva aceeasi moarte ca mama lui,ca o sa moara intr-un accident de masina.Dracul stie trecutul ,dar viitorul numai Dumnezeu il stie,nu te mai gandi la tot felul de prostii,cu diavolul nu se sta de vorba!
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #184  
Vechi 30.09.2011, 10:10:53
io8nut io8nut is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Mesaje: 16
Implicit

Eu cred ca o metoda buna de prezicere a viitorului este sa-l faci intocmai,asadar cand Dumnezeu ti-a intors fata,in locul lui a venit altcineva si te poate stapani in asa fel incat viitorul tau este dupa voia lui,asa cred eu ca se itampla cu acest ghicit si eu am calcat pe la ghicitori si mare mi-a fost uimirea de ceea ce au spus,m-am convins ca diavolul exista cu adevarat, dapai Dumnezeu!
Reply With Quote
  #185  
Vechi 30.09.2011, 11:20:26
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
El spunea ca diavolul e foarte destept ,si el stie viitorul si il spune pina te prinde in plasa lui.
Doar Dumnezeu stie viitorul, cel rau poate doar intui.

In alta ordine de idei nu vad cum vei putea ajunge la 28 de ani din moment ce sfarsitul lumii vine in decembrie 2012! Nu ai vazut calendarul maia? Deci din start a gresit vrajitoarea
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #186  
Vechi 30.09.2011, 13:44:39
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Va multumesc mult, sunt foarte trista si ma cuprinde deznadejdea...
Sa nu crezi in ce a spus aceasta vrajitoare. Sunt escroace. Doar D-zeu stie cand iti este dat sa mori. Trebuie sa incerci sa uiti ce ti-a spus. Aceste vrajitoare lucreaza cu Satana.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 18.10.2011, 13:03:03
Florinpopa Florinpopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2011
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Florinpopa
Talking mda.....

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Sa nu va duceti la ghicitoare. Eu am fost si mi a zis ca o sa ma imbolnavesc si o sa mor la 28 de ani(acum am 25)...nu mai pot sa traiesc linistita...imi vine in minte mereu ca o sa mor...am inceput deja sa am probleme de sanatate acolo unde mi a spus ghicitoarea...NU MERGETI LA GHICITOARE
am o intrebare pentru tine, și anume dacă ți sa spus ca vei murii ce te face sa crezi ca sa se va si intampla? oare nu cumva ti-ai pus viata in mainile oamenilor? mai exact a unei escroace? Daca ai ajuns la vrajitoare si inca ai temeri in ceea ce te priveste din punctul de vedere al ei, al escroacei, inseamna ca esti o persoana nu slaba , foarte slaba si in credinta si in caracter......imi ier iertare pentru caracterizari, insa orice om cu minte si coloana vertebrala nu recurge la asemenea aberatii........doar cei slabi in credinta si care nu au incredere in ei insisi.......sfatul meu este sa dai fuguta la duhovnicul tau si sa te spovedesti si sa iti scoti din cap o data pentru totdeauna aceasta bazaconie.....hai ca m-ai facut sa rad..........HA hahahahahaha
Reply With Quote
  #188  
Vechi 07.12.2011, 08:34:26
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

Daca te duci la ghicitoare pentru a afla ceva despre viitor si dupa aceea te spovedesti se iarta acel pacat ?
Reply With Quote
  #189  
Vechi 07.12.2011, 09:56:47
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
Daca te duci la ghicitoare pentru a afla ceva despre viitor si dupa aceea te spovedesti se iarta acel pacat ?
se iarta, cu conditia sa il parasesti.Adica sa nu te mai duci niciodata acolo(si al nici o lata vrajitoare) si sa nu bagi inseama nimic din ce ti-a spus.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #190  
Vechi 07.12.2011, 10:23:47
inspiron inspiron is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Mesaje: 42
Implicit

E mai complicat. Ideea este urmatoarea , m-am rugat in ultima perioada pentru ceva desi acum multe luni erau destui care-mi spuneau ca nu are rost. Cu ajutorul duhovnicului si a catorva peroane de pe forum care m-au sustinut foarte mult nu am abandonat, dar acum ma aflu la o rascruce ca sa zic asa. Nu mai am putere sa cred, am renuntat chiar si la rugaciune, mers la biserica... In nebunia/prostia mea mi-a trecut prin minte sa ma duc la o ghicitoare (nu m-am dus niciodata si nici nu stiu daca vreaus a ajung, nici macar nu cunosc) sa vad daca acel lucru este posibil sa se intample si atunci eu sa ma spovedesc si sa revin la rugaciune pentru a se indeplini acea dorinta a mea.
Sunt gandurile unui om disperat, slab asa ca-mi cer iertare anticipat daca supar pe cineva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48