Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1301  
Vechi 12.10.2012, 13:44:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Am înțeles, ai văzut roșu... e prea gravă întrebarea, nu te mai necăjesc... rămânem la mărunțișuri teologice...

Poate reușește totuși cineva să dea un răspuns.
Tu ai vazut cumva o alta culoare? Esti daltonist poate?

Intrebarea da, e grava, denota ignoranta crasa vizavi de Scriptura, mai ales pentru cineva care toata ziua vantura Scriptura prin fata altora.

Daca o sa am timp o sa-ti dau un raspuns pentru a demonstra afirmatia de mai sus.
Reply With Quote
  #1302  
Vechi 12.10.2012, 13:45:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Mai degrabă trebuie redefinit simțul umorului, se pare că avem criterii diferite...

Nu, nu este nevoie.
Sa inteleg ca e corect ce am afirmat?
Pentru adventisti, religiile crestine care nu impartasesc "solia adventista" fac parte din "Babilon"?
Reply With Quote
  #1303  
Vechi 12.10.2012, 14:57:50
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit Ignorati

Ati ignorat asa de bine pe sectanti incit topicul a depasit 130 de pagini. :)
Reply With Quote
  #1304  
Vechi 12.10.2012, 15:12:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ba cum sa nu, cine e interesat, PM, cu exceptia ta.
Super! Când nu vrei să-mi prezinți dovada (inexistentă, căci dacă ai avea-o ai prezenta-o imediat, precum în celelalte cazuri) îl acuzi pe preopinent de îndoctrinare (și ce-i cu asta?), ori o prezinți altuia în PM unde nu poate nimeni verifica. Halal "dovadă"!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cand vorbesti cu unii ca "Doriana", inclinati sa-ti crediteze religia, se pare ca dai replici ecumeniste.
Da, "se pare"...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A furat si de acolo?
Uite de asta am renunțat, căci EGW v-a furat mințile, atât de obsedați ați devenit de persoana ei...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai hai sa simplificam:
Moartea ca somn:
corupul (fizic) inert, inactiv = aparenta mortii
psihicul omului - activ
Aceasta nu e simplificare, ci simplism. Și bineînțeles preconcepție, precum că omul ar fi format din trup+suflet.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E suficient de simplu? Sau doriti sa mai simplificam ca sa ajungem la ideea neosaducheista a adventistilor ca nu exista nimic in afara de trup dupa moarte?
Saducheii nu credeau în înviere, adventiștii cred. Și ei mai cred ceva: în afară de trup mai există și suflare de viață. Ai mai dat o dovadă de gândire simplistă și preconcepută.
Reply With Quote
  #1305  
Vechi 12.10.2012, 15:15:07
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu ai vazut cumva o alta culoare? Esti daltonist poate?
Expresia era figurativă (ai văzut roșu înaintea ochilor).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intrebarea da, e grava, denota ignoranta crasa vizavi de Scriptura, mai ales pentru cineva care toata ziua vantura Scriptura prin fata altora.
Asta ai mai spus-o. De fapt ai scris, căci de spus, aceste cuvinte nu spun nimic.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca o sa am timp o sa-ti dau un raspuns pentru a demonstra afirmatia de mai sus.
Da, da... însă deocamdată sunt prea îndoctrinat, ori vei da răspunsul într-un PM... altuia.
Reply With Quote
  #1306  
Vechi 12.10.2012, 15:16:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca e corect ce am afirmat?
Pentru adventisti, religiile crestine care nu impartasesc "solia adventista" fac parte din "Babilon"?
Dacă împărtășesc întreita solie îngerească (Apoc.14 - acolo unde apare și "Babilonul"), nu fac parte din Babilon.
Reply With Quote
  #1307  
Vechi 12.10.2012, 15:18:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Ati ignorat asa de bine pe sectanti incit topicul a depasit 130 de pagini. :)
Foarte corectă observația!
Reply With Quote
  #1308  
Vechi 12.10.2012, 15:32:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da, înseamnă că sunt și ei creștini
deci mormonii sunt crestini ! devine din ce in ce mai interesant !

acum fiti bun si luati aminte la urmatorul scenariu posibil:

va da telefon MihaiG zicand: "draga....(osutafaraunu), ia trenul la Timisoara si vino ca sa te inchini cu noi Fecioarei Maria, avem ca invitat un frate care are acest har incat daca-si pune mainile pe fruntea ta, vei cadea la pamant fara sa mai stii de tine, pret de vreo cateva zeci de minute, dar nu te speria, o sa vezi, va fi o experienta interesanta, doar e vorba de o umplere cu Duhul Sfant..."

ce veti face?

A. catolicii carismatici, la fel ca mormonii, sunt crestini (chiar daca, poate la un nivel inferior adventistilor), ar fi bine sa ma duc acolo, mai ies si eu din casa, mai socializez;

B. nu ma voi duce, eu nu ma inchin persoanelor decedate (Fecioara Maria), si caderile acelea la pamant din cadrul inchinarilor de tip carismatic le consider o inselare a vremurilor din urma, o lucrare a duhurilor rele, cum sa ma duc acolo? doar Pavel ne avertizeaza sa cercetam toate lucrurile si sa nu luam parte la lucrarile intunericului.

deci, care este? ce veti alege?

daca alegeti A, inseamna ca sunteti un adventist atipic si nu are rost sa mai discut cu unul ca dumneavoastra, scapat din mana si iesit din "tarc"; daca alegeti B atunci tot ce ati comentat pana acum e lovit de nulitate, deoarece ati mintit cu nerusinare incercand sa pozati intr-un tip de treaba, pentru a atrage simpatia forumistilor, ascunzand mentalitatile de tip adventist.
Reply With Quote
  #1309  
Vechi 12.10.2012, 15:35:45
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

În niciun caz nu le-am considerat "ca fiind foarte bune", de ce fabulați?

eu, in calitate de crestin ortodox, nu fabulez, sa stiti !
din moment ce ati spus ca toate confesiunile crestine fie ca vorbim de penticostali, mormoni etc. sunt crestine, dar la nivele de "cunoastere" diferite, inseamna ca sunt bune chiar foarte bune ! ce e crestin, e bun si foarte bun!

ps: doar Ortodoxia este calea corecta catre Hristos.
Reply With Quote
  #1310  
Vechi 12.10.2012, 17:18:36
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
acum fiti bun si luati aminte la urmatorul scenariu posibil:

va da telefon MihaiG zicand: "draga....(osutafaraunu), ia trenul la Timisoara si vino ca sa te inchini cu noi Fecioarei Maria, avem ca invitat un frate care are acest har incat daca-si pune mainile pe fruntea ta, vei cadea la pamant fara sa mai stii de tine, pret de vreo cateva zeci de minute, dar nu te speria, o sa vezi, va fi o experienta interesanta, doar e vorba de o umplere cu Duhul Sfant..."
Acesta nu este un "scenariu posibil", ci un scenariu imposibil, deoarece:
  1. Un adventist (că-l cheamă MihaiG, ori altcumva) niciodată nu se va închina Fecioarei Maria. și
  2. Osutăfărăunu niciodată nu va da curs unui asemenea îndemn (să se închine altcuiva decât lui Dumnezeu).
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ce veti face?

A. catolicii carismatici, la fel ca mormonii, sunt crestini (chiar daca, poate la un nivel inferior adventistilor), ar fi bine sa ma duc acolo, mai ies si eu din casa, mai socializez;
Până să "socializez" cu catolicii charismatici din Timișoara, am de socializat cu adventiștii din câteva sute de comunități împrăștiate în țara asta, apoi câteva zeci de mii prin lume. După care o să iau la rând catolicii ne-charismatici din Timișoara, neapărat din Timișoara - vă promit!

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deci, care este? ce veti alege?
Probabil scenariul C, D, E... Y, Z. Până una-alta însă, voi alege să particip în comunitatea mea locală, ori dacă e duminica să vizitez pe frații mei penticostali, baptiști, ori creștini după evanghelie din localitate.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
daca alegeti A, inseamna ca sunteti un adventist atipic si nu are rost sa mai discut cu unul ca dumneavoastra, scapat din mana si iesit din "tarc"; daca alegeti B atunci
... atunci ați ieșit deja din range... scenariul posibil nu se încadrează la A ori B.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32