Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2012, 15:54:23
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre superstitii

Multe persoane, mi-au zis ca ai necaz in familie daca, ai cala in casa. Este adevarat sau nu?Mie imi suna a superstitie, si mie nu imi plac povestile astea superstitioase. Dar cert este ca, ai mei vor sa dea cele 2 cale, pe care le avem.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2012, 16:17:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu știam că sunt flori de înmormântare Ca să vezi câte interpretări...
Părerea mea este că nu se poate ca o floare să aducă necazuri, este ilogic!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2012, 16:22:53
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este o superstitie. Sa nu va incredeti in asa ceva, mama mea are asa ceva in casa de f multi ani si nu a patit nimic, si apoi din cauza pacatelor vin si necazurile nu din cauza unei biete flori pe care a creat-o Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.12.2012, 16:50:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Multe persoane, mi-au zis ca ai necaz in familie daca, ai cala in casa. Este adevarat sau nu? Mie imi suna a superstitie, si mie nu imi plac povestile astea superstitioase. Dar cert este ca, ai mei vor sa dea cele 2 cale, pe care le avem.
Aveti caine sau pisica? Ca atunci s-ar putea sa aveti un necaz, daca vor inghiti floarea, ce e toxica :)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.12.2012, 17:06:00
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Multe persoane, mi-au zis ca ai necaz in familie daca, ai cala in casa. Este adevarat sau nu?Mie imi suna a superstitie, si mie nu imi plac povestile astea superstitioase. Dar cert este ca, ai mei vor sa dea cele 2 cale, pe care le avem.
Daca ti-au zis mai multe persoane inseamna ca asa este! Exista riscul acesta! Intotdeauna este buna prudenta... nu ii asculta pe ceilalti de pe forum care spun ca astfel de lucruri sunt superstitii!

Multe obiecte au propietatea de a atrage necazuri! Poti preveni aceste necazuri folosind masina de materializat dorinte:
http://www.youtube.com/watch?v=jDWhMHWutpc

Daca vrei mai multe informatii, vizioneaza si alte emisiuni Partizanii Ratiunii a lui Cristian Roman de pe contul lui de youtube (ai nevoie de asa ceva)!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.12.2012, 17:58:50
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Daca ti-au zis mai multe persoane inseamna ca asa este! Exista riscul acesta! Intotdeauna este buna prudenta... nu ii asculta pe ceilalti de pe forum care spun ca astfel de lucruri sunt superstitii!

Multe obiecte au propietatea de a atrage necazuri! Poti preveni aceste necazuri folosind masina de materializat dorinte:
http://www.youtube.com/watch?v=jDWhMHWutpc

Daca vrei mai multe informatii, vizioneaza si alte emisiuni Partizanii Ratiunii a lui Cristian Roman de pe contul lui de youtube (ai nevoie de asa ceva)!
Hm! Am urmarit intreaga emisiune si marturisesc ca nu stiam nimic despre ea pana acum.
Personal o gasesc mai periculoasa decat emisiunea lui Oreste care in acest caz devine o parodie ieftina, in comparatie cu ceea ce ne pune la dispozitie... Cristian Roman. "Ratiunea" fara Dumnezeu, in orice culori ar fi ambalata, atenteaza la "subtil", iar noi ne pomenim gandind intr-un fel unde Dumnezeu nu-si mai gaseste locul. Ironia fina a prezentatorului, legata de "marturisirile" unor persoane din spatele unor initiale, poate foarte lesne sa treaca si acolo unde aceste marturisiri vin din partea unor oameni care au trait anumite miracole prin mijlocirea unor sfinti.
Este neindoielnica imaginea care ni se transimite: EL STIE TOT! EL E DOCUMENTAT! Din pacate, in acest episod am sesizat multe lacune peste care trece foarte usor si bagatelizeaza lucruri pe care, in ratiunea lui, NU LE INTELEGE! Nu dau amanunte si evident nu ma refer la "dovezile" pe care ni le-a pus la dispozitie. "Printre randuri" am inteles cu ce fel de influente avem de-a face, si as prefera sa stau mult mai departe decat de Oreste, care e cotropit de "balarii"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 04.12.2012 at 18:03:05.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.12.2012, 18:30:33
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu risca sa musti fructul ratiunii! Ajungi ca mine!

Apropo... nu stiu daca Cristian Roman este ateu sau nu! Intr-o emisiune a sustinut ca stiinta nu va gasi raspunsul ultim (ceea ce tine de sensul existentei si cauza primara) am senzatia ca el considera ca stiinta si religia nu trebuiesc amestecate!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.12.2012, 20:06:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu risca sa musti fructul ratiunii! Ajungi ca mine!

Apropo... nu stiu daca Cristian Roman este ateu sau nu! Intr-o emisiune a sustinut ca stiinta nu va gasi raspunsul ultim (ceea ce tine de sensul existentei si cauza primara) am senzatia ca el considera ca stiinta si religia nu trebuiesc amestecate!
"Ca tine"?... Prin anii "80 aveam astfel de discutii cu cel mai bun prieten al meu din Timisoara, care se declara ateu convins. Acum a devenit un "mare" predicator al nu-stiu-carei secte...
A fi ateu, implica un semn de intrebare pentru cel ce se pretinde astfel. Asta pe de o parte, iar pe de alta, o mila si compatimire, fiind considerat pacatul pe care Dumnezeu nu-l va ierta niciodata. De-a lungul istoriei sunt fapte ce nu pot fi ascunse. Dincolo de ce li s-a intamplat egiptenilor, pentru ca "poporul ales" sa poata fi lasat sa plece, s-au intamplat lucruri unde nici ratiunea, nici logica, nu-si mai gaseau locul. Sa ne imaginam cum marea se despica si face drum catorva mii de suflete cu dobitoacele lor, in timp ce faraonul cu oamenii lui erau tintuiti de o Putere neomeneasca. Sa ne imaginam cum intr-un desert arid, Moise se roaga, apoi loveste cu toiagul in piatra, iar din ea, suvoi de apa incepe sa curga, indestuland pe toata lumea. Sa ne imaginam "painea" cereasca si toate celelalte bunatati, venite din cer... Iar mai tarziu, Fiul lui Dumnezeu, in carne si oase, dand orbilor vederea, alungand demoni, inviind morti, inmultind paini si pesti, mergand pe ape ca si pe uscat, poruncind furtunii sa se linisteasca, iar furtuna sa asculte de El, sa se lase rastignit intr-o dragoste de vrajmasi care contrazice toate regulile firii umane, ca sa nu mai vorbim de... ratiune... Iar mai tarziu apostolii vorbind in limbi pe care nu aveau cum sa le cunoasca si propavaduind in intreaga lume "legea cea noua", cea a iubirii de aproape. Ce-o fi fost in mintea lui Saul (Sf Pavel de mai tarziu), cand L-a vazut cu ochii lui pe Mantuitor, dupa ce Il prigonise si strigase alaturi de ai lui: "Rastigniti-L! Rastigniti-L!"? Oare degeaba a devenit unul dintre cei mai prolifici apostoli, desi NU se numara printre cei 12? Oare degeaba au murit atat de multi ostenitori ai lui Hristos, care au facut minuni in timpul vietii lor, la moartea lor dar si dupa aceea? Vietile sfintilor parinti, nu sunt povesti scrise de Petre Ispirescu. Iar daca ne-a ramas scris ca, unuia, cand i s-a taiat capul, in loc de sange, curgea lapte, eu nu ma indoiesc ca asa a fost. Daca Sfanta Filofteia de la Curtea de Arges (o biata copila omorata cu securea de tatal ei), nu s-a lasat ridicata de jos, desi in mod normal nu putea cantari mai mult de 40 de Kg, pana ce nu s-a hotarat destinatia trupului ei, nu inseamna oare ca "ratiunea" este limitata in fata Puterii lui Dumnezeu? Cum se poate cineva declara ateu in fata atator fapte care au ramas marturie peste veacuri? Sa fie mandria? Sa fie ignoranta? Sa fie inselarea?... Poate ca toate la un loc. Dar Dumnezeu inca "lucreaza". Iar tu esti coplesit de "lumina", si totusi preferi sa ramai in "intuneric". Fugi de "intuneric", omule, ca nu stii deloc cum se materializeaza el!...

Iertare tuturor pentru "off-topic"!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.12.2012, 20:22:22
GGGGGG GGGGGG is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2011
Locație: Romania
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Multe persoane, mi-au zis ca ai necaz in familie daca, ai cala in casa. Este adevarat sau nu?Mie imi suna a superstitie, si mie nu imi plac povestile astea superstitioase. Dar cert este ca, ai mei vor sa dea cele 2 cale, pe care le avem.
Pura superstitie, eu am o colectie impresionanta de cale si nu am atras niciun fel de " ghinion " :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.12.2012, 22:06:56
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Multe persoane, mi-au zis ca ai necaz in familie daca, ai cala in casa. Este adevarat sau nu?Mie imi suna a superstitie, si mie nu imi plac povestile astea superstitioase. Dar cert este ca, ai mei vor sa dea cele 2 cale, pe care le avem.
Ideea ca o floare aduce ghinion sa inscrie in superstitiile de mai jos, de altfel o vei regasi.

:) daca porti perle la nunta vei avea numai lacrimi in casnicie
:) in biserica in timpul dansului din jurul mesei, cel care calca primul pe picior pe celalalt dintre miri, acela va fi "cocosul" in familie
:) calele aduc ghinion
:) voalul miresei nu trebuie sa cada ca e semn rau
:) in noaptea nuntii sa nu iti schimbi papucii ca iti vei schimba barbatul.

Pe cat sunt de amuzante pe atat sunt de "adevarate" :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre superstitii GLAdoS Generalitati 21 20.08.2017 19:15:17
superstitii sau adevar ginabadea Tinuta in Biserica 78 08.07.2013 22:06:07
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 02.04.2012 23:37:38
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 16:27:09