Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.07.2012, 10:55:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pe 29 decembrie Biserica Ortodoxa face pomenirea celor 14 000 de prunci ucisi de Irod. Desigur, ne misca numarul lor impresionant, ce ne releva un adevarat masacru. Dar nu la acest aspect trebuie sa ne oprim, caci un singur prunc daca ar fi patimit atunci pentru Hristos, tot ar fi fost praznuit ca sfant in Biserica.

Patimirea acestor prunci, imediat dupa intruparea Mantuitorului, ne descopera tainic lupta diavolului, ce urma a se manifesta impotriva crestinilor, impotriva celor "chemati a fi asemenea pruncilor", sub chipul ispitelor de tot felul si al persecutiilor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.07.2012, 11:22:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Sfanta Denisa

Sfanta Denisa este sarbatorita in calendarul ortodox pe data de 18 mai. A trait in timpul domniei imparatului Decius. La varsta de 16 ani, Denisa a fost adusa in fata proconsului Optimus, care auzise de marea ei credinta, dar si de refuzul de a se inchina zeilor romani. Din descrierea vietii sale:

"- Te vei inchina zeilor nostri?, a intrebat-o proconsulul Optimus.

- Nicidecum, a raspuns Denisa. Eu ma inchin doar lui Dumnezeu si nu recunosc alt zeu in afara de Creatorul cerului si al pamantului, a toate cele ce sunt vazute si nevazute.

- Atunci, daca esti atat de hotarata in credinta ta, i-a raspuns proconsulul cu furie, voi porunci soldatilor mei sa te batjocoreasca, sa vedem atunci cine te va proteja.

Si proconsului roman a dat porunca soldatilor care erau de fata sa o ia pe Denisa si sa o chinuiasca. Insa gandurile lor rele si necinstite nu au fost duse la indeplinire, deoarece Dumnezeu si-a trimis ingerul pentru a o proteja pe copila.

- Nu mai vad! Nu mai vad!, tipa unul dintre soldati, ducandu-si mainile la ochi.

- Ce s-a intamplat?, il intreba unul dintre tineri pe romanul care tocmai orbise.

- Nu stiu ce mi s-a intamplat, rosti acesta buimac, nici nu m-am uitat bine la fata, ca am simtit cum sageti puternice de lumina imi patrund in ochi si imi sfredelesc tot trupul.

Proconsul Optimus se ridica nervos si vazu imediat pe podea soldatul orb zbatandu-se si tipand ingrozitor din cauza durerilor.

- Vicleana copila! Ce i-ai facut acestui tanar? Nu ti-a fost mila de tineretea lui?, a iscodit-o cu glas tunator Optimus.

Denisa se intoarse incet spre proconsul si privi inspre el cu ochi ficsi:

- Cand ai dat porunca ca acesti soldati sa ma nenoroceasca, Dumnezeul meu a fost alaturi de mine si mi-a ascultat rugile. In marea Sa bunatatea si putere, a trimis un inger care m-a insotit. Ingerul meu pazitor l-a orbit pe acest tanar pentru gandurile lui rele si viclene.

- M-am saturat sa tot aud de acest Dumnezeu al tau!, a tunat vocea amenintatoare a romanului. Sa i se taie capul!, porunci el.

Capul Sfintei se desparti de trup printr-o taietura precisa de sabie".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.09.2012, 17:58:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Tare mult m-am bucurat cand am citit de aceasta Sfanta. Acest nume este des intalnit in randul fetelor si il consideram un nume modern dar fara legatura cu o Sfanta ocrotitoare. De acum incolo de cate ori voi auzi acest nume (in parc am intalnit foarte multe fetite cu acest nume) ma voi gandi la Sfanta Denisa si la curajul ei de a-L marturisi pe Hristos la varsta de 16 ani. Sfanta Mucenita Denisa, roata-te lui Dumnezeu pentru noi!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.02.2013, 16:00:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Sfanta Mucenita Fausta - 6 februarie - mucenita la varsta de treisprezece ani

Sfanta Fausta l-a marturisit pe Hristos in timpul domniei imparatului Maximian. Chinuitorii ei au ramas uimiti de intelepciunea si curajul de care a dat dovada. Pe doi dintre acestia i-a intors la dreapta credinta, un preot idolesc numit Evilasie, in varsta de optzeci de ani si pe Maximus, eparhul. Judecatorul a amenintat-o cu chinuri mai cumplite, insa Fausta nu s-a inspaimantata ci si-a pus toata nadejdea in Dumnezeu. Vazand ca Sfanta nu renunta la credinta ei, judecatorul a poruncit sa fie aruncata intr-o baie cu apa clocotita. Astfel a primit mucenicia Sfanta Fausta, la varsta de treisprezece ani.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.03.2013, 14:34:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Un nou mucenic african

"Acest martirologiu ne-a fost istorisit in 1985 de diaconul african Nicolae (pe atunci era doar diacon) din Biserica Ortodoxa din Uganda. In Uganda, pentru prima oara a predicat Evanghelia Arhimandritul Nikodimos Sarikas. Printre cei care ascultau predica era si un copil african. Seara, cand s-a asezat sa manance impreuna cu familia, micutul si-a facut cruce.
- Ce?! ti-ai schimbat credinta? – il intreaba tatal, un fanatic musulman. Inainte, ridica-te!

Iese din coliba, face o mare movila din lemne, o aprinde si-i spune copilului sau:
- Spune, te intorci la credinta noastra?
- Nu, sunt crestin! – raspunde micutul.
- Inca odata. Te intorci la credinta noastra? – spune tatal.
- Nu, raspunde credinciosul ostas al lui Hristos.
- Ultima oara iti zic. Revii la credinta parintilor tai?
- Nu ma tem. Sunt crestin!

Atunci, tatal isi apuca pruncul si-l arunca in foc. Si micutul mucenic a lui Hristos s-a facut prada focului…
O, tinere luptator si mucenice al Domnului, tu care stai inaintea tronului de foc al lui Dumnezeu, mijloceste pentru noi!"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.08.2013, 08:10:24
ioanasz ioanasz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2013
Mesaje: 1
Implicit

minunati sfinti!va multumesc!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.12.2013, 19:44:51
Jennyy
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Troparul Sfintei Mucenite Chiriachi, glasul IV

"Mielușeaua Ta lisuse, Sfânta Muceniță Chiriachi, strigă cu mare glas: pe Tine Mirele meu, te iubesc și pe Tine căutându-Te mă chinuiesc și împreună mă răstignesc, și împreună mă îngrop cu Botezul Tău; și pătimesc pentru Tine, ca să și împărățesc întru Tine; și mor pentru Tine, ca să și viez întru Tine; ci ca pre o jertfă fără prihană, primește-mă pe mine, ceea ce cu dragoste mă jertfesc Ție. Pentru rugăciunile ei, ca un milostiv, mântuește sufletele noastre".


Sfinta Mucenita CHIRIACHI


Viața Sfintei Mucenițe Chiriachi.

În zilele împaratului Diocletian, în anul 282, era un creștin anume Dorotei împreuna cu sotia sa, Evsevia. Aceștia, fiindca erau fără copii, se rugau lui Dumnezeu ca să le dea rod și fiu, făgăduind să dăruiască iarași Lui pe copilul ce se va naște lor. Deci a ascultat Dumnezeu rugaciunea lor, și li s-a născut un prunc de parte femeiasca în ziua Duminicii, pentru care lucru și pe pruncă au numit-o Chiriachi, care înseamnă ziua Domnului (Duminica). Si au hrănit-o cu învățătura și cuvântul Domnului, după cum învață Apostolul Pavel, și au păzit-o fecioară, fiindca făgăduiseră a o afierosi lui Dumnezeu.
Iar când pagânul Diocletian a ridicat prigoană asupra creștinilor, atunci au fost pârâti părinții sfintei împreuna cu dânsa la tiran, cum că sunt creștini. Acesta cercetând pe parintii sfintei i-a batut și i-a trimis la ducele Iust, ce se afla în părțile Meletinei, în Armenia cea mica. Iar pe Chiriachi a trimis-o la cezarul Maximian, care se afla în Nicomidia. Maximian, cercetând pe mucenita și aflând-o statornică în credinta lui Hristos, a poruncit de au batut-o mult. Și de vreme ce sfânta se ruga, pentru aceasta tiranul se mânia asupra ostasilor celor ce chinuiau pe mucenita. Atunci a zis sfânta catre Maximian: "Nu te înșela, Maximiane, căci niciodata nu mă vei birui, căci harul lui Dumnezeu îmi este în ajutor". Atunci Maximian a trimis pe sfânta la Ilarion, stapânitorul Bitiniei.
Ilarion, cercetând pe muceniță, a dus-o în capiștea idolilor. Acolo rugându-se sfânta, s-a facut cutremur mare încât s-au zdrobit idolii și s-au facut ca niște praf; după aceasta a urmat și o furtuna și vântul a împraștiat în vazduh praful idolilor, și un fulger a ars fața stapânitorului Ilarion, care cazând din scaun a murit.
Venind alt stapânitor în locul lui și fiind înștiințat de acestea, a hotarât ca sfânta să fie supusă la felurite chinuri. Dar sfânta a rămas nevătămată. Atunci a șezut stăpânitorul la judecata și a dat asupra sfintei hotarârea să fie ucisă afară din cetate prin tăierea capului. Atunci sfânta a cerut vreme ca să se roage; și după ce s-a rugat mult, a învatat pe creștinii care îi urmaseră ei; apoi culcându-se pe pamânt, și-a dat sufletul în mâinile lui Dumnezeu, și mergând ostașii aproape de dânsa, vrând ca sș-i taie capul, și văzând-o moartă s-au spăimântat. Și s-a auzit glas dumnezeiesc către dânșii: "Mergeți, fraților, și propovăduiți măririle lui Dumnezeu". Iar ostașii întorcându-se au slăvit pe Dumnezeu.

În anul 1787, episcopul lacob Stamate (1782-1792), devenit pe urmă Mitropolit al Moldovei și Sucevei, agonisește pentru sfânta episcopie a Hușilor, o parte mai mare din moaștele Sfintei Mucenițe Chiriachi, pe care le răscumpărase de la un arhimandrit, din Sfântul munte al Athonului. 0 parte din sfintele sale moaște se află depuse în Catedrala episcopala "Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Huși, ctitorita de Binecredinciosul Voievod §tefan cel Mare și Sfânt, în anul 1495.
Fie ca rugăciunile Sfintei Mucenițe Chiriachi, sa fie bine primite de către Cel Atotputernic, și să aducă mângâiere, vindecare de tot felul de boli și îmbărbătare, în sufletele îndurerate, ale tuturor celor care se roagă ei cu credință.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2014, 23:58:30
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

mesaj sters

Last edited by Ekaterina; 22.02.2014 at 00:30:42.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2014, 00:28:42
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Pistis, Elpis si Agapis - fiicele Sfintei Sofia

In vremea imparatului Adrian, Sfanta Sofia, care era vaduva, isi crestea singura cele trei fiice, pe care le-a botezat dupa numele celor trei virtuti crestine: Pistis (Credinta), Elpis (Nadejdea) si Agapis (Dragostea). Afland despre ele ca sunt credincioase, dar si frumoase, imparatul a dat ordin sa fie aduse la palat impreuna cu mama lor.

Fetele, in varsta de 12, 10 si 9 ani, au refuzat sa aduca jertfe zeitei Artemis, si atunci au fost ucise. Sofia a luat trupurile celor trei fiice si le-a ingropat pe un deal, in afara cetatii. Dupa trei zile de rugaciune la mormantul acestora, si-a dat duhul in mainile Domnului. Ele sunt praznuite in data de 17 septembrie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2014, 05:25:35
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Fetele, in varsta de 12, 10 si 9 ani, au refuzat sa aduca jertfe zeitei Artemis, si atunci au fost ucise.
Impresionantă jertfa acestor sfinți-copii. Ce înseamnă educația cu adevărat creștină primită de la mama lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sfinti catolici nutucutu Biserica Romano-Catolica 309 20.12.2021 13:04:51
Sfinti militari IonelS Biserica Ortodoxa Romana 41 01.07.2011 13:29:54
Sfinti actori costel Generalitati 16 13.01.2011 21:06:24
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 13:23:00
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 19:46:05