Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 19.02.2015, 00:56:03
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Lasă Theo, nu-i nimic...; poate că rămâne totuși ceva de care să te folosești din dialogul nostru și poate că reușim să ne păstrăm cumpătul în fața noianului de rele din lume și din noi înșine. Știu că îți e greu să accepți nenorocirile care se petrec, nici mie nu îmi e ușor și nimănui - exceptînd pe cei care sunt încredințați că au dreptul să facă ceea ce fac atât de distructiv.
Biserica a învățat mereu că în fața nenorocirilor și necazurilor noastre avem câteva soluții exceptînd sporirea răului din lume cu alte forme ale răului: credința în pronia Domnului, credința că toate au un sens peste mintea noastră de muritori (uneori ne mirăm și noi că, peste timp, ceea ce părea cândva de neînțeles ori prea întunecat s-a luminat între timp și a căpătat sens, iar noi zicem "măi, cum de nu mi-am dat seama!" și ne plesnim peste frunte; deci e nevoie uneori și de nițică perspectivă temporală față de un eveniment sau o stare de lucruri), duhul umilit, inima smerită, rugăciunea. Noi fiind cârlani ai grajdului lumesc, iată că întâmpinăm mari rezistențe atunci când vine proba îmblânzirii noastre... Șaua vremurilor noi nu o purtăm și ne rănim... Așa or fi și ceilalți, de care ne plângem atât de mult, întrucât ne doare, deh.
Așa că spor la cele bune și nu mai pune atât de intens supărările la inimă, că știi și tu ce implică asta, după cum spuneai...
Toate cele bune,
Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde