Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.08.2010, 16:25:12
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mar1vs Vezi mesajul
Eu inca n-am inteles de ce sunteti impotriva C.I. electronica... (sau nu sunteti impotriva?). Am auzit diferite teorii si argumente pro si contra, dar tot nu-mi dau seama concret de ce atata "galagie" pentru un asemenea lucru...

Explicati-mi, va rog, sa stiu si eu: ce rau/bine la cartea de indentitate "electronica" ?? Lamuriti-ma si pe mine...
:-?
La spate o să aibă cornițe... nu e clar? O să aibă cornițe! Un părinte pustnic a zis, și a mai zis că un părinte bătrân, monah atât a zis: interesul poartă fesul!

Deci minteresul poartă fesul, fesul turcesc sau turbanul babanul, și deci noua carte electronică de identitate cu cip o să aibă la spate cornițe! Și o să fii băgat în munci... în muncile iadului dacă o primești, dacă te învoiești cu tot ceea ce vrea avocățețelașașul gLumeail și GriJuil, mare nimfoman de criză și de la ciudă, că cică ș-o pierdut tăț... banii, la ruletă rusească... jucată acum la masa verde la față a lu' UE... jucată uite cam așa.

Last edited by vsovivi; 25.08.2010 at 16:49:18.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.08.2010, 17:12:18
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cristi

,,M-am inhamat la carul unui ideal cam greu:transformarea omului in OM,fiul mai mic al lui Dumnezeu si frate al Fiului Sau mai mare.Insa toate idealurilemari au in ele ceva paralizant:nu te lasa sa te preocupide nimicurile acestei vieti"--ARSENIE ZIAN BOCA
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.08.2010, 17:20:47
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

,,Ori te-or asculta,ori nu,tu,fiul omului,sa nu te temi de ei si de vorbele lor sa nu te sperii ;desi ei vor fi pentru tine spini si ciulini,ai sa traiesti intre ei,ca intre scorpii;sa nu te temi de vorbele lor,sa nu te sperii,ci sa le spui cuvintele Mele,ori te-or asculta,ori nu te-or asculta''(Iezechiel 2,3-7)Tradarea misiunii preotului sau chiar si numai implinirea ei cu nepasare(Ieremia 8,11),iti pune asupra ta sangele oamenilor care mor pedepsiti cu dreptate pentru pacatele lor,dar cu ei te pierzi si tu.,,Iar daca tu ai prevenit un pacatos sa se abata de la calea lui si el nu s-a abatut,atunci el va muri pentru pacatele lui,iar tu ti-ai mantuit viata''(Iezechiel 33,9)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.08.2010, 17:23:38
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Tinere,nu uita ca esti un simplu calator prin aceasta viata !
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.08.2010, 17:32:59
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Societatea se descompune.Fiecare societate este centrata in jurul culturii(credintei).Cultura(credinta) este cimentul care o unifica,uneste indivizii si-i face un singur popor.Un popor este un grup de oameni care marturisesc aceleasi valori,aceleasi lucruri sfinte,aceleasi obiceiuri si traditii.Poporul este un organism viu,un sistem.Iar un sistem este incoparabil mai multdecat suma elementelor componente,de aceea,cand poporul este unificat in jurul unui sistem,el isi poate proclama vointa,poate lupta si castiga,si chiar daca este o minoritate,pentru ca este un sistem,un organism viu.Pentru a ucide un popor trebuie mai intai sa-i distrugi cultura(credinta),traditiile,sa-i batjocoresti istoria si tot ce are el mai sfant.Daca-i distrugem cultura,poporul se transforma in populatie,iar populatia poate fi manevrata si supusa foarte usor de slujitorii lui satana''
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.08.2010, 18:19:00
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine are minte sa ia aminte

Acceptarea actului de identitate biometric este de fapt lepadarea de HRISTOS,iar noi de altfel trebuie sa ne lepadam de noi insine ,de aceasta viata iluzorie,lumeasca care e doar inselaciune si desertaciune.CINE ARE MINTE SA IA AMINTE;SUB NICI O FORMA NU TREBUIE SA ACCEPTAM ACEST LUCRU(acest lucru inseamna oficierea inregimentarii cu acte in regula in oastea decazuta a lui satan) LA CE-I VA FOLOSI UNUI OM DACA AR CASTIGA LUMEA INTREAGA,INSA SI-AR PIERDE SUFLETUL?Judecati si voi oameni buni,fii ai lui HRISTOS,cine de cine asculta?omul de Dumnezeu sau invers?DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE CU BUNATATEA SA INFINITA SI SA VA LUMINEZE MINTILE SI INIMILE CA SA IMPLINIM LEGEA LUI
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.08.2010, 19:33:23
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Acceptarea actului de identitate biometric este de fapt lepadarea de HRISTOS,iar noi de altfel trebuie sa ne lepadam de noi insine ,de aceasta viata iluzorie,lumeasca care e doar inselaciune si desertaciune.CINE ARE MINTE SA IA AMINTE;SUB NICI O FORMA NU TREBUIE SA ACCEPTAM ACEST LUCRU(acest lucru inseamna oficierea inregimentarii cu acte in regula in oastea decazuta a lui satan) LA CE-I VA FOLOSI UNUI OM DACA AR CASTIGA LUMEA INTREAGA,INSA SI-AR PIERDE SUFLETUL?Judecati si voi oameni buni,fii ai lui HRISTOS,cine de cine asculta?omul de Dumnezeu sau invers?DUMNEZEU SA VA BINECUVANTEZE CU BUNATATEA SA INFINITA SI SA VA LUMINEZE MINTILE SI INIMILE CA SA IMPLINIM LEGEA LUI
Citeste asta http://www.familiaortodoxa.ro/2010/0...iei/#more-2079
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.08.2010, 03:29:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Acceptarea actului de identitate biometric este de fapt lepadarea de HRISTOS
Asta e o aiureala scornita de unii care in loc sa puna genunchiul la rugaciune si sa-si indeplineasca juramintele monahale l-au primit pe dracu' in chilie sub forma calculatorului-ultimul-racnet si al Internetului de care macar daca se foloseau duhovniceste, dar s-au pagubit si pagubesc si pe altii care nu stiu sa le foloseasca cu discernamant.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.08.2010, 03:31:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un mirean Vezi mesajul
Perfect de acord...Pentru cei care nu stiu ce ne asteapta,cititi "Razboiul nevazut" al parintelui Danion Vasile sau chiar intrati pe site...acolo ne lamurim cu adevarat ce inseamna actul biometric....
Fara a nega valoarea a ceea ce a spus si a facut pana acum vreo 2 ani, Danion Vasile nu este parinte ci mai degraba la ora actuala schismatic alegand sa faca propaganda stilista in loc sa-si vada de mantuire si lucrurile la care se pricepea cat de cat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.08.2010, 03:35:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Va tulburati prea mult cu aceste cipuri. vedeti-va de rugaciunea voastra, si de starea voastra duhovniceasca si lasati-ii pentru ca totul este facut ca sa ne tulbure. Atunci cand vor scoate banii de pe piata si vor fii numai carduri atunci sa va ingrijorati.
Dar de ce?
Banii ce sunt? Nu tot niste bucati de plastic?
Crezi ca daca vrea cineva sa afle cum iti cheltuiesti tu banii nu poate, indiferent daca folosesti sau nu card?

Citat:
Cred ca nici nu mai trebuie sa mentionez ca sa spunem NU cipurilor in mana si frunte ce vor venii.
Esti asa sigur? Cand? Peste 5 ani? 50? 100?


Citat:
Rugati-va Domnului sa amane aceste vremuri sa ne dea timp de pocainta si lasati toate grijile acestea in seama Domnului. Caci bine zicea cineva de pe forum: Asta este lucrarea diavolului pentru ca nu stii daca e bine sa le accepti pe buletin si acte si nici daca nu este bine. Ele doar te tulbura. Doamne Ajuta. Va rog iertati-mi indrazneala.
Aici ai spus bine...rolul tuturor acestor controverse transformate in chestiuni duhovnicesti cand ele de fapt sunt strict de natura civica/sociala este de a tulbura, dezorienta, de a crea confuzie in spatele careia lucrurile ne-curate sa poata sa se desfasoare nestigherite.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 14:04:00
Invitatie la rugaciune publica Man Teo Generalitati 0 11.08.2011 15:05:18
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 17:01:21
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 22:39:48