Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.03.2014, 01:17:40
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit A fi om e lucru mare...

Urmarind aceasta inregistrare mi-au dat lacrimile. Cinste lor, oamenilor cu suflet bun si saritori atunci cand aproapele are nevoie de ajutor. M-a impresionat felul in care s-au purtat, o adevarata lectie de bunatate.

http://www.youtube.com/watch?v=GikOCfKnrPw
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.03.2014, 02:11:06
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Urmarind aceasta inregistrare mi-au dat lacrimile. Cinste lor, oamenilor cu suflet bun si saritori atunci cand aproapele are nevoie de ajutor. M-a impresionat felul in care s-au purtat, o adevarata lectie de bunatate.

http://www.youtube.com/watch?v=GikOCfKnrPw
Da, frumos .....mai exista inca oameni!..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2014, 09:25:32
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Cum zicea cineva si in comntarii, "cand ii va fi estituit portofelul unui on fara nici un fel e probleme, atunci voi putea incepe din nou sa am incredere in oameni."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.03.2014, 12:56:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum zicea cineva si in comntarii, "cand ii va fi estituit portofelul unui on fara nici un fel e probleme, atunci voi putea incepe din nou sa am incredere in oameni."
Asta tine si de providenta si de mediu.

Mie mi s-au restituit si in tara si in strainatate obiecte pierdute, care aveau o anumita valoare materiala. Odata mi-am ratacit si haina in care aveam toate actele si portofelul, dar mi-am gasit-o la locul ei, neatinsa, dupa cateva ore.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.03.2014, 19:35:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu am plecat intr-o excursie si dupa cateva ore am oprit la un restaurant pt pranz. Nici nu am observat ca din geanta mi-a cazut un portofel in care aveam valori.
M-am dus la toaleta iar cand m-am intors la masa nu-mi venea sa cred ce era cu portofelul meu galben afara pe bancheta!!!
Era un du-te vin-o in restaurant plus oamenii care faceau curat pe la fiecare masa.Ori nu l-a vazut nimeni ori nu au vrut sa se bage in belele.
Altadata mi-am uitat geanta cu bani pe terasa unui restaurant unde oamenii veneau si plecau ,la fel am gasit-o dupa 20 min cand m-am intors dupa ea.

Eu nu cred ca este mare tentatie intr-un portofel gasit,adica eu stiu sigur pe pt mine nu ar fi :)
Cu conditia sa aiba si acte ca sa stii pe cine cauti sa-l restitui.
Eu am incredere in oameni oricum, teoretic stiu ca nu se poate sa nu existe oameni drepti,buni ,cu frica de Dumnezeu...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 21.03.2014 at 19:39:21.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.03.2014, 19:51:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Faptul ca v-a impresionat acest material spune propabil ca nu credeti in bunatatea si umanitatea semenilor.
Eu as zice ca si asta este un pacat,sa nu mai credeti in fratii vostrii ,sa-i bagati pe toti intr-o oala cu ceilalti rai. Sa incepeti sa va convertiti ca toti oamenii sunt rai si hoti ...
Asa incepe lucrarea raului,intai credem ca toti sunt rai si toti fac pacate apoi ne predam si noi armele ca daca toti sunt asa de ce sa fim noi altfel???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.03.2014, 01:59:33
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

De cele mai multe ori acord credit maxim oamenilor, iar sotul meu incearca sa ma aduca cu picioarele pe pamant si sa ma tempereze in acest mod de a fi. Sa ajuti un om este lucru mare, iar oamenii cu un anumit handicap au si mai multa nevoie de ajutor. M-a impresionat bunatatea sincera si disponibilitatea de a ajuta, felul in care oamenii incercau sa faca tot ce puteau ca sa ajute. Mi-au transmis din caldura si bunatatea lor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.03.2014, 03:09:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
De cele mai multe ori acord credit maxim oamenilor, iar sotul meu incearca sa ma aduca cu picioarele pe pamant si sa ma tempereze in acest mod de a fi. Sa ajuti un om este lucru mare, iar oamenii cu un anumit handicap au si mai multa nevoie de ajutor. M-a impresionat bunatatea sincera si disponibilitatea de a ajuta, felul in care oamenii incercau sa faca tot ce puteau ca sa ajute. Mi-au transmis din caldura si bunatatea lor.
Nu vreau sa te perii,dar cred ca asa cum esti este perfect,nu trebuie sa fii adusa cu picioarele pe pamant sau sa fii temperata in acest sens.
De fapt cred ca acest fel de a fi cald,bun si ocrotitor este pe cale de disparitie,deoarece oamenii incearca acum sa traiasca independent,ascuns si superprotectivi cu propria persoana.Asta ii face suspiciosi vizavi de oricine are nevoie de ajutor.

In fine,multumim lui Dumnezeu ca inca mai sunt oameni buni pe pamantul asta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.03.2014, 08:14:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Urmarind aceasta inregistrare mi-au dat lacrimile. Cinste lor, oamenilor cu suflet bun si saritori atunci cand aproapele are nevoie de ajutor. M-a impresionat felul in care s-au purtat, o adevarata lectie de bunatate.

http://www.youtube.com/watch?v=GikOCfKnrPw
Mă bucur că se întâmplă (și) în România !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.03.2014, 09:48:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Faith in Humanity:REstored!

http://www.youtube.com/watch?v=4CRY2W1TH-w

Este un video mai vechi,l-am vazut anul trecut -in tema topicului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare