Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.07.2015, 18:09:26
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Ovis si Dragos, cititi TOT ce scrisei. Adica, de la momentul din Carantana si pana la lacrimile de sange din Ghetsimani, Dusmanul a tot incercat, si lovit si instigat. Tu crezi ca daca El nu a scapat de lupta cu Intunecatul, tu vei scapa?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2015, 18:15:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hristos NU a scăpat? ASTA ai înțeles tu?
Atât???
Uau...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.07.2015, 18:23:05
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hristos NU a scăpat? ASTA ai înțeles tu?
Atât???
Uau...
Cauta unde este descrisa ispitirea Lui in Carantana. La sfasit zice "si atunci, diavolul a plecat de la El, pentru o vreme". Ceva de genul. De ce crezi ca se zice "lupta spirituala"?
E, cumva, sluga mai presus ca Stapanul? Daca El a fost luptat, tu esti "scutit de medic"?

Last edited by Vitiate; 04.07.2015 at 18:30:11.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.07.2015, 18:35:30
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Ovis si Dragos, cititi TOT ce scrisei. Adica, de la momentul din Carantana si pana la lacrimile de sange din Ghetsimani, Dusmanul a tot incercat, si lovit si instigat. Tu crezi ca daca El nu a scapat de lupta cu Intunecatul, tu vei scapa?
Frate lasa luptele, eu spun la ce am fost martor la propriile experiente.
Dupa spovedanie ma simteam iedul-schengen ca pe campii si eram ca un nou nascut.
Vreme de cateva saptamani, n-am avut nici un fel de ispita.Parca eram un prunc, gata
venit pe lume.Eram asa intr-o stare de fericire, imposibil de descris.Trebuie sa treci
prin asa ceva ca sa-ti dai seama, ca aceea stare de fericire nu-i din lumea asta.

Tu faci confuzia dintre faptul de "a-ti purta crucea " si batalia finala.
De fapt desi ni se pare greu, ceea ce ducem noi in spate este doar o parte mica a crucii, pt ca restul o duce
Hristos pt noi.Tot ce trebuie sa-l faci este sa-l chemi.Atata tot trebuie sa faci.Sa-l lasi sa te spovedesca.
Si restul o face EL.
Ar fi o nebunie sa incerci sa te lupti cu diavolul fara ajutorul lui Hristos.Pai daca un drac are puterea de a
rasturna pamantul cu unghia sa, iti dai seama ce ti-ar face daca n-ar interveni Hristos ?

Last edited by Ursu-WiFi; 04.07.2015 at 18:39:27.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2015, 19:34:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Tu faci confuzia dintre o experienta personala, subiectiva, si un adevar de credinta.

Prin spovada se iarta pacatele, nu se indeparteaza ispitele.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.07.2015, 20:11:16
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Tu faci confuzia dintre o experienta personala, subiectiva, si un adevar de credinta.

Prin spovada se iarta pacatele, nu se indeparteaza ispitele.
Iar tu n-ai cunoscut credinta adevarata. Hristos este primul doctor al omului.Si asa
este.Te scapa de orice.Dupa spovedanie ca la carte, sincera, o perioada nu te
mai ispiteste nimeni, ba chiar mai mult, dispar temporar unele patimi iar altele s-au dus.

Last edited by Ursu-WiFi; 04.07.2015 at 20:20:35.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.07.2015, 20:27:16
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Iar tu n-ai cunoscut credinta adevarata. Hristos este primul doctor al omului.Si asa
este.Te scapa de orice.Dupa spovedanie ca la carte, sincera, o perioada nu te
mai ispiteste nimeni, ba chiar mai mult, dispar temporar unele patimi iar altele s-au dus.
Mihai are dreptate, Ovis Cogitor. Tu confunzi faptul ca iti vine sa zbori dupa Sf. Spovada, cu Taina insasi. NU de Taina Confesiunii am zis ca e superstitie, ci de felul, visator cumva, in care o vezi tu. Ca sa fie clar.
Daca Dumnezeul-Intrupat S-a luptat 33 de ani cu Ispititorul, tu cine te crezi ca esti, ca macar o luna sa fii lasat in pace? Necurila NU are privilegiati.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.07.2015, 20:33:11
Ursu-WiFi Ursu-WiFi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 122
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Mihai are dreptate, Ovis Cogitor. Tu confunzi faptul ca iti vine sa zbori dupa Sf. Spovada, cu Taina insasi. NU de Taina Confesiunii am zis ca e superstitie, ci de felul, visator cumva, in care o vezi tu. Ca sa fie clar.
Daca Dumnezeul-Intrupat S-a luptat 33 de ani cu Ispititorul, tu cine te crezi ca esti, ca macar o luna sa fii lasat in pace? Necurila NU are privilegiati.
Nush frate ce tot ai cu 33 ani de ani si ca Hristos nu a fost biruitor, dar tu ai luat-o ca
eu am zis ca m-am spovedit si ca am incheiat lupta.Iar eu n-am zis asta nicaieri si din ce
am zis nu reiese ce insinuezi tu sau Mihai nicidecum.

Dar de ce nu te spovedesti si tu ? De ce nu incerci aceastaa experienta ?
Ca sa vezi pe piela ta cum e.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.07.2015, 20:36:53
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ursu-WiFi Vezi mesajul
Nush frate ce tot ai cu 33 ani de ani si ca Hristos nu a fost biruitor, dar tu ai luat-o ca
eu am zis ca m-am spovedit si ca am incheiat lupta.Iar eu n-am zis asta nicaieri si din ce
am zis nu reiese ce insinuezi tu sau Mihai nicidecum.

Dar de ce nu te spovedesti si tu ? De ce nu incerci aceastaa experienta ?
Ca sa vezi pe piela ta cum e.
Nu am zis ca nu a fost biruitor, fereasca Dumnezeu. Am zis ca S-a luptat, ca sa biruie. Ai uitat ca a fost si Om? Transpira cu sange in Ghetsimani. "Tata, daca e cu putinta, ia paharul acesta de la Mine...", stii acestea, presupun.
M-am spovedit. Pana acum cativa ani. Viata imi era la fel, si inainte, si dupa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.07.2015, 21:58:10
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Vitiate Vezi mesajul
Nu am zis ca nu a fost biruitor, fereasca Dumnezeu. Am zis ca S-a luptat, ca sa biruie. Ai uitat ca a fost si Om? Transpira cu sange in Ghetsimani. "Tata, daca e cu putinta, ia paharul acesta de la Mine...", stii acestea, presupun.
M-am spovedit. Pana acum cativa ani. Viata imi era la fel, si inainte, si dupa.
Vezi acuma veni-si tu de acasa!.Dupa multe vorbe, in loc tu sa vii dupa noi,daca esti la"noi in casa" asa ar trebui !... dimpotriva vrei sa ne convertesti tu pe noi la alte confesiuni si sa spui ca spovedania ar fi inutila.Te rog gandeste-te bine inainte de a face astfel de afirmatii!!!
Sfintele taine sunt ceva de baza in viata unui ortodox.Mai bine te lungeai la vorbe multe ,poate noi nu observam exact ce vrei.Desi eu m-am prins mai devreme.Si la ce cult erai inainte?erai ortodox?
Mai incearca poate nu ai intalnit duhovnicul care trebuia.
Reply With Quote
Răspunde