Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2016, 00:33:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

A explodat serverul chessbomb.com ? Cînd să văd și eu niște mutări, nu le mai merge saitul.

Dar se pare că scorul e tot egal.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.12.2016, 00:42:55
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A explodat serverul chessbomb.com ? Cînd să văd și eu niște mutări, nu le mai merge saitul.

Dar se pare că scorul e tot egal.
Nici la noi nu merge...
Credeam ca avem pb. cu reteaua....
A fost remis si a doua partida? Ai apucat terminarea ei?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.12.2016, 01:26:14
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

A fost comic finalul... Se vede din nou ce inseamna presiunea timpului chiar la un campion mondial. Be3 e o orbire de zile mari...
Pe de alta parte, nu inteleg de ce Carlsen se incapataneaza sa joace Spaniola si Italiana, din moment ce nu poate fructifica avantajul. Oare alt repertoriu sa nu fi pregatit, din pricina jocului pozitional si a flexibilitatii in aparare pe care o arata Karjakin?
Original meci...
Nu prea mai stie nimeni ce sa creada, unii zic ca ar fi aranjat. Totusi ma indoiesc; pur si simplu stilul lui Karjakin e foarte incomod pentru Carlsen. Salangerul are o mare disponibilitate de lupta. Admirabil!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.12.2016, 01:36:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Orbirea s-a mutat la adversar. Tot criza de timp!
Acum Serghei are o singura sansa: victoria. Sau Carlsen ramane campion.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.12.2016, 03:03:18
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Splendid deznodământ!
Așa cum întrezăream, Carlsen a abandonat cele două deschideri care i-au adus doar remize și a îndrăznit o Siciliană tăioasă. O lecție de curaj și îndemânare în momentele cheie ale unei lupte teribile. Iată, încă o dată, profilul unui campion! Învingătorul nu ezită să arunce toate resursele în joc și conduce cu o disciplină admirabilă forțele sale perfect armonizate, impunîndu-și planul de joc.

În mod special mi-a plăcut jocul de mijloc:
1) Carlsen provoacă o serie de slăbiciuni în defensiva adversarului
2) apoi taie orice contrajoc
3) ia în stăpânire, conform principiilor clasice (Nimzovici, Capablanca), centrul și cîmpul cheie d5. Slăbiciunea d6 devine veșnică.
4) Pentru a sublinia avantajul strategic așază turnurile pe coloana centrală d, asigurînd astfel coordonarea figurilor pe câmpurile esențiale d4 și d5. Aplică aici principiul supraapărării câmpurilor vitale.
5) Ca urmare, energia potențială a poziției fortificate duce la posibilități de atac la rege. Fără a se grăbi, lasă pe adversar să atace disperat și contraatacă necruțător, încununînd victoria și titlul cu un minunat sacrificiu de damă. A urmat matul imparabil.

Excelentă lecție de șah adevărat, în direct!
Felicitări și lui Sergey, a luptat admirabil, împotriva impresiei generale că va fi zdrobit în doar câteva partide. Dimpotrivă, el este cel care a rupt primul echilibrul meciului, printr-o victorie strașnică. Însă resursele lui de șah rapid s-au dovedit insuficiente iar experiența și creativitatea ieșită din comun a campionului și-au spus, de asemenea, cuvântul.

Minunat meci, iar noi să mulțumim lui Dumnezeu că l-am putut urmări în direct, participînd cu emoție la toate luptele care se prefigurau pe tablă.


P.S. Am aflat un lucru surprinzător: la 10 ani Sergey studiase deja toată Enciclopedia Finalurilor...:) Asta nici măcar unii GM n-au făcut-o, în întreaga lor carieră... Concluzia ar fi că pasiunea și munca susținută pot duce, iată, la rezultate excepționale.
Felicitări ambilor luptători! Și mii de mulțumiri pentru marea lor dăruire...:)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.12.2016, 15:24:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Spuneau pe chat că au migrat saitul pe alt server mai puternic, era de așteptat să crească traficul în prelungiri. Dar au făcut-o repede.

Eu joc ocazional, foarte rar. După mulți ani am jucat 10 partide cu un vecin de hotel astă vară în Grecia, noaptea tîrziu cînd a fost timp. Din cînd în cînd revăd cu plăcere întîlnirile greilor din trecut care au rămas notate în Academia din Chess Master - Grand Master edition.

Am fost surprins de greșelile pe care ambii le-au făcut în special în jocurile care nu au fost remize. Apropo de meciuri aranjate, iarăși conspirația își bagă coada și aici... Chiar și în condiții de stres din cauza lipsei de timp, Serghei nu ar fi trebuit să facă asemenea erori, mai ales în ultimele două jocuri de astă noapte. Zic și eu ca amator de ocazie.

Dar sacrificiul de regină în special m-a făcut să nu-mi pară rău că m-am culcat la 2 fără un sfert. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.12.2016, 16:00:56
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Pai da... Nici mie nu mi-a parut rau, a fost totusi o lupta faina intre doua minti stralucite...:)
P.S. Ziceam ca lucrez la o carte despre erori in sah. Meciul asta mi/a alimentat inspiratia...:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare