Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.07.2008, 10:18:38
elena1974 elena1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Buna ziua tuturor,si Dumnezeu sa va ajute
Am o intrebare.Ce ar trebui sa faca o femeie crestina care este abuzata psihic( jigniri,tipete,amenintari.....),sa indure, si sa accepte astfel de tratamente de la sotul ei,sau poate riposta si chiar inainta divort.De multe ori in aceste incidente el nu tine cont ca este si un copil de 5 ani martor....care sufera enorm.
Cum vede biserica astfel de incidente?
Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.07.2008, 11:34:15
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Divorteaza. Copilul va creste cu mari sechele emotionale din cauza abuzului. Si nu te minti pe tine insati, nu esti numai tu abuzata ci si copilul care, chiar daca are numai 5 ani intelege multe. SI de multe ori nu intelege, ceea ce e si mai rau si mai treist.

Am citit recent un articol in ziar. Daca un barbat incepe sa jigneasca sau sa loveasca o femeie, el nu se mai indreapta si va continua. DIn nou, nu te amagi, nu il poti schimba, si nu merita un astfel de barbat care nu are respect fata de sotia sa sa iti sacrifici copilul pentru a fi cu el.

Aici pe forumul asta o sa iti spuna unii ca trebuie sa te rogi, sa rabzi si sa speri ca Dumnezeu va face o minune. Dar minunile sunt extrem de rare. Si eu iti spun din experienta personala, avand astfel de probleme in familie in trecut, ca nu are rost sa fie ranit copilul pentru asa ceva. Divortul este o optine mai buna, decat sa ajungi inevitabil la ura. Mai ales ca si copilul va creste sa il urasca pe tatal lui daca il vede tratand-o astfel pe mama sa.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.07.2008, 11:42:53
blueflower blueflower is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Mesaje: 4
Implicit

Nu as putea sa va sfatuiesc sa divortati sau nu...dar un lucru stiu:dak ai mei divortau mai devreme(nu dupa 15 ani de chinuri)poate nu eram atat de instabila emotional...si cu un frate bolnav psihic(nu din nastere).discutati cu duhovnicul dv.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2008, 11:44:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cred ca ar fi bine ca data viitoare sa duci temporar copilul la o ruda si sa vii acasa cu politia, sa-l ia macar cateva ore la sectie. In felul asta va intelege ca poti sa ripostezi si ca nu vei mai indura mult comportamentul lui daca nu vrea sa se schimbe. La fel ai putea sa-i aduci si familia lui sa vada cum ai tu de suferit, daca n-ai facut-o pana acum.

Mai sunt organizatii care se ocupa de problema violentei in familie (vezi pe internet) - poti apela si la ei, sunt sigur ca te vor ajuta.

In caz ca nu si nu, gandeste-te la copil si separa-te o perioada de sotul tau, daca ai unde sta. Asa va vedea daca ii place sa ramana singur.

Altfel, solutia ultima este sa divortezi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.07.2008, 14:57:03
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

In astfel de situatii cheia e iertarea:

Coloseni 3:13. [color=green]Ingaduindu-va unii pe altii[/color] si [color=red]iertand unii altora[/color], daca are cineva vreo plangere impotriva cuiva; dupa cum si Hristos v-a iertat voua, asa sa iertati si voi.

Maleahi 2:16. [color=blue]Caci Eu urasc alungarea femeii"[/color], zice Domnul Dumnezeul lui Israel, "si ca cineva sa intinda nedreptatea pe vesmantul sau", zice Domnul Savaot. "Deci aveti respect pentru viata voastra, si [color=red]nu mai savarsiti aceasta viclenie![/color]

Matei 5
31. S-a zis iarasi: "Cine va lasa pe femeia sa, sa-i dea carte de despartire".
32. Eu insa va spun voua: [color=maroon]Ca oricine va lasa pe femeia sa[/color], in afara de pricina de desfranare, o face sa savarseasca adulter, [color=maroon]si cine va lua pe cea lasata[/color] savarseste adulter.


Biserica se opune divortului.

Exista un proverb: Daca nu ai reusit sa bagi de seama anumite lucruri inainte de casatorie, atunci e mai bine ca dupa, sa nu le mai bagi in seama.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.07.2008, 15:18:46
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, sa rabzi, sa te rogi sa vada niste lucruri. Asa ar fi crestineste. Dar se ajunge uneori ca sa te intrebe chiar copilul de ce nu divortezi, ajunge sa vada ca ti-e mai bine fara scandal.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.07.2008, 15:21:11
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

divort...the only way...decat sa stai cu un tembel...mai bine singur...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.07.2008, 15:41:15
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
divort...the only way...decat sa stai cu un tembel...mai bine singur...
Dar intrebare: cum se face ca inainte de casatorie unii oameni vad ca viitorul lor partener nu ii cum trebuie, dar totusi se casatoresc?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2008, 16:02:51
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Citat:
În prealabil postat de philalex
divort...the only way...decat sa stai cu un tembel...mai bine singur...
Dar intrebare: cum se face ca inainte de casatorie unii oameni vad ca viitorul lor partener nu ii cum trebuie, dar totusi se casatoresc?
Fiindca isi fac iluzii ca totusi, poate il pot schimba spre bine, ca atunci cand o sa vina copii o sa se indrepte, ca atunci cand mai imbatraneste o sa se rezolve problemele. Ceea ce este fals, lupul isi schimba parul, dar naravul ba.

Eu nu cred ca pentru o greseala facuta in tinerete cineva si copiii trebuie sa sufere toata viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.07.2008, 16:03:04
elena1974 elena1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Dar intrebare: cum se face ca inainte de casatorie unii oameni vad ca viitorul lor partener nu ii cum trebuie, dar totusi se casatoresc?

Inainte de casatorie era numai lapte si miere,si nici pe tatal lui nu a vrut sa-l cunosc,abia dupa casatorie mi-am dat seama care era motivul.Oricum lucrurile sau inrautatit dupa ce am nascut asta intamplandu-se dupa trei ani de la casatorie.
Stiu ca trebuie sa iert si de cele mai multe ori imi este si mila de el, cat de deznadajduit este si fara pic de speranta.Ma rog de patru ani pentru el.Sper si cred ca va gazi intr-o zi calea prin care sa-l caute pe Dumnezeu.Numai asa isi mai poate gasi linistea.Nu este multumit de nimic....vede doar rau in jurul lui..
Multumesc pentru mesaje,Dumnezeu sa va ajute
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog . iulian92 Generalitati 30 25.05.2011 15:18:26
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 10:36:13
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 18:25:29