Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2010, 15:06:59
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit As dori sa-mi fiti frati si sa ma ajutati

Buna ziua.
Fratii mei ce ma aduce aici este ceva ce nu am crezut ca mi se va intampla vreodata. Dar uite viata iti ofera atatea si atatea D-zeu te incearca si in acest moment trec printr-o problema majora. O sa va destanui despre ce e vorba si as dori sa ma sfatuiti.

Lucrez in incinta Bisericii de 11 ani. La inceput am privit ca tot tanarul mai relaxat acest lucru incet incet am pus suflet m-am framantat pt problemele care apareau(preoti, colegi etc). Mi-am cunoscut sotia la locul de munca ne-am indragostit si am decis sa ne casatorim. Nebuniile varstei a fost foarte frumos, romantic si de bun simt. Sotia a avut o viata foarte grea, parinti divortati, probleme financiare si de sanatate. Imediat dupa casatorie dupa Sfanta Treime sotia a fost internata si operata de colecist. Mi-a fost foarte greu sa-mi vad pesoana pe care o iubesc intr-o asemnea postura, suferinta si speranta multa. A trecut ne-am continuat viata. Ea absolvise tehnica dentara dar datorita imposibilitatii de a practica aceasta meserie sa decis sa faca alta Biologie. Au fost 6 ani in care am avut o multime de greutati financiare(am lucrat doar eu si salariul era destul de mic) dar ce ne-a tinut unul langa celalalt a fost iubirea si increderea. In toata aceasta perioada nu am facut altceva decat sa tragem pt viitor pt un vis care ni-l doream cu disperare(viitorul copil cand apare pe lume sa aiba nu sa se chinuie). Si au trecut anii sotia a terminat facultatea si masterul(in primele 3) sa angajat in invatamant si lucrurile mergeau asa cum ar fi trebuit.In anul 2007 ia decedat tatal iam fost aproape rezolvand totul si a descoperit ca-l iubea chiar daca la urat toata viata pt ca nu ia fost alaturi divortand de mama sa. Au trecut si aceste greutati. Ne-am propus de la anul 2009 sa luptam pt aparitia pe aceasta lume a rodului dragostei noastre un copil. Am facut analize si am descoperit ca avea o problema a facut tratament dar nu a fost sa fie. Dupa concediul din vara a inceput dezastrul. Ea m-a inselat cu un baiat si a crezut ca va ramane insarcinata dar nu a fost dupa bunul ei plac. Dandu-si seama de prostia pe care a facut-o a inceput sa se inchida in ea, sa sufere in interior, sa se macine. Am fost 2 persoane care vorbeam orice...absolut orice..ieseam seara la plimbare cand veneam de la servici si ne sfatuiam cum sa rezolvam problema X sau situatia Y. Am facut-o si in acest timp dar ceea ce facuse ea nu stiam. Incepand cu jumatatea lunii octombrie si-a schimbat deodata oamenii cu care vorbea(pana atunci erau profesori universitari, oameni cu carte, cu credinta si sufletisti) si sa alaturat unora mai tineri(20-27 ani) toti cu probleme: o fosta eleva care plangea dupa un prieten de suflet, un fost prieten de familie care isi renega actuala sotie si un alt baiat care era respins de catre familia lui. Nu stiu cum dar le-a rezolvat la fiecare problemele: fata are prieten si este iubita, celalat isi iubeste foarte mult familia iar ultimul a fost reintegrat in familia lui. Ma trezesc ca-mi spune luna trecuta ca vrea sa divorteze ca ma uraste ca eu sunt de vina de toata starea ei si ce a facut. Era sa pic jos cand am auzit. Mi-am iubit si imi iubesc nespus sotia am facut totul pt ea singurul lucru pe care-l regret este ca nu am putut-o integra in familia mea, parintii fiind oameni simpli dar directi. Avand problemele ei in tinerete si-a dorit enorm o familie dar iam spus ca nu putem sa cersim ceva ce nu ti se da ca vom face noi una dar trebuie sa avem rabdare. Ce sa va zic parca cerul sa rupt si negura sa instalat confortabil. Deodata nu mai vrea sa mearga la Biserica nu mai am nici o putere asupra ei refuza sa mai vina acasa stand la aceea prietena. Am hotarat sa ma retrag eu la parinti tocmai pt a reveni in casa ei(unde am locuit timp de 9 ani impreuna cu mama ei) si a putea sa-si reaseze gandurile. Dar refuza din cate stiu sa vina pt ca nu poate dormi, tot ce vede prin casa o duce cu gandul la mine si intra in stare de soc. Va rog sa a credeti ca nu am mai vazut-o intr-o asemenea stare: azi zambeste si imi spune ca ma iubeste dar sa-i dau timp sa-si revina maine imi spune divort...si tot asa. A fost intr-un moment de luciditate cu acei amici la o Biserica si a vorbit cu un preot...ia spus draga ai o multime de blesteme trebuie sa vi sa-ti fac niste slujbe. Nu sa mai dus. Nu inteleg ce ia innebunit mintile pt ca era o fire cu Frica lui Dumnezeu. Probabil ca a descoperit ca trebuie sa faca alt tratament? Singura mea alinare este in acest moment Biserica unde imi gasesc linistea si speranta. La o ultima discutie imi spune ca sa divortam sa stam o perioada sa vedem daca mai avem sentimente unul fata de celalalt si apoi sa ne recasatorim luand viata de la zero. Mi se pare o prostie iam spus ca am iertat-o si ca trebuie sa mearga la Biserica sa se spovedeasca s-o ierte si Dumnezeu. Pur si simplu nu mai vrea. Fuge de mine o neglijeaza pe mama ei pur si simplu sa refugiat in alta lume. Ma rog in fiecare zi ca Dumnezeu sa ne ierte pacatele sa ne lumineze sa ne alunge farmecele si sa ne reintregeasca familia. Pt mine fiecare zi e o vesnicie...ma trezesc cu speranta si adorm cu tristete. Ne-am promis a inceputul casniciei ca daca va apare un moment in viata in care unul dintre noi va dori sa paraseasca corabia celalalt sa lupte.Pot sa va mai spun ceva: cu cateva zile inaintea dezastrului am primit un telefon de la un batranel care mi-a spus: vei avea o mare incercare, o ispita foarte mare sa nu te lepezi de Domnul. Iam spus si sotiei acest lucru dar uite ca sa intamplat ceva ce nu credeam ...E o poveste adevarata cu o suferinta si disperare reala. Ajutati-ma cu un sfat...retine-ti ca nu am nici o putere asupra ei decat prin rugaciune refuza dialogul si intalnirile. Va rog sa ma iertati ca am scris asa mult dar am vrut sa intrati cat de cat in miezul problemei.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2010, 15:18:44
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

DOAMNE AJUTA!!!Eu nu ma prcep la sfaturi dar zic:sa te rogi incotinuu...poate dupa aceasta ispita ai sa ai si copii...NU RENUNTA!!!DOAMNE AJUTA!!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2010, 15:22:18
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

sunt constient ca aceasta e singura sansa...dar sunt om si am momente de ratacire
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2010, 15:29:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Inteleg durerea sufleteasca prin care treci si chiar imi pare rau ca nu stiu ce sfat as putea sa iti dau... Sigur ca rugaciunea nu trebuie neglijata si iti recomand sa citesti ACATISTUL SFANTULUI DUH. Cred ca sotia ta nu s-a iertat pentru ce a facut si de aceia refuza dialogul... dar cu rabdare, dragoste si nadejde se poate repara totul! Sa aveti si pomelnic la manastire!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2010, 15:30:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Draga Pea1974,traiesc cu senzatia ca din toata povestirea ta lipsesc adevaratele nemultumiri ale sotiei tale.Nimeni nu intra asa de nebun in asemenea stari si pune capat la o relatie de 9 ani din senin si pot sa iti mai spun un lucru: de regula cand o femeie ajunge sa insele,mai ales ca a fost genul stabil,familist,inseamna ca ceva nu merge intre ea si sot mai ales pe plan afectiv,dar poate si sexual,cine stie...
Deci,daca doresti niste sfaturi care sa iti fie realmente de folos,ar trebui sa descrii un tablou complet.
Toate cele bune iti doresc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.01.2010, 15:37:57
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

visurile ei sunt copil, familie, si sentimente de iubire. Copilul nu a aparut din probleme medicale, ea neavand familie a incercat o integrare in a mea dar nu putut sa se ataseze pt ca ea vedea intr-un fel aceasta idee ai mei altfel...si parca am fost orb si nu am incercat eu sa o fac sa se simta bine in familia mea. Cat despre sentimente din ce am vorbit cu ea iam spus ca alergatul asta dupa realizare materiala ne-a dus spre o lume robotica in care nu exista sentimente. Femeile sunt firi sensibile si sunt constient ca si aceasta e unul dintre lucrurile care au daunat. Dar ce pot face 2 oameni care lupta pt material si unul dintre ei se trezeste ca vrea altceva deodata ceva ce a fost in tinerete dar nu mai poate fi ca atunci? Iam spus draga am alergat 9 ani dupa avutie putem schimba aceasta alergatura catre sentimente...chiar am purtat cu ea dialog pe acesta tema...a fost de acord ca am devenit robotici si ca trebuie o schimbare. Dar cum sa o faci daca viata asta e grea? Logic am incercat in concediu la munte acolo unde se simtea o fiinta libera si independenta. Dar a trecut prea repede

Last edited by pea1974; 02.01.2010 at 15:40:22.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.01.2010, 15:40:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fii tare si nu te lasa! Va trece si ispita asta, asa cum au trecut celelalte. Roaga-te fierbinte sa se faca voia Domnului, sa iti descopere ce sa faci (nu te ruga numai: Doamne, fa-o sa se intoarca acasa!) pune-o pe nume la Psaltire, la Masluri pe la manastiri! Sfatuieste-te cu duhovnicul si lupta, lupta pana la capat!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.01.2010, 15:48:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pea1974 Vezi mesajul
visurile ei sunt copil, familie, si sentimente de iubire. Copilul nu a aparut din probleme medicale, ea neavand familie a incercat o integrare in a mea dar nu putut sa se ataseze pt ca ea vedea intr-un fel aceasta idee ai mei altfel...si parca am fost orb si nu am incercat eu sa o fac sa se simta bine in familia mea. Cat despre sentimente din ce am vorbit cu ea iam spus ca alergatul asta dupa realizare materiala ne-a dus spre o lume robotica in care nu exista sentimente. Femeile sunt firi sensibile si sunt constient ca si aceasta e unul dintre lucrurile care au daunat. Dar ce pot face 2 oameni care lupta pt material si unul dintre ei se trezeste ca vrea altceva deodata ceva ce a fost in tinerete dar nu mai poate fi ca atunci? Iam spus draga am alergat 9 ani dupa avutie putem schimba aceasta alergatura catre sentimente...chiar am purtat cu ea dialog pe acesta tema...a fost de acord ca am devenit robotici si ca trebuie o schimbare. Dar cum sa o faci daca viata asta e grea? Logic am incercat in concediu la munte acolo unde se simtea o fiinta libera si independenta. Dar a trecut prea repede
Este o amagire aceasta lupta dupa material.Materialul este doar un instrument,iar atunci cand ajunge sa devina prioritatea numarul 1,iar sentimentele sunt neglijate...ruptura se petrece incet si sigur.
Iubirea este o floare ce trebuie ingrijita si udata in fiecare zi,altfel se usuca si piere.
Faceti toti posibilul sa mai salvati ce a ramas si poate flacara iubirii isi va regasi locul in sufletele voastre.Depinde de amandoi in egala masura ce va fi mai departe!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.01.2010, 15:50:16
pea1974 pea1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Corect...dar alergatul asta dupa material am facut-o pentru ea tocmai ca sa nu-si mai aduca aminte de greutatile pe care le avusese...si sa bucurat de fiecare implinire...si eu ma bucuram ca nu era in zadar...si deodata pleosc...

Last edited by pea1974; 02.01.2010 at 16:13:10.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.01.2010, 17:01:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Acatistul Sfintei Iuliana din Lazarevo





Acatistul Sfantului Duh







Acatistul Maicii Domnului - La icoana Sporirea Mintii





Acatistul Maicii Domnului - Pentru impacarea celor invrajbiti





Iata cateva acatiste care cred ca te vor ajuta. Nu uita Paraclisul Maicii Domnului si Acatistul Sfintei Parascheva. Roaga-te mult, mult. Dimineata, seara si la miezul noptii. Mergand pe drum, spune rugaciuni scurte, dar nu te lasa prada gandurilor. Spovedeste-te amanuntit, analizeaza-ti si greselile tale, apoi lasa totul in seama lui Dumnezeu. Nu uita sa-L rogi pe Mantuitorul sa-i transmita sotiei tale un gand bun pentru tine. Roaga-te sa nu cada in ispite peste puterea ei, caci daca e victima a unor blesteme, atunci aveti de luptat.

Dumnezeu ne incearca de fapt credinta prin aceste ispite. Daca esti din Iasi treci pe la sfintele moaste ale Cuvioasei Parascheva. Participa la Sfintel Masluri. Stai de vorba si cu parintele Calistrat Chifan de la Manastirea Vladiceni de langa Iasi.

Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Gelozia intre frati Ekaterina Generalitati 15 31.07.2012 10:24:07
Fiti precum copiii... Marius22 Generalitati 38 03.05.2012 18:12:47
fiti binecuvantati sdimsdim Generalitati 22 29.06.2007 15:05:40