Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 27.02.2008, 18:52:18
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

pe cine incerci sa convingi aici?
  #382  
Vechi 27.02.2008, 21:07:29
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Nu intentionez sa conving pe nimeni! Doar i-am dat un exemplu lui istoica, sa inteleaga ca stilistii nu-s tot una cu cei din Muntele Athos! Aceasta se vede ca ATHOSUL FACE COMUNIUNE CU B.O.R. si cu stilistii NU! Asta nu este o convingere, este UN ADEVAR.
DOAMNE AJUTA!
  #383  
Vechi 09.03.2008, 23:36:37
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
FLORIAN BICHIR foloseste denumirea de 'stilisti'. Tot asa foloseste in exprimare tot rominul nostru, care a intalnit si a avut de a face cu un 'stilist'. Biserica Oficiala tot denumirea de 'stilisti' foloseste la adresta acestora!
EU NU AM POSTAT IN NUMELE DUMNEAVOASTRA, SI SUNT FOARTE CALM IN VORBIRE. Problema este ca lipovenii au topicul lor pe aici, si acolo se discuta de dansii. Acesta este al stilistilor, si de aceea se discuta despre dansii.
Problema a II-a ar fi urmatoarea: CINE SPUNE UN ADEVAR JIGNESTE! Eu am zis acest adevar, CA NU SUNT PRIMITI LA ATHOS SA SLUJEASCA, determinarea mea sa spun aceasta a fost postarea lui istoica. Acesta zicea ca la ATHOS era un sfant parinte 'stilist' pentru ca tinea pe uechiul calendar. Ei bine, acesta este un mare neadevar si prozelitism stilist! De ce? Pentru ca vorbeste despre toti cei ce tin pe stil vechi, ca ar fi 'stilisti'. Postarea mea a dovedit destul de clar ca stilistii nu sunt tot una cu cei ce tin vechiul calendar! Rusia, Ierusalimul, Athosul, si alte state, tin pe vechiul calendar, dar nu sunt in comuniune cu stilistii!! Dar, se pare ca, ADEVARUL JIGNESTE pe cei ce nu il au!!!
Iar eu pot folosi la adresa BOR titulatura de "biserica cazuta de la dreapta credinta" pentru ca am tot dreptul din lume, iar pe Patriarhul Daniel il pot numi FRANCMASON si ECUMENIST?? Ca daca ma gandesc la studiile dumnealui nu e prea departe de aceasta titulatura.
  #384  
Vechi 09.03.2008, 23:42:00
viorel6 viorel6 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2006
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
Stilistii nu sunt primiti sa liturghiseasca cu SFANTUL MUNTE ATHOS, pentru ca ATHOSUL este in COMUNIUNE cu B.O.R.
Chiar daca stilistii tin dupa calendarul iulian, nu-i primeste ATHOSUL pentru ca sunt RUPTI de B.O.R. ATHOSUL fiind in comuniune cu B.O.R.
NICI LA BISERICILE ce tin de Patriarhia Moscovei NU SUNT PRIMITI SA SLUJEASCA STILISTII, pentru ca SFINTELE CANOANE OPRESC SLUJIREA CU SCHISMATICII!!!
Ti-am raspuns destul de concret. Daca ti-a fost ceva neclar, dute la MUNTELE ATHOS si intreaba de ce NU SUNT PRIMITI STILISTII sa slujeasca cu PARINTII ATHONITI. Poate de la ei vei afla si alte 'chestii' pentru care nu vor sa-i primeasca sa sltjeasca impreuna.
Pe bune? Cred ca nu stii ce vb. Uite taticu aici un link cu o convorbire intre un "Stilist" si regretatul parinte Dionisie de Colciu din Sf. Munte Athos http://orthodoxos.net/wp-content/uploads/2007/07/pr-dionisie-ignat-despre-calendar.wav
  #385  
Vechi 09.03.2008, 23:57:59
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Tuturor celor ce vor sa se nevoiasca si sa tina acest post le doresc ca Maica Domnului sa ii ajute in toate incercarile pe care le vor trai.
Doamne ajuta!
  #386  
Vechi 12.03.2008, 14:04:22
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Cititi mai bine "Cele doua extreme :Ecumenismul si Stilismul(Zelotismul)" de Epifanie Teodoropulos .
  #387  
Vechi 12.03.2008, 14:24:46
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

Sfantul Siluan Athonitul spune ca cine are har putin il simte cu sufletul, cine are mai mult il simte si cu trupul si daca pastreaza harul in trup se preface in sfinte moaste. Sfantul Paisie cel Mare a vazut ca orice calugar care ajunge in rai este mai mare ca Sfantul Constantin cel Mare deoarece calugarii traiesc dispretuiti si in saracie. Aceasta i-a spus-o Sfantul Constantin care regreta ca n-a lasat tronul si nu s-a calugarit ( cu toate ca a simtit harul cu trupul si are sfinte moaste ). Ca un calugar sa fie mai mare ca el trebuie sa aibe har mai mult, sa ajunga sfinte moaste mai luminoase. De-ar fi vazut vreun calugar cu slava mai mica n-ar fi regretat stiind ca putea sa ajunga si el la masura mica in calugarie. Calugaria este viata muceniceasca de lunga durata. Daca mucenicii au sfinte moaste pentru ca au indurat chinuri scurte cu atat mai mult raman sfinte moaste cei care se nevoiesc in viata calugareasca. Sfantul Apostol Pavel spune:"Fecioara trebuie sa fie sfanta si cu trupul si cu sufletul".Sfanta cu trupul inseamna har in trup( sfinte moaste ). Spune intai "cu trupul"si apoi "cu sufletul" pentru a indemna persoanele care nu se casatoresc la obtinerea unui har cat mai mare, cu toate ca intai harul se vede cu ochii sufletului si mai tarziu se simte si in trup. Calugarul care nu ajunge moaste,ajunge in iad .Cine dintre zelotisti(stilisti) a mai ramas sau va mai ramane neputrezit in afara de cei doi blestemati Yoghini: Glicherie si Dionisie de la Colciu. Aceleasi duhuri sunt si la Esfigmenu si la Colciu , unde sunt cazati si blestematii de la Slatioara.
  #388  
Vechi 12.03.2008, 14:50:39
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

"umilinta", mai usor cu injuriile la adresa altor crestini, chit ca sint pe stil vechi.
da dovada de iubire si intelegere crestina.
  #389  
Vechi 12.03.2008, 14:53:34
umilinta umilinta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 35
Implicit

In biserica sunt apostoli, al doilea prooroci...Sfantul Simeon Noul Teolog spune ca asa cum a fost vechea biserica ,asa este si astazi si de aceea episcopii si patriarhii trebuie sa-i recunoasca pe unii dintre mireni ca fiind prooroci iar pe altii ca apostoli. Crestin=Sfant . Asa ca daca duhovnicul tau nu este sfant nu este crestin .Sa nu se mai impartaseasca deoarece "Sfintele se dau sfintilor".Apostolii pot fi si calugarii (ex :Simeon Evlaviosul ,Irina Hrisovalant), preoti (Simeon Noul Teolog ), diaconi (apostol intii muc si arhidiacon Stefan), mireni (cativa care au fost martirizati in Constantinopol). Mi-ar place sa prindem al 8 sinod ecumenic , si pe ala fals si pe ala bun , si sa puteti sa le faceti fata prietenilor mei
  #390  
Vechi 30.03.2008, 15:09:33
silviu.pintilie silviu.pintilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Sinodul de la Niceea nu a legat Calendarul de Biserica, asa cum Biserica nu poate fi legata de cunoastrea omeneasca vremelnica si imperfecta. Au legat-o unii ierarhi rusi care asa au vrut sa o faca.

Nu putem opri lumea in loc prin asa zise dogme, ( desi uneori ar fi de dorit ) Nu purtam aceleasi haine ca pe vremea Mantuitorului, nu mancam la fel si nici macar nu ne castigam cele necesare in acelasi mod. Asta nu are legatura cu Biserica, asa cum nici la vremea aceea Apostolii nu au impus modul de gandire si obiceiurile ebraice popoarelor pe care le increstinau.

A lega Biserica de conceptii gresite, inseamna din inceput a pune Biserica in situatia de a gresi. Inchizitia care a dogmatizat conceptiile stiintifice ale vremii (Aritotelice), i-a ars pe rug pe cei care aratau ca Pamintul nu e plat, si se invarte in jurul Soarelui.

Daca am tine calendarul Iulian, cu decalajul lui, am ajunge sa sarbatorim Pastele in vara, si aceasta ar fi o incalcare a Sinodului.
Evident altele sint principiile Bisericii care trebuie sa ramana neschimbate in veac, in orice vreme.
as dori sa adaug un lucru: dv spuneti ca daca am tine calendarul iulian am serba pastele in vara. ei bine eu observ ca biserica de stil vechi (rog a nu se confunda cu cea de rit vechi care este lipoveneasca)desi tine de atata timp acest calendar totusi nu a ajuns niciodata sa serbeze pastele in vara. cum este posibil?

Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07